Ne gyújtsa! Gyűjtse! - VIDEÓVAL!

2018.10.27. 17:00

Kéménytüzek kialakulásához és szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet

A hulladékégetés veszélyeire, a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem és a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.

FMKI

2018-ban eddig több mint kétszáz szabadtéri tűznél avatkoztak be a tűzoltók Fejér megyében. Az esetek egyharmadában szemét kapott lángra, de vegetációs –és erdőtüzek is hasonló arányban történtek. A megyében évente átlagosan kétszázharminc lakásban keletkezik tűz, többségük valamilyen nyílt lánggal összefüggő tevékenység végzése közben, mint például a fűtés, a sütés-főzés és a dohányzás. A cél, hogy a szabályok betartásával, öngondoskodással és tudatos szelektív hulladékgyűjtéssel ezeket a tűzeseteket, a sérüléseket és az anyagi károkat megelőzzük.

A lakás- és a kéménytüzek kialakulásában, továbbterjedésében évről-évre közrejátszik a nem megfelelő tüzelés-fűtés. Sajnos előfordul, hogy a tüzelőberendezésbe a fa mellé még műanyagpalackokat, csomagolóanyagokat, régi bútorlapokat, rongyokat tesznek, ez pedig a füstelvezetők állapotának rohamos romlását eredményezi, amely nemcsak kéménytüzek kialakulásához, hanem szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kazánokat, kályhákat, kandallókat csak az előírt tüzelőanyaggal fűtsük, és a begyújtáshoz kerüljük a színes, magas festéktartalmú akciós katalógusok, magazinok használatát. A prospektusoknak a papírgyűjtőkben, a műanyagnak és a textilrongyoknak az erre kijelölt szelektív hulladéktárolókban van a helye. Otthonunk tűzbiztonságát tovább növelhetjük füstérzékelők alkalmazásával, amelyek tűz esetén időben, átlagosan egy percen belül jeleznek. Segítségükkel a személyi sérülések és a jelentősebb anyagi károk is megelőzhetőek. 2018-ban Fejér megyében a lakástüzek száma szeptemberig már meghaladta a százat.

A szabadtéri tüzek szinte mindegyikét emberi gondatlanság, felelőtlenség okozza, és sok esetben a növényi hulladék – rosszabb esetben más hulladék – elégetésével kezdődik. Gyakori, hogy az égetést végző nem tudja a tüzet kontrol alatt tartani, a lángok továbbterjednek, a növényzet nagy területen éghet le, és akár épületek is a tűz martalékává válhatnak. A szabadtéri tűzgyújtásra vonatkozó szabályok elsajátításával, valamint az égetés helyett a komposztálást előtérbe helyezve sokat tehetünk azért, hogy megóvjuk környezetünket és a levegő tisztaságát. Ezért a biztonságosabb és tisztább környezetünk érdekében a háztartásokban keletkező hulladékot: Ne gyújtsa! Gyűjtse!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában