Belföld

2009.06.04. 10:32

A Fidesz vagyonnyilatkozati eljárást indít a jegybankelnök ellen

Budapest - Vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellen a Fidesz, hogy kiderüljön miért csökkent egy év alatt közel 900 millió forinttal Simor András vagyona, és ez milyen összefüggésben van a jegybankelnök offshore cégével - jelentette be Répássy Róbert, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese csütörtöki sajtótájékoztatóján.

MTI

Közölte: a vagyonnyilatkozati eljárást a jegybankról szóló törvény alapján kezdeményezik az Országgyűlés mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságában.
Csütörtökön több napilap is beszámolt a jegybankelnök vagyonnyilatkozatairól, amelyekből kiderül, hogy a 2007-es dokumentum szerint Simor András 123 millió és további 800 millió - összesen 923 millió - forintos, befektetési alapokban tartott megtakarítással bírt. 

Az egy évvel később tett nyilatkozatában viszont már azt közölte: csupán 67 millió forintja van befektetési alapokban. Egy év leforgása alatt tehát 856 millió forinttal csappant meg az MNB elnökének ily módon befektetett vagyona - összegzett a Magyar Nemzet, míg a Népszabadság arról írt, hogy három év alatt tizedére csökkent az MNB elnökének megtakarítása.

Répássy Róbert szerint a vagyonnyilatkozati eljárás tisztázhatja, hogy miért csökkent közel 900 millió forinttal a jegybankelnök vagyona, és milyen összefüggés van a hatalmas vagyonváltozás és Simor András offshore cégének tevékenysége között.

Az MNB a Népszabadságnak azt a tájékoztatást adta, hogy az elnök mindent, aminek a közlését a törvény előírja, nyilvánosságra hozott vagyonával kapcsolatban, de ezen túlmenően "vagyonával, annak felhasználásával kapcsolatban további tájékoztatási kötelezettség nem terheli".

Az MTI erre vonatkozó kérdésére Répássy Róbert azt mondta: abban Simor Andrásnak igaza van, hogy ez a kérdés a vagyonnyilatkozatban nincs feltéve, de ahogyan korábban országgyűlési képviselők, politikusok, vagy akár a legfőbb ügyész esetében is volt példa ilyen vagyonnyilatkozati eljárásra, a jegybankelnök is elszámolhat a vagyoncsökkenéssel a mentelmi bizottság előtt.

Mint mondta, a mentelmi bizottság egyébként zárt ülésen tárgyalja az ilyen ügyeket, adott esetben csak arról tájékoztatja a közvéleményt, hogy nem talált kifogást az elszámolásban, így ha a jegybank elnökének "derogál" nyilvánosságra hoznia a vagyoncsökkenés okát, akkor ezt megteheti a testület zárt ülésén. 

Répássy Róbert azt is mondta, bízik abban, hogy a mentelmi bizottság a törvény szellemében elrendeli az eljárást, és a jegybankelnök együttműködik a testülettel.
Hangsúlyozta: az embereket joggal érdekli, hogy mi idézte elő a változást a jegybankelnök vagyonában, és mivel Simor András havonta 7 millió forintos fizetést kap az adófizetők pénzéből, ezért köteles a választ megadni erre. Mint mondta, a Fidesz éppen azért kezdeményez vagyonnyilatkozati eljárást, mert Simor András erre nem volt hajlandó.


Szintén az MTI kérdésére, hogy indokoltnak tart-e törvénymódosítást ahhoz, hogy a vagyonnyilatkozat esetleg kiegészüljön a vagyonváltozásra vonatkozó sorral, a Fidesz jogi kabinetvezetője úgy vélte: nem szükséges külön törvény ahhoz, hogy egy állami vezető magyarázatot adjon arra, miért csökkent közel 900 millió forinttal a vagyona. 

Szerinte ha ilyen különbség van két vagyoni állapot között, akkor erre magyarázatot adhat maga az érintett a mentelmi bizottság előtt.
A fideszes politikus kiemelte, az ország pénzügyi rendszerére nézve is veszélyes, ha túl sok a homályos ügy és túl sok a kérdés a jegybankelnökkel kapcsolatban. 

Egy ország jegybankelnökének példát kellene mutatnia átláthatóságból, korrektségből és fegyelmezett, példás adófizetésből, ha ugyanis a Magyar Nemzeti Bank elnökének adóparadicsomban bejegyzett offshore cége van, akkor aláássa az ország tekintélyét, és az emberek adófizetési morálját is - jelentette ki.

Az ellenzéki képviselő botránynak nevezte, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök és a jegybankelnök neve "mindenféle gyanús adóelkerülési trükkökkel" kerül összefüggésbe. Szerinte a magyar embereket joggal érdekli a kérdés, hogy mennyi adót nem fizettek be Magyarországon a "Bajnai- és Simor-féle offshore cégek". 

Megjegyezte: kormány brutális megszorításokat vezet be a költségvetés állapotára hivatkozva, miközben a költségvetésből hiányzik többek között a Bajnai és Simor-féle offshore cégek által be nem fizetett adó.


 
  
 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!