Dunaferr – Liberty

2023.08.17. 14:00

Felfelé a lejtőn – a vasmű kilábal a válságból

Még nem zárult le az a folyamat, amelynek eredményeként az ISD Dunaferr Zrt. „f.a.”-ból és az ISD Kokszoló Kft. „f.a.”-ból alapított Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-t és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-t teljes jogú tulajdonosként a brit Liberty Steel Group irányíthatja, de már látható néhány változás a vasműben. Megkezdődött a dunaújvárosi acélipari cég integrációja a nemzetközi vállalatcsoportba, amely egy technológiai paradigmaváltás küszöbén áll. A hazai acélipar helyzetéről, a várható változásokról dr. Móger Róbert, a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés (MVAE) igazgatója nyilatkozott lapunknak.

Várkonyi Zsolt

Fotó: DH-archív

Látva az Európai Acélipari Szövetség, az Eurofer által kiadott legutóbbi adatokat, úgy tűnik, az idei év sem lesz az iparág legjobb időszaka. Mire számít a hazai acélpiacon?

Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő

– A hazai acélgyártás fontos szerepet játszik az iparban, két különböző, de egyaránt fontos ággal: a hosszú és a lapostermékek előállításával, előbbi Ózd, utóbbi Dunaújváros nevéhez kötődik.

Az Ózdi Acélművek Kft. (ÓAM) a hosszú termékek – például betonacél – gyártásával foglalkozik, és jelenlegi állapota az európai trendeknek megfelelően alakul. Az elmúlt időszakban tapasztalt nemzetközi és hazai válságjelek miatt csökkentette a termelését, és így csökkentett kapacitással üzemel, de modern technológiával, hiszen az ÓAM alacsony CO2 kibocsátású elektrokemencét működtet. Ez a technológia rugalmasságot biztosít, lehetővé teszi, hogy a cég azonnal reagáljon a piaci változásokra. Az ÓAM zöld átállása során elsősorban az energiaforrások diverzifikálására kell a hangsúlyt helyezni.

Nem így a dunaújvárosi vasmű esetében, amely az elmúlt hónapokban folyamatosan benne volt a hírekben. Milyen szerepe van ma a cégnek?

– Az acélipari cég ún. lapostermékek gyártását végzi, és az elmúlt időszakban komoly kihívásokkal kellett szembenéznie. Az előző menedzsment által lényegében teljes összeomlásba sodort vasművet 2022 decemberében tetszhalott állapotából megmentette a Liberty Steel vállalatcsoport. Ennek keretében sikerült elindítani az egyik nagyolvasztót, majd felfuttatni a termelést. A felszámolás alá került cég(csoport) eszközeit végül 2023 júniusában a Liberty Steel-nek sikerült megvásárolnia. A piaci helyzet súlyosbodásával, valamint az előző vezetés hibás döntéseiből adódó problémák miatt a hónap elején kénytelen volt ideiglenesen leállítani a gyártást a folyékony fázisban. Bízom benne, hogy a következő időszakban rendeződik a cég helyzete, és a munkavállalók hamarosan egy megújult vállalat modern eszközeinek segítségével állítják elő – hazai és nemzetközi felhasználásra – az acélipari termékeket.

Hogyan lesz „zöld” a Dunai Vasmű működése?

– Mivel a társaságcsoport a magyar gazdaság CO2 kibocsátásának több mint 6 százalékáért felelős, foglalkoznia kell az EU-s CO2 kvótaárak emelkedésével, és zöldebbé kell tennie a technológiáját. Az uniós döntéshozók miatt az egekbe emelkedő CO2 kvótaárakat minden egyes acélgyártónak ki kell fizetnie, így a vasműnek is. Ez az összeg folyamatosan emelkedik, amit a meglévő technológiával nem lehet kigazdálkodni. Ennek megfelelően a vasműnek óhatatlanul el kell kezdenie a technológiaváltást, amely jelentős beruházásokat fog indukálni. Valószínűleg erre gondolt a Liberty Steel képviselője, amikor a munkavállalóknak írt levelében arra utalt, hogy hamarosan bejelentéseket kívánnak tenni az ún. zöld átállásról.

Nyilván sok munkavállaló attól tart, hogy ez a folyamat veszélyeztetheti az állását.

