nem csak álom

2021.10.20. 14:00

Kutyák a panelban kellemetlen ugatás nélkül

A kis kedvencek titkos élete című animációs filmet a műfaj kedvelőinek, vagy a kisgyerekes olvasóinknak nem kell bemutatni, mert óriási sikereket ért el a mozikban. Azt mutatja be, mit művelnek a háziállatok otthon nap mint nap, miután a gazdik elmennek dolgozni vagy iskolába. Akkor kezdődik ugyanis számukra az igazi élet. A filmben látható nyüzsgő bérház Manhattanben van, de a történet bármely társasházban játszódhatna, ahol élnek állatok. A sztori kétségtelenül nagyon szórakoztató a moziban, de vajon akkor is tudnánk rajta mulatni, ha a mi szomszédunkban élnének az összejáró, pletykálkodó, bulizó állatkák?

Török Tímea

Fotó: LI

Dunaújváros – Sokunkkal előfordul, hogy életünk rövidebb-hosszabb szakaszában az időnk jelentős részét a négy fal között kell töltenünk. Kisbabás családok, idős emberek az átlagos munkába járókhoz képest sokkal többet vannak otthon, de elég egy fekvőgipszes lábtörés is, és néhány nap után a panelban akarva-akaratlanul is jól fogjuk ismerni a szomszéd és házi kedvence hangos szokásait, amelyek közül néhány – mint a hangos kutyaugatás is – nagyon zavarhatják a szomszédok nyugalmát. Ezzel kapcsolatban fordult hozzánk egy kedves olvasónk, aki minden jó szándéka ellenére sem tud megoldást találni a zavaró problémára. Bár ő már sok lehetőséget végigjárt, mi is utánanéztünk, mit tehetnek azok, akik hasonló problémával küzdenek.

A szakértő szerint a szellemileg kifárasztott kutya nem ugat sokat, ezért végeztethetünk engedelmességi játékot kedvencünkkel Fotók: Laczkó Izabella/Dunaújvárosi Hírlap

A legújabb joggyakorlat szerint a társasház alapító okirata nem rendelkezhet úgy, hogy megtiltja az állattartást, mert ezzel a tulajdonhoz való jog aránytalan korlátozása következhet be. A társasházak szervezeti és működési szabályzatában foglalt házirendben kötelesek szabályozni a lakhatás nyugalmát szolgáló szabályokat. Így korlátozható az egy lakásban tartott kutyák száma is. Ha a közös képviselőn túlmutató a probléma, akkor a területi jegyzőnél kezdeményezhető birtokvédelmi eljárás. De fontos, hogy annak a félnek kell bizonyítania a tényeket, akinek érdekében áll, hogy a jegyző azt valósnak fogadja el. Emellett kötelesek vagyunk eltűrni az eljárás során az esetleges helyszíni szemlét. Ha a birtokvédelmet kérő nem szolgáltat elégséges bizonyítékot, a jegyző a kérelmet elutasítja, és az eljárási költségek megfizetésére kötelezi. Ellenkező esetben gondoskodik a határozat végrehajtásáról, és a birtoksértőt kötelezi a költség viselésére.

A kontroll és a kontaktus létesítése elsődleges feladat

Cesar Millannek, a világhírű kutyapszichológusnak van néhány trükkje, amellyel a gazdi könnyen visszaszoríthatja a kellemetlen és irritáló ugatást, nyüszítést. Ám ehhez a gazdi felismerése és elkötelezett, valóban kutyabarát hozzáállása szükségeltetik.

Mindenesetre a kutyákkal suttogó az mondja, hogy ne feledjük el, hogy az ugatás teljesen természetes dolog. Sőt, egy nagyon fontos kommunikációs eszköze a kutyáknak. A gazdinak, mint falkavezérnek, kell megszüntetni vagy kontrollálni a kellemetlen és zajos ugatást. Elsőként a kontrollt és a kontaktusteremtést említi. Mint írja: fegyelmezni kell a kutyát, mondjuk el neki többször ha kell, hogy hagyja abba az ugatást. Sokszor elég egy erőteljes nézés, egy hang vagy egy testi kontaktus. Testi kontaktuson nem ütést ért természetesen, hanem egy kis csípés például a nyaki részen. Az állandó ugatás nagyon irritáló tud lenni, de úgy nem lehet javítani a problémán, ha kutya érzi a gazdin, hogy frusztrált a zajtól. Az állatok nem fogadják el vezetőnek azt, aki nem kiegyensúlyozott, így nem követik őket. Ami tény viszont, hogy a kutya tükrözni fogja a gazdája viselkedését. Ha frusztrált, ő ugyanúgy az lesz, és az ugatással nagyon jól ki tudja adni ezt magából.

A napi séta elengedhetetlen az ugatás elkerüléséhez

A túlzott ugatás általában felgyülemlett energiákra utal. Ha ez az eset áll fenn, akkor nagyon egyszerű a megoldás: le kell vezetni ezeket az energiákat hatékonyabb módon. Ha naponta szokott a kutyatulaj kedvencével sétálni, akkor menjenek ezek után inkább emelkedők irányába vagy használjanak biciklit és futtassa meg úgy, vagy adjon a kutyusra egy hátizsákot, pár nehezéket (mérettől függően), hogy jobban kifáradjon. A napi séta elengedhetetlen. Hogy szellemileg kifáradjon, azt pedig úgy lehet elérni, ha végeztetünk vele pár engedelmességi játékot. Végül ha házilag nem tudjuk megszüntetni a kutyaugatást, mert esetleg nincs idő vagy türelem hozzá, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

Városunkban a kutyát csak pórázon vezetve szabad sétáltatni, kivéve a kijelölt kutyafuttató helyeken, abban az esetben, ha az állat természeténél, viselkedéséből fakadóan nem veszélyeztet más állatot vagy embert. Kutyafuttató van a település tizenkét pontján, a városrészek füves területein: a Duna soron, a Hengerész kereszteződésénél, a Kádár völgyben, a felső Duna-parton, a Kodály Zoltán utcánál, a víztoronynál, a kőtár déli oldalán, a Római körútnál, a Szabadság útnál, a Tavasz utcánál, a Weinernél és a Vasmű úton is.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!