MAGYAR GAZDASÁG

2023.10.17. 15:07

Nem véletlenül lett gyanús az OTP-nek Karácsonyék 500 milliós befizetése

Törvényi kötelezettsége is a pénzintézeteknek, hogy gyanús esetekben nyilvántartsa a befizetéseket – többek között ezt mondta a Világgazdaságnak nyilatkozó Tóth Levente a Karácsony Gergely főpolgármesterhez kötődő 99 Mozgalom befizetéseiről. Az 500 milliós befizetés önmagában ugyan még nem jogellenes, viszont egyáltalán nem gyakori, főleg egy olyan szervezettől, amely nem folytat üzleti tevékenységet - írja a vg.hu.

Duol.hu

Forrás: Shutterstock

„Egyáltalán nem szokványos manapság, hogy valaki rendszeresen, nagy összegű készpénzt rakjon be a bankba, kivéve, ha üzleti tevékenységet folytat, például őstermelő” – mondta a Világgazdaságnak Tóth Levente, a Bank360 vezető elemzője. A szakembert azután kérdeztünk, hogy a OTP nemrégiben feljelentést tett a Karácsony Gergely főpolgármesterhez kötődő 99 Mozgalom ellen, miután az rövid időn belül, alkalmanként több tízmilliót, összesen pedig félmilliárd forintot fizetett be a pénzintézet számlájára.

A városvezető úgy reagált, hogy szerinte a jogszerű adománygyűjtést „csócsálják”, most éppen egy olyan anyaggal, melynek állításait a pénzintézetnek majd két éve elküldött dokumentáció is tételesen cáfolja.

Tóth szerint bár a befizetés önmagában nem jogellenes, de van egy pénzmosás elleni törvény, amely kockázatos esetekben fokozott nyilvántartásra kötelezi a bankokat, így például a fizetés körülményeit is vezetnie kell.

A pénzintézetnek ebben az esetben kötelezettsége, hogy fellépjen, de hogy ezt konkrétan mikor és hogyan teszi meg, az a bank belső szabályzataitól függ. Ezeket a belső előírásokat folyamatosan ellenőrzi nála a felügyeleti szervként működő Magyar Nemzeti Bank. Mint mondta, nem ritkák az olyan ellenőrzések, amelyek eredményeként végül a pénzmosás elleni szabályok be nem tartása miatt bírságolnak meg bankokat. Pont ezért a belső szabályzat egyértelműen azt is előírja, hogy mikor kell rögzítenie az adatokat. A következő lépés pedig a feljelentés, ha úgy ítéli meg, hogy fennáll a jogsértés gyanúja.

A vezető elemző rámutatott, pénzmosásról akkor beszélhetünk, ha valamilyen jogellenes bevételt próbálnak tisztára mosni, ennek kiderítése a nyomozó hatóságok feladata.

Az adományoknak pont az a lényege, hogy nem kell tudnom, hogy kitől származik az adomány. Ez egy olyan jogi határmezsgye, amiről a nyomozás után a bíróságnak kell eldöntenie, hogy történt-e jogsértés vagy sem

– fogalmazott Tóth Levente, aki szerint a banknak csak az ügylet kockázatosságát kell vizsgálnia, és ha az jogellenességre utal, akkor meg kell tennie a szükséges lépést.

Forrás: Járdi Roland/vg.hu

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!