Fontos tudnivaló

2021.01.04. 18:00

Előzzük meg a karácsonyfatüzeket!

Vízkereszt idején, január hatodikán bontják le a legtöbben a karácsonyfát a népszokás szerint. Fontos szem előtt tartani, hogy a fenyők gyúlékonysága a lakásokban napról napra fokozódik – hívta fel a figyelmet Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Fotó: gaboragnes

A kiszáradt, gyantás fa könnyen, akár egy csillagszóró szikrájától is lángra kap. A száraz fenyőn nagyon gyorsan, pillanatok alatt terjed a tűz. A karácsonyfákon ezért már semmi esetre se gyújtsunk gyertyát, és az utolsó csillagszórókat is a fenyőkről leszedve a szabadban, vagy járólappal burkolt helyiségben gyújtsuk meg, ügyelve arra, hogy a szikrák a közelben ne okozzanak tüzet.

Fotók: dr. Gábor Ágnes – Fejér MKI

Ha már megtörtént a baj, tűzoltással csak akkor próbálkozzunk, ha azzal a testi épségünket nem veszélyeztetjük! Kigyulladt karácsonyfánál nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk, húzzuk ki a konnektorból a környező elektromos berendezéseket, a lámpafüzért. Abban az estben, ha az égő fenyő közvetlen közelében nincsenek bútorok, borítsuk le a fát és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot. A takaróval elfojtjuk a tüzet és megakadályozzuk, hogy a lángok a szoba berendezési tárgyaira átterjedjenek.

Nagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, csukjuk be magunk mögött az ajtót, hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és a társasházakban minél több szomszédot értesítsünk a tűzről.

Nem szabad elfelejteni, hogy minden esetben – még akkor is, ha sikerült a tüzet eloltani – bejelentést kell tenni a 112-es segélyhívószámon.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában