biztonság

2021.11.06. 16:00

Fontos a kályhák, kazánok, kémények éves vizsgálata

Meg lehet előzni a tragédiát és a kéménytüzet, ha ellenőriztetjük a tüzelőberendezéseket – közölte a katasztrófavédelem. Kiemelték, hogy a kéményseprők ősszel és télen is elvégzik a kémény ellenőrzését, s ha szükséges, a tisztítását is.

Kovács Erika

Fotó: Shutterstock

Dunaújváros – Az ellenőrzés napján ne fűtsünk be, hogy a szakemberek ne forró környezetben dolgozzanak. Ellenőriztessük a kéményeket gázos fűtésnél kétévente, szilárd tüzelésnél évente. Azokban a családi házakban, ahova nincs bejegyezve vállalkozás, ingyenes az ellenőrzés, ehhez időpontot kell foglalni a katasztrófavédelem internetes oldalán.

A kéményseprők ősszel és télen is elvégzik a kémény ellenőrzését, tisztítását Fotó: Shutterstock

Az ellenőrzés jelentőségét jól szemlélteti, hogy idén már 702 kéménytűzhöz riasztották a tűzoltókat. Az ilyen esetek leggyakoribb oka, hogy a kémény nincs kitisztítva, és meggyullad a belső falára lerakódott korom, kátrány. Minden hatodik lakástűz emiatt történik. Fűtésnél sajnos gyakori a szén-monoxid-mérgezés. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, ugyanis minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, ha nincs biztosítva a levegő-utánpótlás. A kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésű kazán, a konvektor és a fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű, amelyek a szoba levegőjét használják működés közben. Ha nincs elég friss levegő a környezetükben, szén-monoxid keletkezik, ami magas koncentrációban halált okozhat. Idén már 14 ember halt meg emiatt.

Érdemes minden nyílt égésterű eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni Fotó: MK/TN

Évente egyszer célszerű szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket. Ezek hőtermelő, lánggal égő berendezések, a meghibásodásuk lakástűzhöz, illetve szén-monoxid-mérgezéshez vezethet.

Az ellenőrzés napján ne fűtsünk be, hogy a szakemberek ne forró környezetben dolgozzanak

Érdemes minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. A katasztrófavédelem javasolta, az érzékelőt a fűtőeszköztől vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában