Égből pottyant gondolatok

2018.06.16. 18:00

Érdemes-e elhinnünk minden gondolatunkat?

Vannak az életnek egyetemes tapasztalatai. Amik mindenki életútján szerepet játszanak. Lehet, hogy nem foglalkozunk velük, de előbb-utóbb érdemes rájuk odafigyelni…

Molnár Éva Zsófia

Gondolatok

Élet helyzetünk olyan amilyen – de szubjektív értelmezése rengeteg bosszúságot, s akár boldogtalan kapcsolatokat, életet okozhat. Nem véletlen bölcsessége anyanyelvünknek: a gondolkodás szótöve a gond, gondolkodva teremhetünk gondokat… Byron Katie tízévi súlyos depresszió mélypontjából megvilágosodva döbbent rá: betegségét nem a körülményei, hanem hiedelmei a valós helyzetről okozták! Rájött, egy gondolattól csak akkor szenved, ha elhiszi.

 

Amiben nem hiszünk, az megfordulhat ugyan fejünkben, de nem aggaszt. Miért is lenne minden gondolatunk igaz? Hiszen éppúgy előbukkannak és eltűnnek, kivéve, ha ragaszkodunk hozzájuk, mint érzelmeink. Nem tudjuk akarattal irányítani azokat, és az sem működik, hogy nem akarunk gondolkodni… Legjobb esetben megvizsgálhatjuk igazságukat, és eldönthetjük, foglalkozunk-e velük. A gondolat feletti Csönd, a tudatos Jelenlét legtöbbször egy komoly mentális folyamat eredménye, amelyben már tudatosan dönthetjük el, szenteljünk- e figyelmet bizonyos gondolatoknak – legtöbbünk itt még nem tart, főleg nem folyamatos állapotként… A világot reménytelenül próbáljuk olyanná formálni, amilyennek szerintünk lennie kéne, ahelyett, hogy megvizsgálnánk e gondolataink valóságtartalmát!

 

Ellenállunk a jelen pillanatnak, ami már úgysem változatható meg… Hihetetlen felszabadító elfogadni a jelen helyzetünket, ráadásul békés, derűs, nyitott tudatállapottal jár. Rengeteg energiánkat fölemészti a tiltakozás, és észre sem veszszük a megoldási lehetőségeket! Byron Katie kidolgozott egy meglepően egyszerű és erős módszert gondolataink vizsgálatára, a Munkát, amely négy kérdésből áll: 1. Igaz ez a gondolat? 2. Abszolút biztos vagyok benne, hogy igaz? 3. Hogy érzem magam, ha elhiszem? 4. Hogyan érzem magam, ki lehetnék e gondolat nélkül? Megfordítva minden variációban a mondatot, gyakran kiderül, hogy az ellenkezője még lehet, hogy jobban igaz…

 

A Munka segítségével bárki képes megszabadítani magát szenvedést okozó hiedelmeitől (bár nem árt mélyebben megismerkedni a módszerrel, példákat látni rá, főleg a megfordításokra). Hasonlít a kognitív terápiára, ahol problémát okozó gondolatainkat helyettesítjük számunkra pozitívabb hatást keltőkkel. De túl is lépi azt, hiszen az előbbi gondolataink kontrolálását sugallja, Katie módszere pedig elismeri, bármi eszünkbe juthat, csak érdemes tudatosan mérlegelni, elhisszük-e, érdemes-e elhinnünk…

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!