Kultúra

2011.04.27. 02:29

Világokat teremtenek

Székesfehérvár - A Quimby nálunk is bemutatta legújabb nagylemezét, a Kicsi országot. Az MMK-beli koncert előtt az énekes-gitáros Kiss Tiborral beszélgettünk.

Bokros Judit

- Éppen a kiadónknál mondogattam, mekkora vicc, hogy annyi kollégámnak, barátomnak van aranylemeze, nekünk meg még nincs, amikor szóltak, hogy egyszerre négy lesz. Szerintem ez most annak köszönhető, hogy eléggé felhabosodott a közönségünk, és nagyon várták az új nagylemezt. Közben persze voltak más kiadványok. Eredetileg a Kicsi országot is egy kisebb lemeznek szántuk, hogy trilógiát alkosson a Lármagyűjtögető és az Ajjajjaj című albumokkal. Mindegyik hasonló, szürreális hangvételű, de a legutolsó annyira megduzzadt, hogy nem akartuk megszabdalni - mondja Kiss Tibi, aki egy-két lemezkritikát hallva, olvasva azt gondolja: - A Kicsi ország kapott hideget, meleget, már csak a zenekar státusza miatt is. Én azt gondolom, nagyon jó lemez, csak azt kell megérteni, hogy a Quimby sok külön világa jelenik meg rajta, kísérletező hangokkal és régóta velünk élő stílusjegyekkel. A zenei csokrot lehet úgy értelmezni: az utóbbi években ezekben a világokban merültünk el. Ha azt akartuk volna, hogy makulátlan lemez legyen, és nem engedünk teret a kísérleti hangoknak, az ad hoc ötleteknek, akkor lehetett volna tökéletes, tizenkét számos lemezt csinálni. A tizenhét számos végeredmény azt is jelenti, hogy a jövőben ugyanígy szabadon szeretnénk áramoltatni az ötleteket, nem feltétlenül arra törekedve, hogy csiszolt gyémántot adjunk ki a kezünkből. Nem annyira lemezben, inkább dalokban, szellemi energiákban, zenékben gondolkodunk.

Ajjajjaj, Most múlik pontosan, Autó egy szerpentinen - csak néhány slágerré vált nóta a korábbi Quimby-albumokról. Vajon lesz ilyen a Kicsi országról is?

- Szerintem nagyon sok jó dal van a lemezen, de a mai napig sem tudom pontosan, mi a sláger fogalma, mitől válik azzá egy szám. A Kicsi ország néhány dala nagyon jól működik koncerten, van pár szám, ami hangfelvételről megérinthet, és van olyan, például a Turning to the Blue, ami azért nem lesz sláger, mert angolul íródott - fejteget Kiss Tibi. S hogy ez utóbbi miért baj?

- Az angol nyelvű számok megosztják a közönséget, ami pedig megosztó, az általában nem lesz sláger. Részünkről ez viszont nyitottságot jelez abba az irányban, hogy esetleg más helyeken is érthetnek valamit a világunkból. Szerintem ez egy nagyon jó dal, és a maga nemében slágerré válhat. Az is fontos, mit játszanak a rádiók, és ebből a szempontból még mindig elég konvencionális a hozzáállás. Minket legalábbis meglepett, hogy pont az Útravalót választották, és nem valami pörgősebbet. Az utóbbi időben mindig lassú dalt kaptak föl. Ebből nem derül ki: ez a zenekar tudja, mi az a rock and roll élőben - véli Kiss Tibi.

A zene mellett többnyire a szöveg sem átlagos. Kell-e magyarázni, vagy a lényeg, hogy szeressék a dalt?

- Szerintem nem kell magyarázni a szöveget, hiszen ez nem egy tudományos valami, amikor van megoldóképlet, végül pedig kijön az eredmény. A dalokra, a szövegekre vagy a művészetre úgy általában jellemző, hogy az érzékek szintjén hatnak. Amennyit érzékel belőlük valaki, az szerintem untig elég. És abban, hogyan értelmezünk egy dalt, szöveget, nyilvánvalóan befolyásolhat bennünket az életkorunk, a tapasztalatunk, az emlékeink. Én szívesen elmondom, mire gondolok, de nem ez a fontos, hanem az, hogy a befogadóban hogyan csapódik le a dal, milyen emóciókat kelt. Így szeretnénk világokat teremteni, amelyek ismerősek lehetnek másoknak, de ezeken belül a személyes történetek már nem ugyanazok.

2011 van, 20 éves a Quimby. A zenekar forgatott egy róluk szóló, rendhagyó, zenés nagyjátékfilmet, amit ha sikerül, a jubileumi évben szeretnének bemutatni. Születésnapi koncertet is szerveznek, vélhetően ősszel Budapesten. De Fejér megye sem marad ki az ünneplésből, sejttette Kiss Tibi.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!