Ingatlan

2023.07.22. 12:00

Egy percet se várjon az albérlet kereséssel!

Most keressen albérletet vagy vegyen lakást, mert az egyetemi ponthatárok kihirdetését követően sokkal nehezebb dolga lesz – így tudnánk összefoglalni a lényeget.

Forrás: Ingatlanbazár

Július 26-án hirdetik ki az egyetemi ponthatárok, ekkora dől el, hol fog élni a fiatal felnőttek egy jelentős része – jó eséllyel – a következő 5 évben. Ez az időszak minden esetben nyomot hagy az ingatlanpiacon, nemcsak a vásárlás, de a bérlés tekintetében is. Az élénk érdeklődés a piacon drágulást eredményez, és ha ez nem lenne elég, augusztus végére már ez a szegmens szűkölködni is fog a kínálatban.

A szakemberek szerint abban az esetben érdemes gondolkodni a vásárlásban, ha biztosra vehetjük, a gyermek abban a városban akar majd élni, hova egyetemre megy, és rendelkezünk megfelelő mennyiségű önrésszel, ellenkező esetben, drágábbra jön ki a havi törlesztőrészlet, mintha csak bérelnénk az ingatlant. Ez annak köszönhető, hogy nagymértékben drágultak a hitelek, és ez most rányomta az ingatlanpiacra a bélyegét, hiszen többen keresnek albérletet, mint korábban. 

Mint már márciusban kiderült, tavalyhoz képest jelentősen nőtt a felsőoktatási intézményekbe jelentkezők száma, így jóval több ember kezdi meg a tanulmányait szeptemberben - az egyetemi városokban -, mint tavaly. Ráadásul a pályakezdők is ebben az időszakban jelennek meg az ingatlanpiacon, vagyis idén különösen nehéz dolga lesz annak, aki olcsóbb, de jó albérletbe szeretne költözni. Míg egy pályakezdő már most tud albérletet keresni, addig egy felvételiző, ha nem biztos benne, hogy van helye az egyetemen, mindenképp megvárja a 26-át. A roham tehát jövőhéten indul. 

További nehezítő körülményként említenénk, hogy nyár lévén, idén jóval többen döntöttek a rövidtávú ingatlanbérbeadás mellett - szektor fellendülése miatt -, magyarul a turistákra koncentrálnak, hiszen nagyobb bevételre tehetnek szert rövidebb idő alatt, mint hosszabb távú bérbeadással, és ebben az inflációs időszakban ez nem egy elhanyagolható szempont. Vagyis, sok jó minőségű kicsi lakás nincs is jelen az albérletpiacon, és hogy később megjelennek-e, egyelőre nem kiszámítható. Ráadásul, az új ipari beruházásoknak köszönhetően a fővárosba és a nagyobb vidéki városokba megjelentek a cégek is mint bérlők, mert azzal, hogy a munkavállalóknak lakást bérelnek a toborzást könnyíti meg számukra. A lakbérek emelkedése tehát borítékolható. 

Ebben az évben az összes bérbeadás figyelembevételével az országos átlagos bérleti díj 180 ezer forint volt havonta. Sajnos itt a „volt”-on van a hangsúly, vagyis innen indulunk. Ugyanakkor jó tudni, hogy a nagy egyetemi városok albérlet árai együtt mozognak: Szegeden, Pécsett és Debrecenben egyaránt 140 ezer forint volt a havi bérleti díj eddig. Győr és Székesfehérvár ennél kicsit drágábban ment: 160 ezer forintos bérleti díj jellemezte mindkét várost. Budapesten pedig az elmúlt hat hónap bérleti díja átlagosan 236 ezer forint körül volt.

 Mindezek fényében kijelentető: ez csupa jó hír az eladóknak, mert most olyan mértékben lendül fel az ingatlankeresés, hogyha szeretne eladni egy kisebb lakást, nagy eséllyel nem kell hónapokat várnia, akár percek alatt is nyélbe ütheti az üzletet.

Ne késlekedjen, irány az Ingatlanbazar.hu oldala!

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!