Külföld

2014.10.27. 06:17

Ukrán választás - A miniszterelnök és az államfő tömbje fej fej mellett

Az ukrán miniszterelnök és az államfő nevével fémjelzett politikai tömörülések fej fej melletti versenyét vetítik előre a vasárnapi előre hozott választás első hivatalos részeredményei.

A központi választási bizottság honlapján hétfőre virradóra közzétett, a szavazatok 15 százalékának feldolgozása alapján összesített részeredményeket szerint az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök vezette Népi Front a voksok 21,7 százalékát szerezte meg, míg az államfő nevével fémjelzett Petro Porosenko Blokkja egy hajszálnyira maradt le mögötte a szavazatok 21,69 százalékával.

A hivatalos részeredmények szerint harmadik helyen van az Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés (Szamopomics) nevű párt a voksok 10,11 százalékával.

Rajtuk kívül bekerült még a parlamentbe a Jurij Bojko vezette Ellenzéki Blokk a voksok 9,29 százalékával (a pártot a Majdan-tüntetések nyomán eltávolított volt államfőt, Viktor Janukovicsot támogató Régiók Pártjából kivált politikusok alapították). Oleh Ljasko radikális pártja 7,9 százalékot kapott, míg Julija Timosenko volt miniszterelnök Haza pártja a voksok 6,1 százalékát gyűjtötte össze.

A többi párt nem lépte át a bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.

Az első hivatalos részeredményei némi eltérést mutatnak a korábban közzétett exit poll-eredményektől, amelyek még Petro Porosenko államfő tömbjét hozták ki valószínű győztesnek. Abban azonban nincs változás, hogy a vasárnapi választás az Európa-párti erők elsöprő győzelmét hozta. Petro Porosenko Blokkja be is jelentette, hogy kész már hétfőn koalíciós ajánlatot tenni három másik Európa-párti erőnek, Jacenyuk, Szadovij és Timosenko pártjának.

Elemzők szerint Porosenko Blokkja és a miniszterelnök vezette Népi Front együtt megszerezte a listás helyek több mint felét. Az új ukrán parlamentben 225 képviselői helyet töltenek majd be az ötszázalékos küszöböt átlépő pártok listáin induló jelöltek. A többi mandátumot az egyéni választási körzetek győztesei kapják. Számuk azonban 225 helyett most várhatóan csak 198 lesz, mivel az Oroszország által elcsatolt Krímben és a harcok sújtotta kelet-ukrajnai térségben, a szakadárok ellenőrzése alatti településeken nem tudták megtartani a választásukat.

Hajszállal vezet a miniszterelnök pártja az államfőé előtt

Fej-fej mellett "halad" az Ukrajnában vasárnap tartott előrehozott parlamenti választás szavazatszámlálásának előrehaladtával a két legtöbb voksot kapott párt. 30 százalékos feldolgozottság mellett Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök Népi Frontja áll az első helyen 21,7 százalékkal, hajszálnyival megelőzve Petro Porosenko Blokkját, amely 21,59 százalékot kapott.

A központi választási bizottság honlapján hétfő reggel közzétett részeredmény szerint a pártlistákra leadott szavazatok összesítése alapján jelenleg harmadik helyen van az Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés (Szamopomics) nevű párt a voksok 10,79 százalékával.

Rajtuk kívül bekerült még a parlamentbe a Majdan-tüntetések nyomán eltávolított volt államfőt, Viktor Janukovicsot támogató képviselők és volt kormánytagok által alapított, Jurij Bojko vezette Ellenzéki Blokk a szavazatok 9,62 százalékával. Oleh Ljasko populista, nacionalista Radikális Pártja 7,52 százalékot kapott, míg Julija Timosenko Haza pártja a voksok 5,81 százalékát gyűjtötte össze.

Az öt százalékos bejutási küszöböt közelíti a nacionalista Szabadság Párt 4,63 százalékos eredménnyel.

Most már bizonyosnak látszik, hogy a vasárnapi választás az Európa-párti erők elsöprő győzelmét hozta. A Moszkva-barát erők közül egyedül az Ellenzéki Blokk jut be az új összetételű törvényhozásba, és nem magas aránnyal. Elemzők szerint Porosenko Blokkja és a miniszterelnök vezette Népi Front együtt megszerezte a listás helyek több mint felét.

Az ukrán parlamentben 225 képviselői helyet töltenek be az ötszázalékos küszöböt átlépő pártok listáin induló jelöltek. Ugyancsak 225 mandátumot az egyéni választási körzetek győztesei kapják. A listákról bejutottak száma azonban 225 helyett most csak 198 lesz, mivel az Oroszország által elcsatolt Krímben és a harcok sújtotta kelet-ukrajnai térségben a szakadárok ellenőrzése alatti településeken nem tudták megtartani a választásukat.

