Külföld

2014.05.13. 05:38

Ukrán válság - Folytatódik a terrorellenes művelet

Kelet-Ukrajnában addig folytatódik a katonai művelet, amíg a "terroristák terrorizálják" a helyi lakosságot - jelentette ki hétfőn Arszen Avakov belügyminiszter.

Avakov Harkivban beszélt erről, ahol látogatást tett a terrorellenes műveletben részt vevő fegyveres erőknél. A tárcavezető közölte, hogy egyelőre indokolatlan lenne leállítani a terrorellenes műveletet Luhanszk és Donyeck megyében, és a katonai fellépés addig folytatódik, amíg "a terroristák terrorizálják" az ottani lakosságot - jelentette az UNIAN hírügynökség.

A belügyminiszter szerint a május 25-i elnökválasztás idejére provokációk készülnek, de a rendőrség kész útjukat állni. Meggyőződését fejezte ki, hogy a két kelet-ukrajnai szakadár megyében is megtartják a szavazást. A belügyminisztérium övezetekre osztotta fel az országot kockázatuk szerint, és a hatóságok "nagy és hipernagy" figyelmet szentelnek nekik - tette hozzá Avakov.

Moszkva és a kelet-ukrajnai szakadárok többször is felszólították Kijevet, hogy vessen véget a kelet-ukrajnai terrorellenes műveletnek. Hétfőn Szerhij Taruta, Donyeck megye tényleges, az új kijevi vezetés által kinevezett vezetője is ezt szorgalmazta.

A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által létrehozott "donyecki, valamint luhanszki népköztársaságok" egyoldalúan kinyilvánították hétfőn Ukrajnától való függetlenségüket az előző nap a régiók önállóságáról tartott népszavazások eredményére hivatkozva. A szakadárok közölték, hogy május 25-én nem engedik megrendezni az ukrajnai elnökválasztást, de Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány mindent megtesz az igazságos és átlátható szavazás megrendezése érdekében, jóllehet a Donyeck és a Luhanszk megye egyes területein ez nem lesz könnyű.

Peking szerint a Moszkva elleni szankciók nem jelentenek megoldást

Peking szerint az ukrajnai események miatt Oroszország ellen kivetett szankciók nem segítik elő a helyzet normalizálását és az ukrán válság rendezését - erről Csen Kuo-ping külügyminiszter-helyettes beszélt újságírók előtt kedden Pekingben.

A vezető diplomata egyben megerősítette, hogy Kína kész további konstruktív politikai erőfeszítéseket tenni, hogy Ukrajnában a helyzet normalizálódjon az objektivitás, az igazságosság elvei alapján, a nemzetközi törvényekkel összhangban.

A legutóbbi népszavazásokkal kapcsolatban Csen kijelentette, hogy "a népszavazás Ukrajna belügye" és Ukrajna belügyeiről az ukrán embereknek kell dönteniük. Kína külpolitikájában a külföldi államok belügyeibe való be nem avatkozás politikáját képviseli - mondta Csen. Ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy szerinte valamennyi ukrán jogos érdekeit tiszteletben kell tartani.

A kínai külügyminisztérium hétfői közleménye szerint az ukrán kérdés rendezése során átfogóan, kiegyensúlyozottan és teljes körűen ki kell elégíteni a különböző felek igazságos, törvényes és méltánylást érdemlő követeléseit.

A román kormányfő a Legfelső Védelmi Tanács összehívását kezdeményezte

Victor Ponta román kormányfő a Legfelső Védelmi Tanács összehívását kezdeményezte kedden az ukrajnai válság fejleményeire és egyes orosz tisztségviselők Romániával szembeni "provokációira" hivatkozva.

A román média tudatos provokációként értékelte, hogy az Európai Unióból kitiltott Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes a román légtéren keresztül akart szombaton Moldova oroszbarát szakadár területéről Moszkvába utazni, amikor pedig gépe belépését Románia megtagadta, azzal fenyegetőzött, hogy legközelebb egy hadászati bombázóval érkezik.

"A törvénytelen népszavazások láttán, az ukrán alkotmány és a nemzetközi jog megsértésének folytatódása közepette, továbbá orosz hivatalos személyek Románia elleni provokációival szembesülve Romániának hivatalos és egységes álláspontot kell képviselnie, amely csak egy alapos elemzés és döntés eredményeként alakítható ki" - indokolta a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) összehívását a román kormányfő.
Romániában hetek óta belpolitikai vita dúl a CSAT-t elnöklő jobboldali Traian Basescu államfő és a szociáldemokrata miniszterelnök között arról, hogy az ukrajnai helyzet indokolttá teszi-e a nemzetbiztonsági tanácsként működő testület rendkívüli ülését.

Basescu úgy értékelte: egy ilyen lépés rossz üzenet lenne, olyan körülmények között, amikor Románia nincs veszélyben, és más NATO-tagállamok sem tettek ilyen lépést. A CSAT azonban nemcsak az államfő kezdeményezésére, hanem tagjainak legalább egy harmadának kérésére is összehívható: erre hivatkozva jelentette be Ponta, hogy a nemzetbiztonsági testületben résztvevő miniszterek kezdeményezték a védelmi tanács összehívását.

Titus Corlatean román külügyminiszter hétfőn úgy nyilatkozott: Rogozin repülőgépe Moszkvából Moldova felé tartva törvénytelenül haladt át a román légtéren. Elmondása szerint a pilóta - a rádiókapcsolat állítólagos kihagyásaira hivatkozva - nem válaszolt egyértelműen a román légi irányítás kérdésére, hogy van-e a fedélzeten az uniós szankciók által érintett személy. Ezzel magyarázható, hogy Románia csak a visszatéréskor zárta le légterét Rogozin gépe előtt.

Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő válaszlépések kidolgozására adott utasítást, amiért a múlt pénteken a moldovai hatóságok egy időre visszatartották a Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettest és kíséretét szállító repülőgépet. Rogozin Romániával szemben is kemény válaszlépéseket helyezett kilátásba a történtek után - jelentette kedden a román média az ITAR-TASZSZ hírügynökségre hivatkozva.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!