A hitelek visszafizetéséről

2020.04.02. 16:00

Aki szeretné, és tudja fizetni a törlesztőrészletet, az megteheti

Több olvasónk is kérdezte, hogy mit is jelent pontosan a kormányfő által bejelentett hiteltörlesztési moratórium. A meglévő hiteleket kötelezően nem kell törleszteni az év végéig, vagy van lehetőség folytatni a törlesztést annak, aki ezt anyagilag elbírja. Kérdésünkre a következő választ kaptuk a Bankszövetség sajtóosztályától.

Brousil Csaba

Attractive millennial businesswoman presenting company financial indicators, telling business partner about investment plan, showing document with project positive stats sitting at office desk

A kormányfő jelentős gazdasági lépéseket jelentett be, amelyek leglényegesebb pénzügyi eleme a lakossági és vállalati hitelek törlesztési moratóriuma 2020. december 31-ig, ami gyors és hatékony segítséget jelenthet a rászoruló családok és vállalatok számára. A pénzügyi szféra – bankok és lízingcégek – megkezdték a kormányrendelet által előírt intézkedések alapján leállítotani a törlesztőrészletek beszedését 2020. március 19-ével. Azonban azon ügyfeleknek, akiknek nincs szükségük a jelenlegi helyzetben a moratórium igénybevételére, és az eredeti szerződési feltételek szerint kívánják folytatni a hitelük törlesztését, erre joguk és lehetőségük van.

Nyilatkozati lehetőség

Ennek jelzésére a bankszektor nyilatkozati lehetőséget biztosít, amely nyilatkozat a jövőben visszavonható. A nyilatkozati minta közzétételéig türelmet kérnek, kidolgozása folyamatban van. Kérik, előzetes kérdésekkel a veszélyhelyzetre való tekintettel ne terheljék most meg a banki ügyfélszolgálatokat. Különösen személyesen ne keressék fel jelenleg a bankfiókokat – fogalmaz közleményében a Bankszövetség.

A hitel visszafizetési moratóriuma nem kötelező, csak egy lehetőség

A miniszterelnök bejelentéséhez kapcsolódó részletszabályok és a végrehajtás folyamatai egyeztetésre és pontos kialakításra várnak. Néhány napig szükség van az ügyfelek türelmére, ezt követően részletes tájékoztatást fog minden érintett kapni. A kormányzati döntések és áttételes hatásaik jelentősek. A bankszektor megfelelő likviditással rendelkezik. Az időben elhalasztott kamatbevétel összege mintegy 450 milliárd forint. A bankszektor stabilitását biztosító szabad likviditás meghaladja a 13 ezer milliárd forintot. Ezt a volument a 2008-as gazdasági válság utáni tőketartalék-képzési szabályok, valamint a pénzpiacok likviditása teszi lehetővé.

A pénzügyi szektor bízik abban, hogy a kormányzati intézkedések pontos, szigorú betartásával a nemzetgazdaság néhány hónapon belül túljuthat a kritikus időszakon.

Élénkítő csomag

A moratórium hossza túlmutat a válságkezelésen, és várhatóan már az újraindítás időszakába is belenyúlik. A bankszektor az intézkedéscsomag végrehajtása mellett is készül a járványhelyzet után a gazdasági aktivitás újraindítására. Ilyen helyzetben elengedhetetlen egy összehangolt és mindent átívelő közös gazdasági csomag, amelyben a magyar bankok, ahogyan eddig is, kulcsfontosságú szerepet fognak vállalni. A nemzetgazdaság újraépítésének fenntartható finanszírozásához szükség lesz a pénzintézeti ágazat extra terheinek eltörlésére, ezért 2021. január 1-jével kérik a bankszektort sújtó minden illetékteher és külön­adó kivezetését – áll a Bankszektor szerkesztőségünkhöz eljuttatott hivatalos közleményében.

A bankolásról

A bankszektor arra törekszik, hogy minden régióban legyen a lakosság számára elérhető közelségben nyitva tartó bankfiók. A banki munkatársak átcsoportosításával és átszervezésével az 1956 magyarországi bankfiókból és kirendeltségből 1860 esetben tudta a Bankszövetség a pénzügyi szolgáltatásokat folyamatosan biztosítani.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!