Ukrán lap: az ukránok nem akarják, hogy minden hatalom egy kézben összpontosuljon


Kijev, 2014. október 27., hétfő (MTI) - A vasárnap megtartott ukrajnai parlamenti választás várható eredménye azt mutatja, hogy az ukránok nem akarnak többé egy kézben összpontosuló, monopolizált hatalmat - vélekedett a Szevodnya című ukrán lap hétfői számában megjelent interjúban Vadim Karaszjev ismert ukrán politológus, a Globális Stratégia kutatóintézet igazgatója.

A szakértő az exit pollok eredménye alapján két lehetséges kimenetelt vázolt fel. Az egyik szerint a Petro Porosenko elnök mögött álló és a nevét viselő tömörülés, valamint a kormányfő vezette Népi Front alkot majd többségi koalíciót az új összetételű parlamentben, és Arszenyij Jacenyuk marad a miniszterelnök. A másik verzió szerinte az, hogy Jacenyuk pártja Porosenko Blokkja nélkül más pártokkal szövetkezve hoz létre kormánykoalíciót.

"Mindazonáltal a választók a Porosenko-Jacenyuk tandemre szavaztak, vagyis azt akarják, hogy a két politikus és a körülöttük csoportosuló erők, a két hatalmi centrum között fennmaradjon a konkurencia. Az ukrán emberek ösztönösen félnek attól, hogy a hatalom az államfő kezében összpontosuljon, még akkor is, ha az elnök progresszív, Európa-párti politikus" - hangsúlyozta Karaszjev, utalva arra, hogy a Majdan-tüntetések éppen a hatalmat egy személyben birtokló Viktor Janukovics elnök ellen indultak el. Véleménye szerint az ukránok erős parlamentet és erős miniszterelnököt akarnak állítani az államfő és az elnöki apparátus hatalmának ellensúlyozására.

Volodimir Feszenko politológus, a Penta politikai kutatóközpont vezetője szintén úgy vélekedett a lapnak nyilatkozva, hogy az új kormánykoalíció két fő erejét Petro Porosenko Blokkja és Jacenyuk Népi Frontja adja. Emlékeztetett arra, hogy Porosenko kijelentette: pártja kész minden olyan erővel koalíciós tárgyalásokat folytatni, amely részt vett a Majdan-tüntetéseken és támogatja Ukrajna európai integrációját.

A választások eddigi részeredményei azt mutatják, hogy Porosenko Blokkja és a Népi Front fej-fej mellett áll az első helyen. Meglepetést okozott Jacenyuk pártjának ekkora arányú előretörése: a választásokat megelőző közvélemény-kutatások messze nem jósoltak ilyen jó szereplést az új pártnak, amely alig két hónapja adott hírt a létezéséről.

Jacenyuk július 24-én - amikor a Porosenko mögött álló képviselők kezdeményezésére felbomlott a kormánykoalíció a parlamentben - még korainak mondta az előrehozott választások kiírását. Tüntetőleg le is mondott kormányfői tisztségéről, ám a rövid ideig tartó kormányválság végül kompromisszummal megoldódott: a parlament július utolsó napjaiban elfogadta a Jacenyuk által rendkívül fontosnak nevezett kormányzati előterjesztéseket, és elutasította Jacenyuk lemondását, aki így tisztségében maradt. Politikai elemzők akkor felvetették, hogy Jacenyuk lemondása mögött nem törvényjavaslatok elfogadása vagy elvetése, hanem választási esélylatolgatások álltak. Akkori pártja, a Julija Timosenko vezette Haza nem állt túl jól népszerűségben. Egy hónappal később Jacenyuk és Olekszandr Turcsinov házelnök kiléptek a Haza pártból és létrehozták a Népi Frontot. Elemzők akkor még "politikai öngyilkosságnak" gondolták egy új párt létrehozását a kampány elején, mindössze két hónappal a választások időpontjához.

Külföldi lapok: az Európa-barát és reformpárti erők kerültek többségbe az ukrán parlamentben

A külföldi lapok egy része szerint az Európa-barát és reformpárti erők kerültek többségbe az előre hozott parlamenti választásokon az ukrán törvényhozásban, de kérdés, hogy meg tudnak-e birkózni majd a helyzettel.

A német liberális Süddeutsche Zeitung az Európa felé című kommentárjában megállapította: Petro Porosenko elnök pozíciója ugyan nem erősödött, de "meg tud barátkozni az eredménnyel", ráadásul politikai partnere, Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök pártja különösen jól szerepelt.

Ez azt mutatja, hogy az ukránok "igent mondtak a reformokra, de nemet mondtak a megegyezést Vlagyimir Putyinnal túlságosan élénken kereső politikára" - emelte ki Cathrin Kahlweit, a müncheni lap kommentátora, megjegyezve, hogy Jacenyuk számos reformot elindított, de "háborús retorikája jóval hangosabb, mint az elnöké".

A radikális pártok és a régi rendszer erői gyengék, az 5 százalékos bejutási küszöböt az első adatok szerint átlépő, antiszemitaként elkönyvelt Szabadság Pártot pedig csak a Majdan-tüntetésekben játszott szerepéért jutalmazták a választók - vélekedett.

Hangsúlyozta: az Európa-párti erők ünnepelnek, hiszen a képviselői helyek 75 százalékára számíthatnak, ez az eredmény pedig "valódi esély" Ukrajna számára.

A francia lapok szerint az előrehozott parlamenti választásokon Ukrajna megerősítette Nyugat-barát irányultságát, és folytatja távolodását Oroszországtól. A balliberális Le Monde szerint a háborúban álló Ukrajna "a stabilitás és az egység iránti vágyát" fejezte ki vasárnap. A legnagyobb meglepetést Jacenyuk Népi Frontja okozta a vártnál jobb eredményével. "A választók nem akartak üres csekket kiállítani Petro Porosenkenkónak, s inkább egy tandemre szavaztak". A lap szerint az elnök, akinek eddig a volt államfő, Viktor Janukovics pártjából átálltakra támaszkodva kellett kormányoznia, mostantól szilárd többségre számíthat a parlamentben. Ebből a szempontból a vasárnapi választás "politikailag lezárta a Majdan-fejezetet", a most felálló parlament az ukrán történelem leginkább reformirányultságú és az európai integrációt támogató képviselőiből fog állni - hangsúlyozta a lap.

A baloldali Libération ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a békepártiak és a háborúpártiak között megosztott Európa-barát parlament nagy kérdésre az lesz, képes-e megoldást találni a keleti helyzetre. "A katonák morgolódása, a lakhelyét elhagyó 800 ezer ember dühe és a családok fájdalma erősíti a revansista vagy populista áramlatokat" - írta a lap.

A konzervatív le Figaro szerint a Nyugat-barát tábor ilyen látványos győzelme a Kreml nemtetszését válthatja ki, miután "az orosz hatalom elvesztheti az ukrán parlamentre eddig gyakorolt befolyását".

Az ukrán választások azt jelzik, hogy Kelet-Ukrajna kezd visszatérni a rendes kerékvágásba - vélte a Der Standard című osztrák liberális lap hétfői kiadásában. A lap mariupoli tudósítója úgy látta: eufória nélkül, de kellő pragmatizmussal zajlottak le a választások. A mariupoli választási helységben minden nyugodt volt, a katonai feszültségből semmit sem lehetett érezni, holott a város végig a frontvonalban volt - írja a szerző.

A lapban közölt másik, kijevi tudósítás szerint sokkal nyugodtabb körülmények között zajlottak a választások, mint a májusi ukrán elnökválasztáskor. A tudósító a helyi választási bizottság elnökét idézve megjegyzi: a belső menekültek szavazatleadása ugyanakkor problémát jelentett, mivel nekik a legkisebb gondjuk is nagyobb volt annál, hogy szavazzanak.

A román lapok az európai elkötelezettségű pártok "kategorikus", "hatalmas", illetve "elsöprő" győzelmeként, a külföldi hírügynökségek jelentéseit átvéve számoltak be hétfőn az ukrajnai választásokról.

Az egyedüli gyorselemzést Armand Gosu történész, Oroszország-szakértő jegyezte a civitaspolitics.org portálon. Szerinte Porosenko megerősítette ugyan hatalmát, de "sebtében összetákolt blokkja" nem hozta a remélt, 30 százalék feletti eredményt, így nagy az esély arra, hogy Jacenyuk Népi Frontjával közösen vezesse az országot. Az elemző megjegyzi, hogy a szélsőjobboldal szerény eredménye is cáfolja azt a Moszkva által terjesztett elméletet, amely szerint Kijevben a "fasiszták" ragadták magukhoz a hatalmat.

A liberális Adevarul és a jobboldali Romania Libera külön kitért arra, hogy a választási kampány utolsó napján, pénteken Petro Porosenko ukrán államfő románul szólt választóihoz - a mintegy húsz százaléknyi román lakossággal rendelkező - Csernyivciben, ahol Bukovinát a különböző nyelvű közösségek példás együttélésének térségeként méltatta. Felhívta az ott élő románok figyelmét, hogy ukrán állampolgárok, és azt ígérte, hogy jogaikat ugyanúgy tiszteletben tartják, mint minden ukrán állampolgárét.

"Ukrajna nyugatra tart, alkotmányos többsége lesz az Európa-barát pártoknak" - címmel közölt véleményt is tartalmazó írást a Hospodárské Noviny (HN) szlovák gazdasági-közéleti napilap hétfőn. A pozsonyi újság több olyan vezető ukrajnai és európai uniós politikus kijelentését idézi, akik az eredményekben Ukrajna európai és nyugatbarát irányultságának megerősítését látják.

"Stabilitás? Biztosan nem" címmel közölt kommentárt a független pozsonyi Pravda. A választások nem tudják egyesíteni a megosztott országot, legfeljebb a "mérsékelt" Petro Porosenko vagy a Donbasz ügyét erővel megoldani kívánó Arszenyij Jacenyuk kezébe adhatják a kezdeményezést - szögezte le Peter Javurek, a szlovák lap kommentátora.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!