a felbontás után ajánlatos mihamarabb elfogyasztani

2020.02.20. 12:00

Egyem? Ne egyem? Meddig fogyaszthatók a termékek?

A hűtőben egy csomag virs­li: egy hete „lejárt”. A szalámi is pár napja szavatosságát vesztette a címke dátuma alapján. A tartós tej egy hete nyitva. Kockáztassunk?

Szanyi-Nagy Judit/FMH

Fotó: ZSEDROVITS ENIKO

Van élelmiszer, aminél kockáztathatunk, vagyis a csomagoláson feltüntetett „lejárati idő” után is fogyaszthatjuk. A dátumok vizsgálatakor szembetűnő: „minőségét megőrzi” és „fogyasztható”, ezek állhatnak az egyes felületeken. Mit jelentenek?

Az illetékesektől megtudtuk: a mikrobiológiai szempontból gyorsan romlandó élelmiszerek esetében – amelyek rövid idő elteltével várhatóan vagy valószínűleg közvetlen veszélyt jelentenek az egészségre – fogyaszthatósági idő kerül a csomagolásokra. Ilyenek az előrecsomagolt hidegkonyhai készítmények, a hűtést igénylő tej és a tejtermékek, friss húsok. Jó, ha figyelembe vesszük: a lejárt fogyaszthatósági idejű élelmiszer nem minősül biztonságosnak! Szükséges hangsúlyozni: a gyártók által meghatározott minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idő lejárata az az időpont, ameddig az adott élelmiszer minősége, biztonságossága megfelelő.

A szabályozási hátteret tekintve az élelmiszerek fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési időtartamának megállapítása az élelmiszert előállító élelmiszeripari vállalkozó felelőssége. A csomagoláson megjelenő dátum­(formátum)ot jogszabály határozza meg. Amennyiben az időpontot megelőző szavakat („Minőségét megőrzi: …” vagy „Fogyasztható: …”) nem követi dátum, utalni kell arra, hogy az hol található meg a termék csomagolásán. Az egyik ilyen megoldást lehet: „Minőségét megőrzi a csomagolás hátoldalán jelzett időpontig.” A minőségmegőrzési időt azokon az élelmiszereken tüntetik fel, amelyek hosszabb eltarthatósági idővel rendelkeznek.

Szavatossági vagy fogyaszthatósági időnek minden terméken szerepelnie kell Fotók: Zsedrovits Enikő/Dunaújvárosi Hírlap

A megfelelő higiénia nemcsak a hűtő tisztaságán, de a tárolási módon is múlik. Nem mindegy, mit hova teszünk!

A tárolás során érdemes figyelembe venni a termékek mikrobiológiai tisztaságát (nyers, félkész, fogyasztásra kész), esetleges lékiválását, csomagolását. A friss zöldség-gyümölcs termékeket érdemes a hűtőszekrény alsó részén kialakított rekeszekbe tenni, mivel ezek tisztítatlanul kerülnek a tárolóba.

A fogyaszthatóságra nem garancia a hűtőben való tárolás!

A különleges tárolási és/vagy felhasználási feltételeket igénylő élelmiszerek csomagolásán a gyártók ezeket az információkat feltüntetik a fogyasztók számára. Ilyen a tárolási hőmérséklet jelölése tejföl és egyéb, hűtést igénylő termékeknél, valamint felhasználás esetén a sütnivaló kolbász vagy sütőkolbász megnevezésű termékek csomagolásán feltüntetett mondat: „A termék csak alapos hőkezelés (sütés) után fogyasztható.” Emellett a gyártónak – az élelmiszer felbontását követő megfelelő tárolás és felhasználás miatt – adott esetben a tárolási feltételeket és/vagy a felhasználhatósági időt is jelölnie kell.

A hűtőt és a fagyasztót megfelelő hőmérsékleten és tisztán kell tartani; az élelmiszereket úgy helyezzük el, hogy ne legyen zsúfolt a berendezés, így biztosítható a hideg levegő megfelelő áramlása.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a gyártók által meghatározott minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági időtartam lejárata az az időpont, ameddig az adott élelmiszer minősége, biztonságossága megfelelő. A praktikumokat tekintve ajánlott, hogy a csomagolt termékeket a felbontás után rövid időn belül fogyasszák el a vásárlók!

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!