Belföld

2013.03.11. 19:51

Civilek arra kérik az államfőt, ne írja alá az alkotmánymódosítást

Civilek és civil szervezetek hétfő este demonstrációt kezdtek a budai Várban, nem messze a Köztársasági Elnöki Hivataltól (KEH). A Facebookon szerveződött Az alkotmány nem játék! elnevezésű csoport tagjai és a hozzájuk csatlakozók arra kérik Áder János államfőt, ne írja alá az alaptörvény negyedik módosítását, amelyet az Országgyűlés hétfő délután fogadott el.

MTI

A szónokok szerint az alkotmánymódosítás korlátozza a szabadságot 

A budai Várban tartott hétfő esti tüntetésen felszólaló civilek arra kérték Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az alaptörvénynek az Országgyűlés által elfogadott negyedik módosítását. A szónokok azt kiemelték ki, hogy az alkotmánymódosítás korlátozza a szabadságot.


Enyedi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársa a budapesti Dísz téren összegyűlt tömeg előtt úgy érvelt: az alaptörvény negyedik módosítása súlyosan csorbítja a polgárok jogait, korlátozza a szabadságukat: a gondolatszabadságot, a szólásszabadságot és az önrendelkezés szabadságát. Hozzátette: egyben megágyaz azoknak a törvényeknek, amelyekkel később - mint mondta - "meg fognak fosztani minket állampolgári jogainktól".

Molnár Péter, a Fidesz egyik alapító tagja arra kérte az államfőt, hogy ne írja alá a módosítását és "mentse meg a becsületét". Emlékeztetett: a Fidesz tagjai a rendszerváltozáskor még "hittek abban, hogy a politikát csak úgy érdemes csinálni, ha a hatalom nem öncélú eszköz, hanem a közösség szabadsága és jóléte érdekében használandó".

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a kormány "erkölcstelenül és gátlástalanul" használja ki a többségét hatalma megőrzéséért. A szónok egyben büszkeségét fejezte ki, amiért a demonstráción saját diákjai is megjelentek.

A beszédeket "Ne írd alá, János!" skandálással megszakító tömegnek Bernáth László, "lelkiismeretes civil" úgy fogalmazott: minden társadalmi rendszert elutasítanak, amelyben "a hatalom távoli társadalmi céljai érdekében szabadságjogainktól fosztanak minket".

Egy - állítása szerint az Országgyűlés bejáratánál délelőtt tüntető - gimnazista felszólalásában elmondta: azt akarták elérni, hogy a képviselők "szálljanak ki autóikból, nézzenek a szemükbe, és úgy hozzanak döntést".    A beszédek elhangzása után a néhány ezres tömeg elindult a Dísz térről - az egyik szervező elmondása szerint - a Kossuth térre. Közben folyamatosan azt skandálják: "Demokráciát!", "Diktátor!", "Viktátor!".

Civilek arra kérik az államfőt, ne írja alá az alkotmánymódosítást

A demonstráció a cigány himnusz eléneklésével kezdődött. A Dísz teret megtöltötték a résztvevők. Csatlakoztak a tüntetéshez a Magyar Szolidaritás Mozgalom szervezésében hétfő délután a Kossuth téren tartott demonstráció résztvevői  is.     A transzparenseken többi között az olvasható: "Méltányos alkotmányt!", "El a kezekkel a jogainktól!", "Igen a jogállamra!", illetve "Feltétel nélküli egyetemet!" - jelentették a helyszínről az MTI tudósítói.

A tüntetők azt skandálták: "Ne írd alá, János!".    A tömegben az MTI tudósítói látták Karácsony Gergely független országgyűlési képviselőt, a Párbeszéd Magyarországért parlamenti képviselői csoportjának vezetőjét és Majtényi László volt adatvédelmi biztost.

 

Civilek az alkotmány negyedik módosítása ellen demonstrálnak a Sándor-palota közelében, a budavári Dísz téren 2013. március 11-én.MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A Facebook-csoport meghívójában egyebek mellett az állt, pártoktól független civilekként állampolgári kötelességüknek tartják, hogy tiltakozzanak a negyedik alaptörvény-módosítás ellen. Azt írták, a Fidesz-KDNP újabb módosítása tovább szűkíti jogaikat. Úgy látják, azzal hogy a parlament felülírja az Alkotmánybíróság döntéseit, "megágyaz a mindenkori - beleértve jelenlegit követő - kormányok hatalmi önkényének". Idéztek a Fidesz 1989 októberi kongresszusa programjának szövegéből is, amely szerint "Az Alkotmánybíróság csak akkor lesz önálló hatalmi ág, ha a parlament döntéseit felülvizsgálhatja".

A civilek szerint ha Áder János aláírja a negyedik módosítást, akkor az alaptörvény ki fogja mondani az egyetemi hallgatók röghöz kötésének lehetőségét, az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolását, a hajléktalan emberek hatósági üldözésének lehetőségét, a gyermektelen, az élettársként élő és az azonos nemű párok kirekesztését a család fogalmából, a szólásszabadság korlátozásának lehetőségét, a szabad választási kampány korlátozását, a független igazságszolgáltatás további korlátozását, az egyházak közötti diszkrimináció és a hitéletük feletti kontroll lehetőségét, a 22 év alkotmánybírósági döntéseinek érvénytelenítését, továbbá azt, hogy a kormánytöbbség bármit beleírhat az alaptörvénybe, mert azt tartalmi szempontból az Alkotmánybíróság sem vizsgálhatja.

A demonstrálók eredetileg a KEH elé akartak vonulni, ám a Szent György teret és a környező utcákat a Terrorelhárítási Központ (TEK) egy korábbi, még március 7-én hozott intézkedéssel, biztonsági okokra hivatkozva - március 8-ától legkésőbb 16-án éjfélig - lezáratta.    A Társaság a Szabadságjogokért azt közölte, jogellenesnek tartják a lezárást. Álláspontjuk szerint az alaptörvény negyedik módosításának megszavazása után a Sándor-palota tér lenne a legfontosabb területet a tüntetők számára. Úgy látják, a TEK akciója nem tekinthető másnak, mint a jogszerű tüntetések megakadályozásának.

A Magyar Helsinki Bizottság a TEK intézkedéssel kapcsolatban ugyancsak azt közölte, szerintük indokolatlan és sérti a véleménynyilvánítási szabadságát a Szent György tér lezárása.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!