Támad a kullancs!

2021.07.10. 15:30

Nyáron is vigyázni kell a veszélyes vérszívókkal

A jó idő beköszöntével és a Covid-járvány korlátozásainak feloldásával szabadon lehet túrázni és nyaralni. Azonban ilyenkor is ébernek kell lenni, hiszen számos tényező befolyásolhatja a nyári időtöltésünket. Egyik ilyen a kullancsveszély.

Morva Dávid

Többféle riasztószert használhatunk Fotó: CsB/Kisalföld

Fotó: Csapó Balázs

A kullancsoknak világszerte és hazánkban is számos faja ismert. Humán vonatkozásban a közönséges kullancs bír a legnagyobb jelentőséggel.

Legnagyobb számban a bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken található meg, mert itt a legkisebb a hő- és páratartalom-ingadozás. A kullancs nagyon érzékeny a kiszáradásra. Városi környezetben is előfordulhat, különösen összefüggő növényzettel borított, magas fűvel benőtt területeken. Áprilisban, májusban, júniusban és szeptemberben aktív.

Kullancsok elleni védekezésről

A kullancs számos emberi és állati betegség átviteléért felelős. Hazánkban a két legfontosabb a kullancs által terjesztett emberi betegség, a Lyme-­kór és a vírusos agyhártya-, agyvelőgyulladás.

A kullancs által terjesztett megbetegedések megelőzésére csak a vírusos agyhártya-, agyvelőgyulladás esetében áll rendelkezésre védőoltás. Ezért fontos tudni, hogyan védhetjük meg magunkat a kullancs ellen.

A természetben tett túrák alkalmával használjunk kullancsriasztó szert, ebből többféle kapható. Használatukra vonatkozóan kövessük a használati utasítást, abból megtudhatjuk azt is, milyen gyakran szükséges az ismételt alkalmazás. Viseljünk sűrű szövésű, világos színű ruházatot, amelyen könnyebben felfedezhető a kullancs. Az inget tűrjük be a nadrágba, a nadrág szárát a zokniba vagy bakancsba. Rendszeresen pillantsunk ruházatunkra, hogy így a rajtunk mászó kullancsokat hamarabb felfedezzük.

Eltávolításkor lényeges, hogy a kullancs utótestét ne nyomjuk össze

Annak érdekében, hogy mihamarabb eltávolíthassuk a belénk fúródott kullancsot, hazaérve gondosan vizsgáljuk át a bőrfelületeket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, ahová a kullancs előszeretettel fúrja be magát. A bőrbe fúródott kullancs mihamarabbi eltávolítása fontos, mivel a kórokozók átadása a szúrást követően néhány óra elteltével kezdődik. Eltávolításkor lényeges, hogy a kullancs utótestét ne nyomjuk össze. A bőrhöz közelebb lévő részénél fogjuk meg vékony hegyű csipesszel vagy két körmünk közé fogva, enyhe csavaró mozdulattal kihúzható. Speciális eszköz, kullancs­eltávolító kanál is használható.

A kertekben a fű rendszeres nyírásával, az aljnövényzet és a bokrok metszésével, az avar gyakori összegyűjtésével teremthetünk a kullancsok számára kevésbé nedves mikro­klímát, amely a kiszáradásra érzékeny kullancsok számára előnytelen.

A kullancsok által terjesztett betegségek

A kullancs betegségeket is terjeszthet
Fotó: Pixabay

Lyme-kór. A betegséget egy, a kullancsok által terjesztett baktérium okozza. Legjellegzetesebb, az esetek 60–80 százalékában előforduló tünet a körkörösen vándorló bőrpír. Eleinte egy kis kerek vörös folt formájában jelentkezik a csípés körül, amely a szélein terjedő, közepén halványodó, gyűrű alakú bőrelváltozássá alakul. A végtagokon a kör alakú forma a vándorlással el is tűnhet, változatos alakzatot mutathat. Fejfájás, gyengeség, láz, izom-, ízületi fájdalom társulhat hozzá.

Igen ritkán, kezeletlen esetekben, a csípést követően hetekkel, hónapokkal szívpanaszok, mozgásszervi és idegrendszeri tünetek kialakulása léphet fel. A megelőzésre védőoltás nem áll rendelkezésre.

Megfelelő gyógyszeres kezeléssel gyógyítható.

A kullancsencephalitis a kullancsok által terjesztett vírusos agyhártya-, agyvelőgyulladás. A vírussal fertőzött kullancs csípése esetén az esetek egy részében influenzaszerű tünetek, láz, fejfájás, végtagfájdalmak jelentkezhetnek a csípést követő 7–14. napon. Néhány nap múlva a panaszok teljesen megszűnhetnek, a beteg meggyógyul. Minden ötödik betegnél azonban előfordulhat egy második szakasz, amely a csípést követően 3-4 héttel jelentkezik. Jellemző rá a központi idegrendszer gyulladása, erős fejfájás, a nyak merevsége, magas láz, rossz közérzet, hányás, idegrendszeri tünetek, előfordulhatnak bénulások is. A betegség ilyenkor kórházi kezelést igényel. A megbetegedés nem túl gyakori, jelentőségét azonban a ritkán előforduló súlyos idegrendszeri tünetek és az esetleges maradandó bénulások adják.

Többféle riasztószert használhatunk
Fotó: CsB/Kisalföld

Az oltást is választhatjuk

A betegség megelőzésére gyermekek és felnőttek részére Magyarországon kétféle oltóanyag van forgalomban. Az alapimmunizálás 3 oltásból áll. Az első két oltást még a kullancsok tavaszi aktivitása előtt, télen célszerű beadatni. A harmadik oltás 1 év múlva esedékes. Ezt követően életkortól függően 3–5 évenként az oltást ismételni kell.

A védőoltás gyógyszertári forgalomban van, a háziorvos receptre felírhatja.

Különösen az összefüggő növényzettel borított, magas fűvel benőtt területeken fordulnak elő a kullancsok

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában