fokozatosság, önuralom

2021.10.16. 12:00

Életmódváltás apró lépésekkel

Ha az életmódváltás és a fogyás valóban olyan egyszerű lenne, mint pusztán a pozitív vagy negatív kalóriaegyensúly követése és a rendszeres testmozgás beiktatása, akkor valószínűleg sokkal kevesebb túlsúlyos ember lenne ma a világon.

Tóth B. Zsuzsanna

Fotó: Shutterstock

Az akár élethosszig tartó eredményekhez azonban leginkább gondolkodásmódbeli szemléletváltásra van szükség. Hiába a kalóriák számolása, az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás: a drasztikus életmódváltások eredménye többnyire csak rövid ideig tart. Eredményük pedig sokszor inga­dozó vércukorszint, éhségrohamok, majd duplán visszaszedett kilók. Számtalan ilyen jól induló, de szomorúan végződő történettel találkozott Berkes Márton edző, életmódmentor.

– Több mint tízéves edzői pályám alatt főképp edzőteremben dolgoztam. Minden évben megfigyelhető volt, hogy amíg január elején a termek megteltek az újévi fogadalmakat meghozó emberekkel, addig ez a létszám februárra már jelentősen megfogyatkozott. A változáshoz időre és türelemre van szükség, miközben az elvárásokat is reális szinten kell tartani. Véleményem szerint megfelelő stratégia nélkül nem lehet hosszú távú eredményeket elérni, ehhez pedig hozzátartozik az új, egészséges szokások kialakításán túl a gondolkodásmódbeli átkapcsolás is – mondta Berkes Márton, aki nemrég Életmódváltás csúcsra járatva címmel írt könyvet.

Mint mondja, szembetűnő és elgondolkodtató az a tény, hogy a hagyományos eszközök és a fitnesztermek bővülő száma, úgy tűnik, nem hozza a várt eredményeket. Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) 2017-es felmérése szerint Magyarország lakossága Európában a legkövérebb, világviszonylatban pedig negyedik helyen állunk, ami óriási terhet jelent az egészségügynek.

A tartós és átütő eredményekhez szükség van egy olyan gondolkodásmódbeli hozzáállásra, ami az életmódváltást is egy egész személyiséget igénylő, komplex fejlődési folyamattá teszi Fotó: Shutterstock

– Hogy miért nem foglalkoztak a témával eddig kiemelten, az számomra is rejtély. Az biztos, hogy alapvetően a fitnesz egy látványra épülő iparág, a kézzelfogható eredményekre épít, aminek a közvetlen eszköze az edzés és a táplálkozás. Könnyebb ezeket a tartalmakat a közösségi médiában is eladni, hiszen sok-sok ember figyelmét megragadja egy esztétikus test vagy egy szépen fotózott étel. Másrészt két olyan területről beszélünk, amire hatalmas üzletágak épültek. Ezzel szemben a gondolkodásmódbeli rétegek feltérképezése kevésbé népszerű téma, nehezebben megfogható – árulta el az edző, aki úgy véli, a téma most a vírushelyzet és az edzőtermek hosszú zárvatartása miatt sosem volt aktuálisabb.

A tartós és átütő eredményekhez egy olyan gondolkodásmódbeli hozzáállásra van szükség, ami az életmódváltást is egy egész személyiséget igénylő, komplex fejlődési folyamattá teszi. A csodamódszerek és szokások magunkra erőltetése helyett javasolja az egyéni működések feltérképezését a motiváció és hiedelmek terén. A komfortzónából való kilépés elengedhetetlen, ám sok esetben visszatartó erő. Amíg a látványos változások nem jelentkeznek, a köztes, kritikus időszakban játékos módon, kis kihívásokkal motiváljuk magunkat, amihez megfelelő jutalmakat rendelünk. Az apró sikerélmények segítenek úton tartani, de a legjobb, ha van egy társ, egy mentor, egy számon kérő partner, aki támogat minket a nehéz pillanatokban. Idővel elkezdenek termelődni a boldogsághormonok, és az edzések energia- és önbizalomlöketet adnak. Addig pedig ki kell tartani.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában