32% házasságban

2023.09.30. 20:00

Egyre kevesebben vagyunk Dunaújvárosban

Mintegy hatezernégyszáz fővel csökkent városunk lakossága tíz év alatt- ez derül ki a tavaly végzett népszámlás összesített adatainak közlését követően.

Molnár Emese

Tízévente tartanak népszámlálást hazánkban, a legutóbbit tavaly végezték el. A Központi Statisztikai Hivatal összesítette az eredményeket, és a napokban közölte is az adatokat. Eszerint Dunaújvárosnak már csak 42.099 lakosa van (ebből 20.384 férfi és 21.715 nő). Ráadásul az összlétszám még tovább csökkent, a KSH a 2023. január 1-i adatai alapján 41.873 lakost jegyeztek városunkban, amellyel az 50 legnépesebb település listáján a 23. helyen vagyunk (Budapest után Debrecenben laknak a legtöbben, a harmadik helyen pedig Szeged áll, utána sorrendben Miskolc, Pécs, Győr és Nyíregyháza). Lakosságszámban Hódmezővásárhellyel vagyunk körülbelül egy szinten, ott 41.944-en élnek. Szemléltetve, hogy mennyire csökken városunk lakossága, kikerestük a korábbi népszámlálási adatokat is. Ezek alapján 2011-ben 48.484-en laktak itt, míg 2001-ben 55.309-en. A csökkenő tendencia az önkormányzat honlapján feltüntetett adatokban látható (ezek év végi összesítések). Eszerint 2002-ben mutatott először kevesebb lakosságszámot a statisztika az előző évet megelőzően, és innentől kezdve folyamatos a csökkenés. 

Családi állapot

Visszatérve a 2022-es népszámlálás adatbázisához, a dunaújvárosi felnőttek körében (15 év felett jegyezték a családi állapotot) 13.546-an nőtlenek vagy hajadonok, 13.541-en házasságban élnek, 3874-en özvegyek, 6762-en pedig elváltak családi állapotukat tekintve. 

Érdekességként, a napokban tájékoztatást kértünk az önkormányzattól arra vonatkozóan, hogyan alakult a házasságkötések száma városunkban. Csökkenő a tendencia, mert míg 2020-ban 294 házasságkötés történt nálunk, 2021-ben 246, 2022-ben pedig már csak 214. Hogy miként alakul az idei adat, még kérdéses, hiszen közel az év végéhez  egyelőre 145 házasságkötés történt a dunaújvárosi hivatalnál. Ezekből az adatokból mondjuk nem lehet olyan következtetést levonni, hogy a dunaújvárosiak nem akarnak házasodni, hiszen a helyi anyakönyvi hivatal azt az adatot tartja nyilván, amely az illetékességi területén történt, tehát ha egy dunaújvárosi pár más településen mondta ki a boldogító igent, az nem jelenik meg ebben az összesítésben. Az viszont a népszámlás statisztikájából kivehető, hogy városunk lakosságának mindössze 32 százaléka él házasságban.

A népszámlálás eredményéről további cikkekben is foglalkozunk! 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában