Gazdaság

2015.01.18. 15:55

Az importfüggőség ellen - A Mátrai Erőmű bővítését javasolják

A Mátrai Erőmű korábban már előkészített, de meg nem épített 400-450 megawattos blokkjának megvalósítását javasolja az Energiapolitika 2000 Társulat.

MTI

A szakmai szervezet elnökségének szombaton, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint ezzel érdemben csökkenteni lehetne a magyar gazdaság importfüggését, és növelni az ellátásbiztonságot még az új paksi egységek üzembe helyezése előtt. Nemcsak a nemzeti lignitvagyon hasznosulhatna így a továbbiakban is, hanem a beruházással új, hosszú távon piacképes termelőegységek és új munkahelyek is létrejönnének – érvelnek.

A közleményben emlékeztetnek arra, hogy 2013-ban 9100 megawatt volt a magyarországi beépített erőművi kapacitás, ebből mintegy kétharmad az üzembiztosan igénybe vehető teljesítőképesség. Tavaly a 6400 megawattot is meghaladó bruttó csúcsterhelés mellett már csak a behozatali többlet jelentette a hazai ellátás biztonságát.

Az elöregedett erőművek várható leállása miatt, ami két 100 megawattos visontai blokkot is érint, a 2020-ig hátralévő hat évben legalább 1500 megawatt új kapacitást kellene üzembe helyezni, ami a megújuló forrásra alapozott áramtermelés növelésével nem lehetséges – hívják fel a figyelmet.

A kialakult helyzetben fel-értékelődik az egyetlen jelentős hazai ásványvagyon, a lignit – mutat rá a szövetség, hozzátéve: rekonstrukció és fejlesztés nélkül azonban az erőmű nem üzemeltethető, a német tulajdonosok pedig nem fejlesztik a mátrai erőművet. Ehelyett pénzügyileg „lerabolják” azt, majd a „romokat” felajánlják a magyar államnak – fogalmaznak a közleményben.

Az Energiapolitika 2000 Társulat szerint az állami finanszírozás, illetve a jelenlegi tulajdonosnak nyújtott kedvező kormánykölcsön jelenthetne megoldást, de a jelenlegi tulajdoni arányok megtartásával, tőkeemeléssel is végre lehetne hajtani a Mátrai Erőmű fejlesztését.

Az erőmű lignitellátását szolgáló bükkábrányi és környékbeli bányák kitermelhető lignitvagyonát a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal mintegy 3791,7 millió tonnára becsüli, ami s mint megállapítják, a külfejtéses lignitvagyon hasznosítása messze a lehetőségek alatt van. A hazai kitermelhető lignitvagyon 4376,8 millió tonna, mintegy 31 480 PJ hőmennyiséget képvisel, és így az egyik alternatív lehetőséget jelentheti a hazai előfordulásra alapozott, importtól kevésbé függő energiaellátásban.

A Mátrai Erőműben nagyjából 12-16 forintba kerül egy kilowattóra áram előállítása, ami alig több, mint az atomenergiával jelenleg előállított áram költsége. A fűtőanyag hátránya azonban a magas szén-dioxid kibocsátás, ami miatt miatt az erőmű a kibocsátási kvótájának mintegy harminc százalékát kénytelen a piacról beszerni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!