2020.05.10. 11:30
Az asszony, akiből intézmény lett: Őfelsége, a brit királynő
„A gyerekek nem mennek sehová nélkülem, én nem megyek a király nélkül. A király pedig soha nem fog elmenni.” 1939 karácsonya – Erzsébet anyakirálynő, II. Erzsébet édesanyja

Erzsébet brit királynő talán az egyik legismertebb és legnépszerűbb női uralkodó a világon. A tekintélyt parancsoló, de egyben nagyon közvetlen királynő ül leghosszabb ideje Nagy-Britannia trónján. A világon 68 éves uralkodásával a második helyen áll, a 69 éve hatalmon lévő dalai láma után.
II. Erzsébet Londonban látta meg a napvilágot, 1926. április 21-én.
Megkoronázása óta ő Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának, valamint a nemzetközösségi királyságok, mint Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Grenada, Jamaica, Pápua Új-Guinea, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Salamon-szigetek, Tuvalu királynője.
Ő a Brit Nemzetközösség és az anglikán egyház feje. Megszólítása: Őfelsége, a királynő!
Édesapja Albert György yorki herceg, a későbbi VI. György brit király, édesanyja pedig a haláláig nagyon népszerű, Elizabeth Bowes-Lyon volt, aki skót arisztokrata családból származott. A brit uralkodó rendelkezik magyar felmenővel is, hiszen egyik üknagymamája, Rhédey Klaudia magyar grófnő volt. Erzsébetnek még egy húga született, Margaret, aki négy évvel volt tőle fiatalabb.

A gondtalan gyermekévek
A két hercegnő otthon tanult, szülei és nevelői felügyelete alatt. A kis Erzsébetet kezdetben történelemre, irodalomra, zenére és francia nyelvre oktatták, majd később jogra és vallástörténelemre. Kitűnően úszott, már 13 évesen megnyerte a Londoni Fürdőklub bajnokságát. Már kicsi kora óta nagyon szerette az állatokat, különösen a kutyákat és a lovakat. 1936-ban felpörögtek az események a nagyapa, V. György király halálával, őt Erzsébet nagybátyja követte a trónon, aki amerikai szerelme – Mrs. Simpson – végett lemondott öccse javára, az uralkodói tisztségről. Így Erzsébet édesapját 1937-ben, VI. György néven koronázták királlyá, a fiatal hercegnő pedig trónörökössé lépett elő.
A háborús évek
1939. szeptember elsején a náci Németország megtámadta Lengyelországot, ezért Nagy-Britannia belépett a második világháborúba. A német bombázások fő célpontja London volt, ezért nagyon sok gyereket evakuáltak a fővárosból vidékre. Az uralkodói párnak is azt tanácsolták, hogy hagyják el Londont, mire Erzsébet anyakirálynő a fenti idézettel válaszolt. A fiatal Erzsébet első rádióbeszédére 1940-ben került sor, amikor is a brit városokból evakuált gyerekeknek üzent. Mindössze 16 éves volt, amikor sor került első hivatalos szereplésére is, amikor 1943-ban meglátogatott egy gránátos gárdaezredet. 18. születésnapja után kinevezték állami tanácsosnak, Azt követően az olaszországi hadszíntereken járt, majd átvett néhányat az államfői feladatok közül. A második világháború utolsó hónapjaiban Erzsébet egyre többet állt ki a nagy nyilvánosság elé, és több protokolláris feladatot is ellátott.
A trónra lépés
Még a háború alatt megismerkedett Fülöp görög herceggel, aki egyébként a Brit Haditengerészetnél szolgált. Szerelem alakul ki közöttük, és 1947-ben férjhez ment Fülöphöz, aki felvette a brit állampolgárságot és az anglikán hitet. A fiatalember továbbá lemondott otthoni címeiről, de cserébe megkapta az Edinburgh hercege címet. A házasságból négy gyermek született. 1948-ban Károly walesi herceg a trónörökös, majd két év múlva Anna hercegnő. 1960-ban született meg András, majd 1964-ben Edward herceg.
Édesapja halála után, 1952. február 6-án lépett Nagy-Britannia trónjára. Ez volt az első olyan esemény a világon, amelyet élőben közvetítettek a televíziók. Az első naptól kezdve elkötelezetten és energikusan végezte munkáját. 1952-ben mondta el első karácsonyi beszédét a rádióban.
