Gazdaság

2014.11.16. 16:15

Devizahitelek: megint nem készült hatástanulmány

Dunaújváros - Elfogadta a parlament a devizahitelesek megsegítését szolgáló törvénycsomagot. A hozzáértők szerint nem úgy, ahogyan előzetesen felvázolták, és nem azokat kedvezőbb helyzetbe hozva, akiknek ígérték.

Munkácsi Imre

A Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesületének főtitkára, Kovács László lapunkhoz is eljuttatott véleményét az alábbiakban adjuk közre:

Megszületett a 2013-as év forintosítás reinkarnációja. A piaci áron történő forintosítás és az adósok várhatóan 20-25 százalékos könnyítési lehetősége, illetve az ebből fakadó előnyök gyakorlatilag megegyezik a 2013-as adósmentő intézkedés hasznaival. Ezek azonban gyakorlatilag igazi hasznot már 2013-ban sem jelentettek, csak a célcsoport változott. Nem csoda, hogy az előző forintosítást is csak legfeljebb az összes potenciális ügyfél 18 százaléka vette igénybe. Ők is inkább a pánikba esett és tájékozatlan ügyfelekből kerültek ki. Az átváltott devizahitelek törlesztőrészlete szinte semmit nem változott, a bankok ezzel is trükköztek, úgy módosították a szerződéseket, hogy a futamidőt megnövelték.

Kovács László, a Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesületének főtitkára. Fotó: archív

A mostani adósmentő intézkedésért kár volt ekkora felhajtást csapni. Az Európai Bírósági tologatás, a képletek kidolgozása, a banki perek teljesen feleslegessé váltak, hiszen egy egyszerű jogszabállyal is megoldható lett volna ez a probléma. A piaci alapú forintosítás miatt előreláthatólag az adósok tőkéje nem fog változni. Ritka esetben kevesebb, legtöbb esetben valószínűleg több lesz, olyan mintha eddig nem fizettek volna semmit. Az elmúlt évek törlesztéseit kidobhatják az ablakon. Ha a két forintosítás között párhuzamot vonunk technikai és matematikai értelemben, azt mondhatjuk, a hitelesek problémáinak megoldására továbbra sincs megfelelő stratégia. Az előző forintosítás áldozatai megemelt kamatokkal néztek szembe. A jegybanki alapkamat csökkenését nem követték a bankok, és a mostani forintosítás távlati pozitív hatásaira semmilyen biztosíték sincs. Megint nem készült hatástanulmány. A tartozások legalizálódnak.

Ne keverjük bele a politikát, de nem ezt ígérték. Nyertek a bankok, valamint az állam is. Az ország deviza kitettsége csökken. Az ügyet az államnak nem sikerül lezárnia, a probléma még további hosszú évekig el fog húzódni – Kovács László szerint.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!