– A Liberty Steel is többször elmondta, amivel maximálisan egyetértek, hogy a dunaújvárosi acélipari vállalat  legnagyobb kincse a képzett munkaerő. Az előző menedzsment időszakában a munkavállalók semmiféle képzésben, tanfolyamon nem vehettek részt, ahol egyénileg fejlődhettek volna. A teljesítményükről sem kaptak visszajelzést, a munkavállaló a termelési folyamat csupán egy eleme volt. Majdnem sikerült a privatizáció előtt még erősen dobogó "Dunaferr szívet" megállítani. Meglátásom szerint a tendernyertes megjelenésével - jelenleg még folyik a tranzakció versenyjogi vizsgálata - a vállalat helyzete stabilizálódni fog és a munkavállalók lesznek azok, akik a vasművet sikerre viszik. Ehhez rengeteg erőfeszítésre lesz szükség, de minden együtt van ahhoz, hogy újra egy sikeres acélipari cége legyen Dunaújvárosnak.

Mit jelent ez pontosan átképzést, tanulást, új szakmákat?

– Valamennyit együttvéve. A technológiaváltás mindenütt Európában érinti a munkavállaókat is. De egy rendkívül érdekes és izgalmas szakaszba lépünk, amikor az európai és magyar acélipar egy szennyező ágazatól zöld és fenntartható iparággá alakul. A változások rugalmasságot, tanulást, új kompetenciák megszerzését követelnek mindenkitől. Új technológiák jelennek meg, új szakmák születnek, amelyekhez kiváló alap a már meglévő tapasztalat, tudás. Talán a Siemens-Martin és a konverteres acélgyártás közötti átmenet volt ehhez hasonló technológiai forradalom, ugyanakkor ehhez napjainkban még társulni fog az Ipar 4.0 adta változás is. Szóval a kérdésre válaszolva: igen a zöld átállás kisebb és nagyobb mértékű megvalósítása vár a hazai acélgyártókra, benne a munkavállalókra is. E nélkül a hazai acélipar nem lesz versenyképes! 

Mikorra tehető mindez?

– Megítélésem szerint az első jelentős váltás néhány éven belül bekövetkezik. A következő nagy ugrás, a hidrogén ipari mértékben történő felhasználása, ami úgy gondolom 2030 táján kezdődhet. A „zöld acél” jelenleg is egy brand, amiért a piacon még felárat lehet kapni. Ez azt jelenti, hogy azoknak a cégeknek a termékeiért, amelyek fenntartható módon készülnek, a vevők hajlandóak magasabb árat fizetni. Ez is arra készteti a gyártókat, hogy minél gyorsabban lépjenek a zöld acél előállítása felé. Aki későn lép, az már nem fogja élvezni ezt az előnyt az árképzésben. A zöld átállás a technológiai megújulás mellett a villamos energia előállítását is meg fogja reformálni. Mivel a szén helyett villamos energia lesz az acéliparban a meghatározó energiahordozó, így az acélgyárak jobb esetben saját megújuló energiatermelő szerepet is ellátnak majd. Ebben az esetben az energiaár változása már kisebb mértékben fogja befolyásolni a termelt acél önköltségét.

Megérkezett az első bugaszállítmány múlt pénteken a dunaújvárosi kikötőbe, azonnal elkezdődött a kirakodás
Fotó: Laczkó Izabella

 

Nemzetközi acélipar – 2023

Az Európai Acélipari Szövetség, az EUROFER arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek válságai – először a pandémia, majd az energiaár-robbanás, és az ukrán-orosz háború – továbbra is negatív hatással van az iparágra. Ugyanakkor a 2023-as bizonytalan év után, 2024-ben már fellendülésre számít a szakmai szervezet.

A kihívások ellenére ugyanis az acélipar kulcsszerepet játszik az Európai Unió dekarbonizációs és az ún. „körkörös gazdasági” céljaiban, sőt abban is, hogy a tagállamok megteremthessék azt a stratégiai autonómiát, amelyet az EU Versenyképességi Tanácsa kulcsfontosságúnak nevezett.

Mindez a számok nyelvén azt jelenti, hogy 2023 első negyedévében az EU látszólagos acélfelhasználása több mint 11 százalékkal csökkent, ugyanakkor az iparág már a válságból való kilábalás jeleit mutatja, hiszen ez a visszaesés javaulás a 2022-es számokhoz képest. Az EUROFER várakozásai szerint a javuló tendencia 2024-ben felerősödik és jövőre az EU acélfelhasználása 6,2 százalékkal nő.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!