Sportvilág

2014.09.19. 11:41

EURO-2020 - Budapest is a rendezők között (frissítve)

A Puskás Ferenc Stadion három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek adhat otthont a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságon.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) végrehajtó bizottságának döntése értelmében, melyet pénteken Genfben jelentettek be, a londoni Wembley Stadionban rendezik a két elődöntőt és a finálét, míg a három csoportmérkőzést és egy negyeddöntőt tartalmazó csomagot Baku, München, Róma és Szentpétervár kapta meg.

A 2018-ra megújuló Puskás Ferenc Stadionnal pályázó Budapesthez hasonlóan három csoportmeccsnek és egy nyolcaddöntőnek adhat otthont Amszterdam, Bukarest, Bilbao, Brüsszel, Dublin, Glasgow és Koppenhága.

Magyarország 2004, 2008 és 2012 után negyedszer pályázott kontinensviadal rendezésére, de most járt először sikerrel.

A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság helyszínei. Forrás: MTI

A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság helyszínei:

Döntő és elődöntő:

London:
Wembley Stadion, 90 652 néző, átadták 2007-ben

Negyeddöntő és három csoportmérkőzés:

München, Allianz Arena, 70 067 néző, átadták 2005-ben
Róma, Olimpiai Stadion, 68 993 néző, felújítják, átadás 2017-ben
Szentpétervár, Zenit Arena, 61 251 néző, új stadion, átadás 2016-ban
Baku, Olimpiai Stadion, 69 870 néző, új stadion, átadás 2015-ben

Nyolcaddöntő és három csoportmérkőzés:

BUDAPEST, Puskás Ferenc Stadion, 68 156 néző, új stadion, átadás 2018-ban
Amszterdam, Amsterdam ArenA, 53 052 néző, átadták 1996-ban
Bukarest, Nemzeti Stadion, 54 851 néző, átadták, 2011-ben
Bilbao, San Mamés Stadion, 53 289 néző, új stadion, átadás 2015-ben
Brüsszel, Eurostadium, 62 613 néző, új stadion, átadás 2018-ban
Dublin, Dublin Arena, 51 711 néző, átadták 2010-ben
Glasgow, Hampden Park, 51 472 néző, felújítva 2013-ban
Koppenhága, Parken, 38 190 néző, átadták 1992-ben negyeddöntő, három csoportmérkőzés

 

Két hazai csoportmeccset játszhatnak a házigazdák

A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságra mind a 13 társrendező ország válogatottjának selejtezőn kell kivívnia a szereplést, ugyanakkor amelyek biztosítják helyüket a 24 csapatos tornán, két csoportmérkőzést biztosan hazai környezetben játszhatnak.

Kivétel ez alól Anglia, amely az elődöntőknek és a finálénak ad otthont a londoni Wembley Stadionban.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) honlapján olvasható dokumentumból kiderül, hogy azonos csoportba maximum két társrendező kerülhet.

A hat csoport beosztását kiemelés és sorsolás alapján készítik majd el, ugyanakkor a kvartettek összetételénél számít majd a távolság is, azaz két társrendező város nem lehet messzebb egymástól kétórányi repülőútnál.

Az egyenes kieséses szakaszban már nem lesznek "irányelvek", azaz nem garantált, hogy a társrendező saját közönsége előtt léphet pályára.

 

A szavazások eredményei

A negyedik szavazási körben negyedikként rangsorolva került be Budapest a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság rendezői közé.

Az európai szövetség (UEFA) a honlapján hozta nyilvánosságra a pénteki, genfi szavazási procedúra eredményeit.

Az első körben a két elődöntőnek és a döntőnek otthont adó helyszínt választották ki, mégpedig felkiáltással, mivel az erre a csomagra pályázó London és München közül utóbbi visszalépett.

A második fordulóban a három csoportmérkőzést és egy negyeddöntőt lebonyolító négy várost választották ki az UEFA végrehajtó bizottságának tagjai. A voksolásban hét érintett szerepelt, Budapest mellett, München, Baku, Szentpétervár, Róma, Brüsszel és Cardiff. Feltétel volt a legalább 60 ezer fő befogadására alkalmas stadion. A vb-tagok a preferenciasorrendjüknek megfelelően 4, 3, 2, illetve 1 pontot adtak az általuk legjobbnak tartott első négynek. A pontokat összeadták, így alakult ki a sorrend:

München 38 pont
Baku 37
Szentpétervár 29
Róma 20
Brüsszel 11
Cardiff 3
Budapest 2

A harmadik körben azokból az előzetesen meghatározott zónákból választottak rendezőket - három csoportmeccsre és egy nyolcaddöntőre -, amelyek addig még nem voltak érintettek.

A zónák:
1. zóna - Észak-nyugat: Anglia, Írország, Skócia, Wales
2. zóna - Skandinávia: Dánia, Svédország
3. zóna - Kelet: Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Oroszország
4. zóna - Közép-kelet: Bulgária, Macedónia, Magyarország, Románia
5. zóna - Közép: Belgium, Németország, Hollandia
6. zóna - Dél/mediterrán térség: Olaszország, Izrael, Spanyolország

A 2. és a 4. zónából kellett választani. Minszk, Szófia, Szkopje és Jeruzsálem nem teljesítette a feltételeket, így ezekre egyáltalán nem lehetett szavazni egyik szakaszban sem.

2. zóna :
Koppenhága 13 szavazat
Stockholm 3

4. zóna:
Bukarest 12 szavazat
Budapest 3

A negyedik menetben hat további helyszínt választottak ki három csoportmérkőzés és egy nyolcaddöntős összecsapás lebonyolítására.

A vb-tagok a preferenciasorrendjüknek megfelelően 6, 5, 4, 3, 2, illetve 1 pontot adtak az általuk legjobbnak vélt első hatnak. A pontokat összeadták, így alakult ki a sorrend:

Amszterdam 58 pont
Dublin 55
Bilbao 50
Budapest 48
Brüsszel 43
Glasgow 22
Cardiff 21
Stockholm 18

 

Csányi: joggal bíztunk a sikeres pályázatban

Csányi Sándor elnök szerint az elmúlt évek sportdiplomáciai sikerei feljogosították a Magyar Labdarúgó Szövetséget (MLSZ) arra, hogy bízzon benne: sikerrel jár az Eb-mérkőzések rendezésére benyújtott pályázata.

A pénteki döntés után - amelynek értelmében az új Puskás Ferenc Stadion három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek adhat otthont 2020-ban - a Genfből hazaérkező elnök a repülőtéren tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy Magyarország megrendezte az európai (UEFA) és a nemzetközi szövetség (FIFA) kongresszusát is, illetve idén sikeresen bonyolította le az U19-es kontinenstornát. Úgy véli, ezek mind hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország negyedik próbálkozásra Eb-mérkőzések házigazdája lehessen.

"Jó lett volna, örültünk volna neki, de nem számítottunk rá, hogy negyeddöntőt rendezhetünk" - reagált az MTI-nek arra a kérdésére Csányi, hogy érez-e csalódottságot amiért nem negyed-, hanem nyolcaddöntős csomagot kapott Budapest.

"A válogatott szempontjából talán jobb is ez, mert ha kijutunk, akkor két hazai csoportmeccs garantált, és esetleg még a nyolcaddöntőben is itthon játszhatnánk" - tette hozzá, majd köszönetet mondott a kormánynak, a fővárosnak és Vígh László sportberuházásokért felelős miniszteri biztosnak a támogatásért.

Az MLSZ elnöke kifejtette: a futball minősége nem volt szempont a döntésnél, a magyar pályázat az országban megvalósuló stadionépítésekkel, a sportág infrastrukturális fejlesztéseivel, Budapest földrajzi elhelyezkedésével, közlekedésével és kiváló szálláslehetőségeivel érdemelte ki a bizalmat.

A nemzeti csapatról szólva mosolyogva kijelentette: "2020-ban már természetesen biztosan ott lesz az Eb-résztvevők között".

Csányi Sándor bemutatta azt a nemzeti színű labdát, amelyet a genfi eredményhirdetésnél a színpadon lévő oszlopok egyikére helyeztek. A labdán egy Bravó felirat és Michel Platini, az UEFA elnök aláírása látható.

A Genfből hazatérőCsányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke a Liszt Ferenc-repülőtéren 2014. szeptember 19-én, ahol sajtótájékoztatón ismertette az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) végrehajtó bizottsága döntését, amely szerint az új Puskás Ferenc Stadion három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek adhat otthont 2020-ban az Európa-bajnokságon. CsányiSándor kezében egy magyar nemzeti színekkel díszített és Michel Platini, az UEFA elnöke dedikálta labda. MTI Fotó: Illyés Tibor

Vígh László sportberuházásokért felelős miniszteri biztos arról számolt be, hogy az úgynevezett engedélyes terv már készen van, az év végére meglesz a kiviteli terv is, és azt követően jövőre írhatják ki a kivitelező kiválasztására a közbeszerzési eljárást. Ez  vélhetően négy-öt hónapot vesz majd igénybe, és azután kezdődhetnek meg a munkálatok a Puskás Ferenc Stadionnál. Megjegyezte, jövő héten Budapestre látogat egyeztetésre az UEFA stadionépítésért felelős illetékese.

"Olyan létesítményeket építünk, és ez a Puskás Ferenc Stadion esetében is igaz, amelyek nemcsak Eb- vagy vb-rendezésre alkalmasak, hanem akár olimpiára is" - jelentette ki a politikus, aki hozzátette, minden szakaszban arra törekednek, hogy minél hamarabb elkészüljön a létesítmény.

Csányi Sándor ehhez hozzáfűzte, az UEFA előírásai szerint egy évvel az Eb előtt kell készen állnia a stadionnak, illetve megjegyezte, ahogy elkészül az új aréna, pályázni fognak Bajnokok Ligája- vagy Európa Liga-döntő megrendezésére is.

Az új Puskás Ferenc Stadionba, amely a tervek szerint 2018-ra épül fel, több mint 68 ezren férnek majd be.

Az UEFA végrehajtó bizottságának döntése értelmében a 2020-as Eb-n a londoni Wembley Stadionban rendezik a két elődöntőt és a finálét, míg a három csoportmérkőzést és egy negyeddöntőt tartalmazó csomagot Baku, München, Róma és Szentpétervár kapta meg.

Budapesthez hasonlóan három csoportmeccsnek és egy nyolcaddöntőnek adhat otthont Amszterdam, Bukarest, Bilbao, Brüsszel, Dublin, Glasgow és Koppenhága.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!