Számos politikai és vallási akadályt sikerült ledöntenie
Azóta már hagyomány, hogy a királynő karácsony első napján délután 3 órakor elmondja karácsonyi üzenetét. Uralkodásának kezdete az újítások jegyében telt, igyekezett a monarchia munkáját az emberek számára hozzáférhetővé tenni, ezért képcsarnokot nyitott a Buckingham palotában, hogy a királyi gyűjteményt bemutathassák a látogatók számára. Külföldi látogatásai alkalmával Erzsébet bevezette a különböző városi sétákat, hogy minél több emberrel találkozzon. Látogatást tett a megosztott Berlinben és Nyugat-Németországban, 52 év után ő volt az első brit uralkodó, aki német földre lépett.
Történelmi találkozók
1971-ben fogadta Hirohito japán császárt, aki a második világháború óta az első hivatalos látogatását tette a szigetországban. A következő évben történelmi látogatáson vett részt a kommunista Jugoszláviában, Tito meghívására. Járt Hongkongban és a Vatikánban is, ahol találkozott II. János Pál pápával, ami szintén szenzációnak számított, hogy a katolikus egyházfő fogadta az anglikán egyház fejét.
Kinevezte a brit történelem első női miniszterelnökét Margaret Thatcher személyében, kettőjük szívélyes találkozójára 1979-ben került sor a Buckingham palotában. Mint a hadsereg főparancsnoka, 1982 tavaszán engedélyezte, hogy a londoni kormány csapatokat küldjön a Falkland szigetekre, hogy foglalják vissza azt Argentínától. Kilenc évvel később tudtával brit csapatokat vezényeltek a Perzsa-öbölhöz, hogy csatlakozzanak egy Irak elleni harchoz.
Az ezredforduló évei
Számos politikai és vallási akadályt sikerült ledöntenie. A Brit Nemzetközösségen belül a kapcsolatok megerősítését segítették az Ausztráliába, Új-Zélandra, Kanadába és a Karib-szigetekre tett látogatásai. Időközben megszülettek az unokái.
A BBC bemutatta a királynő életéről szóló Elizabeth R című tévé-dokumentumfilmet. Több mint 25 országban sugározták a világban.
Károly trónörökös feleségének, a szintén nagyon népszerű Diana hercegné halála mélyen érintette az uralkodói családot. Igaz Diana már akkor elvált Károlytól, de Erzsébet ennek ellenére beszédet intézett a nemzethez, kiemelve a hercegnő munkásságát és érdemeit.
A 2002-es évben elveszítette húgát, Margitot, aki agyvérzésben hunyt el, valamint édesanyját is. Abban az évben ünnepelte trónra lépésének 50. évfordulóját.
2006-ban a királynő Windsor városközpontban egy nyilvános sétával ünnepelte a 80. születésnapját, majd vendégül látott ebédre olyan embereket, akik ugyanazon a napon ünnepelték 80. születésnapjukat.
2013-ban II. Erzsébet már nem vett részt a Brit Nemzetközösségi találkozón Srí Lankán, ahol Károly trónörökös képviselte a királynőt.
Politikai szerepvállalása
Uralkodói szerepe inkább névleges, hisz a parlament által kinevezett kormány irányítja az országot, de vétójoga van bizonyos törvények elfogadásánál, de Erzsébet eddigi uralkodása alatt ezzel a jogával egyszer sem élt. Ő nyitja mag a parlamenti időszakot és nevezi ki a miniszterelnököt. Érdekes, hogy az első miniszterelnök, akivel együtt dolgozott, Winston Churchill volt, azután még 13 kormányfőt nevezett ki, a jelenlegi Boris Johnsont is beleértve.
II. Erzsébet a nemzetközösségi királyságok feje, amelyeknek összlakossága 128 millió fő, további 37 ország, ahol nem Erzsébet a királynő – ezek köztársaságok, vagy más az uralkodó – együtt a Brit Nemzetközösség tagjai.
Neve és személyisége összefonódik a XX., de a XXI. század Európájával. Egy királynő, aki egyben egy igazi hölgy is.
Felhasznált irodalom:
Carolly Erickson. II. Erzsébet – Egy királynő portréja (magyar nyelven). General Press Kiadó (2007).
Dömötör Attila – Buzek Zsuzsanna: Történelmi lexikon, Saxum Kiadó Budapest 1999.
A XX. század krónikája, Officina Nova, Budapest, 1994.
https://www.vg.hu/kozelet/ kozeleti hirek/ 93 eve szuletett a brit kiralyno 1471483/
https:// www. origo. hu /nagyvilag/ nagyhasab/ 20160419 II. Erzsébet Nagy-Britannia születésnap monarchia.html.