2019.06.06. 20:31
Irány a vízpart, eljött a vízálló órák ideje!
Végre magunk mögött tudhatjuk az esős májust, reménykedhetünk a jó időben, hogy lehet végre strandolni, vízparton sütkérezni, búvárkodni, vitorlázni. Ráadásul mindehhez az óránkat sem kell levennünk!

Mit jelent a vízállóság?
Általában a sima, mezei karórák egyáltalán nem vízállóak, sőt, a cseppállóságuk sem túl magas, azaz, ha a kezünkön órával tusolunk vagy fürdünk, annak az óra szempontjából nem lesz jó vége.
A cseppállóság a ráfröccsenő vízzel szembeni ellenállóságot jelenti, a 3ATM, azaz 3 Atmoszféra jelölés egy órán még ezt a kategóriát jelenti. Az 5ATM vízállósági órákkal már lehet úszni, meg fürdeni-zuhanyozni, de hosszú órákat ne töltsünk benne a vízben.
A 10ATM már azonban biztosan vízálló óra. Aki ilyet választ magának, az biztonsággal könnyű búvárkodhat, csúszdázhat és csapódhat be a medencébe, ezt a nyomást mindenképp kibírja még az órája.
Vannak a speciális, hajózáshoz is alkalmas vízálló órák, amelyek akár 200, sőt 300 méterig is vízállóak, azaz ellenállnak a víznyomásnak.
Méter, ATM vagy bar?
Melyik jelölést kell keresni egy órán? A háromféle paraméterből az egyiket mindenképp!
A lényeg, amire emlékezzünk, hogy ami 30 méterig vízálló, azaz a 3ATM és 3 bar jelölésű óra, és csak a fröccsenő víz ellen véd. Ami már használható egy könnyedebb strandoláshoz az a 100 méter, 10ATM, 10 bar jelölésű vízálló óra. Ami már a tuti biztos kategória, az továbbra is a 20ATM vízállósági szabványnak megfelelő órák.
