szponzorált tartalom

2020.03.25. 14:21

Özvegyi nyugdíj 2020-ban: ezeket érdemes tudni

Kinek jár az özvegyi nyugdíj? Mekkora összegre számíthat a gyászoló fél? És vajon hogyan igényelhető, valamint meddig és mikortól jár ez a juttatás? Cikkünkben mindenre választ kap.

 

Amikor az ember közös életet épít és hosszú távú célokat szövöget valakivel, bele sem mer gondolni abba, hogy ennek egyszer talán vége szakadhat. Azonban nemcsak egy szakítás vagy válás árnyékolhatja be a közös terveket, hanem a házastárs vagy élettárs halála is. Természetes, hogy senki sem készíti fel magát előre a párja halálára, ezért aztán ez a tragédia hatalmas sokként érheti az embert: érzelmileg és anyagilag egyaránt.

Ha ugyanis két ember közös bevételre és megosztott kiadásokra rendezkedik be, akkor egyikük halála nagy pénzügyi válságba sodorhatja a gyászoló felet. Amennyiben ez a sajnálatos esemény mégis bekövetkezne, jó ha tudja az özvegy, hogy milyen támogatásra jogosult.

Sajnos több fórumon olvasni különféle téves információkat. Éppen ezért a Nyugdíj Másképpen tanácsadói összegyűjtötték, hogy mi az, amit az özvegyi nyugdíjról tudni érdemes, illetve válaszolnak a leggyakoribb kérdésekre.

Kinek jár az özvegyi nyugdíj?

A juttatás elnevezéséből viszonylag könnyen kikövetkeztethető, hogy az özvegyi nyugdíjra az jogosult, akinek házastársa már nyugdíjasként, vagy a nyugdíjkorhatár elérése után halt meg.

A gyászoló fél azonban akkor is kaphatja ezt a támogatást, ha párja 22 és 25 éves kora között halt meg és már legalább 4 évig dolgozott, vagy 25 és 30 éves kor között hunyt el és minimum 6 évnyi szolgálati időt szerzett. A 30 és 35 év között elhunytak esetében 8 év, a 35 és 45 éves kor között eltávozottaknál 10 év, a 45 év felett elhunyt házastársak esetében pedig minimum 15 év munkaviszony az elvárt.

Jó tudni, hogy az özvegyi nyugdíj akkor is jár, ha az elhunyt nem szerezte meg az előírt szolgálati időt, az alacsonyabb életkorhoz tartozó minimum munkaviszonyt viszont teljesítette a megadott határidőig, és haláláig nem volt 30 napnál tovább munkanélküli.

Ha tehát valaki 24 éves kora óta dolgozott egy cégnél, majd 31 éves korában meghalt, akkor még nem teljesítette az előírt 8 évet. 30 éves koráig azonban már 6 évet ledolgozott, és munkaviszonya nem is szakadt meg 30 napnál hosszabb időre.

Az özvegyi nyugdíjra azonban nemcsak a házastárs jogosult, hanem a fenti feltételeket teljesítő elhunyt élettársa is igényelheti – amennyiben legalább egy éve megszakítás nélkül együtt élt párjával és gyermekük is született.

A gyermektelen párok esetében pedig minimum 10 évnyi folyamatos együttélés a kikötés. Aki viszont az együttélési időszak bármely részében özvegyi nyugdíjban vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült, nem veheti igénybe újonnan elvesztett párja után is a támogatást.

Emellett az elvált vagy házastársától külön élő személy is jogosult lehet az özvegyi nyugdíjra, ha az elhunyt féltől a halál napjáig tartásdíjat kapott, vagy a bíróság döntése szerint tartásdíjra lett volna jogosult. Ebben az esetben az özvegyi nyugdíj összege nem lehet nagyobb a korábban kapott tartásdíj összegénél.

Mekkora az özvegyi nyugdíj mértéke?

Az özvegyi nyugdíj összege 2020-ban (a többi évhez hasonlóan), alapesetben az elhunytat megillető öregségi nyugdíj 60 százaléka. Ám ha az özvegy már kap nyugdíjat vagy korhatár előtti ellátást, akkor csak a megboldogult párjának járt nyugdíj 30 százalékára jogosult. Ha tehát az elhunytnak korábban 120 ezer forint öregségi nyugdíj járt havonta, akkor az előbbi esetben havi 72 ezer, utóbbi esetben pedig havi 36 ezer forint lesz az özvegyi nyugdíj összege.

Akkor is a 30 százalék a mérvadó, ha gyászoló fél rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban vagy átmeneti bányászjáradékban részesül. Továbbá 30 százalék jár akkor is, ha az özvegy árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyereket, vagy legalább 2 árvasági ellátásra jogosult gyereket nevel.

Előfordulhat olyan eset is, hogy az özvegy ugyan már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, vagy megváltozott munkaképessége miatt nem dolgozik, azonban nem kap.

Hogyan igényelhető járadék?

Az özvegyi nyugdíjat nem folyósítják automatikusan, hanem egy igénybejelentő lap (nyomtatvány) kitöltésével kell igényelni a lakhely vagy tartózkodás hely szerint illetékes kormányablakban.

Az özvegynek meg kell adnia a saját és elhunyt párja legfontosabb adatait, valamint a juttatás folyósításához szükséges bankszámla adatait. Célszerű csatolni a szolgálati időt igazoló dokumentumokat – például a dolgozói kiskönyvet – is.

A kérelem ügyintézési határideje alapesetben 45 nap, de maximum 60 nap. Fontos még tudni azt is, hogy az özvegyi nyugdíj online igénylésére nincs lehetőség. A juttatás igénylési és megállapítási folyamata egyébként teljesen ingyenes.

Meddig jár az özvegyi nyugdíj?

A házastárs vagy élettárs halálát követő egy évben a gyászoló fél úgynevezett ideiglenes özvegyi nyugdíjat kap. Ha az özvegy másfél évesnél fiatalabb, árvasági ellátásra jogosult gyermeket nevel, akkor az árva 18 hónapos koráig, fogyatékos vagy tartós beteg gyermek eltartása esetén pedig az árva 3 éves koráig meghosszabbítható az ideiglenes özvegyi nyugdíj.

Az ideiglenes juttatás lejárta után az kaphat rendes özvegyi nyugdíjat, aki betöltötte az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy megváltozott munkaképességű. A rendes özvegyi nyugdíj továbbá akkor is jár, ha a gyászoló fél fogyatékkal élő vagy tartós beteg gyermekről gondoskodik, vagy legalább két árvasági ellátásra jogosult gyermeket nevel. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor a támogatás folyósítása megszűnik az ideiglenes özvegyi nyugdíj lejárta után.

Az özvegyi nyugdíj feléledése

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultság azonban később feléledhet, ha a halálesetet követő 10 éven belül betölti az özvegy a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt vagy megváltozott munkaképességűvé válik.

A rendes özvegyi nyugdíjat “állandó özvegyi nyugdíjnak” is szokták nevezni, amely arra utal, hogy a gyászoló a haláláig kapja a juttatást. Ám ha az özvegy (újra) házasságot köt, akkor az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága megszűnik.

Összegzés

Amennyiben tehát valakinek mégis szembe kell néznie párja elvesztésének megrázó tényével, akkor a legtöbb esetben számíthat valamennyi pénzbeli juttatásra. Bár ez nem igazán enyhít a gyászoló fél fájdalmán, mégis jó tudni, hogy nem feltétlenül kell egy teljes anyagi csőddel is megbirkózni az érzelmi válság mellett.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában