fel kell számolni

2020.02.27. 11:30

A környező településeken is nagy gond az illegális szemét

Július 1-től lép életbe a klíma- és természetvédelmi akcióterv első pontja, amelyről Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédjében is szólt. E szerint megkezdik az illegális hulladéklerakók felszámolását. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a környező településeken.

Brousil Csaba

Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap

Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára ezzel kapcsolatban a köztévén elmondta: ahhoz, hogy Magyarország tisztább, rendezettebb ország képét mutassa, fel kell számolni az illegális hulladéklerakatokat és meg kell szüntetni az újratermelődésüket. Kiemelte, hogy meg kell vizsgálni, mely szabályokat kell módosítani ahhoz, hogy a hulladék illegális elhelyezése ellen még határozottabban és eredményesebben lehessen fellépni. Felállítanak egy új hulladékgazdálkodási hatóságot, amelynek feladata az lesz, hogy a jogszabályoknak érvényt szerezzen, ehhez minden jogkört megkap, ami az eredményes működéséhez szükséges.

Az államtitkár szólt arról is, hogy vizsgálják a büntetési tételek szigorításának lehetőségét is. Szemetelni, illegális hulladékot lerakni most is tilos, ha kiderül, ki tette, a hulladékot az elkövető költségére kell elszállítani. Az államtitkár aláhúzta, hogy van felelőssége az ingatlan tulajdonosának, kezelőjének és az önkormányzatoknak is.

A hulladékukat illegálisan lerakók fi ttyet hánynak a környezetvédelem legégetőbb kérdéseire is
Fotók: Laczkó Izabella

Mezőfalva

Az illegális szemétlerakással kapcsolatban Márok Csaba, Mezőfalva polgármestere kiemelte, hogy az ilyen módon elhelyezett hulladékért annak a tulajdonosa felel, ahova azt elhelyezték, annak eltüntetése nem önkormányzati feladat. Kiemelte, hogy Mezőfalván mindent megtesznek a klímavédelemért, zöldenergiát hasznosítanak az önkormányzati tulajdonú épületekben, hogy azok energiaellátása takarékos és környezetbarát legyen. Napelemet, biokazánt használnak, az iskolát biotermikus energiával látják el.

Véleménye szerint ez a környezettudatos jövő alapja, de üdvözli a kormány kezdeményezését az illegális szemétlerakás felszámolására, bár szerinte leginkább az emberek szemléletmódváltására lenne szükség, ez a probléma ugyanis nem szociális helyzet függvénye, hanem emberi hozzáállás kérdése. Mezőfalva csatlakozott a Magyar Közút útszéli szemétszedési akciójához, továbbá az országos Te szedd! akcióban is részt vettek a helyi polgárőrség koordinálásával.

Felvették a kapcsolatot a rendőrséggel, hogy felderítsék, kik tesznek le illegális hulladékot a településhez tartozó területeken, és szankcionálják azt. Ez folyamatban is van. Véleménye szerint sok esetben a lerakott hulladék nem is Mezőfalváról származik, hanem azt úgy szállítják oda.

A megmunkált föld is megsínyli az ilyen magatartást

Baracs

Várai Róbert, Baracs polgármestere arról számolt be lapunknak, hogy a településkörnyéki erdőkben harapózott el leginkább az illegális hulladéklerakás. Ez – mint mondta – a terület jellegénél fogva nem látványos, mert a fák takarják a területet, de nagyon súlyos probléma. Az önkormányzat mindent megtesz ennek felszámolására, csakúgy, mint a két jelentős települési út melletti terület megtisztítására. Erre önkéntes alapon szerveződik meg a lakosság már tizenöt éve, és egy-egy alkalommal több mint harminc köbméter szemetet gyűjtenek össze.

Üdvözli a kormány kezdeményezését, reméli, hogy anyagi forrásokat is juttatnak majd ennek a problémának a felszámolására, mert – mint mondta – az önkormányzat nem tudja a közösség pénzéből finanszírozni azt, hogy a magánterületeken elhelyezett hulladékot elszállíttassa. Továbbá, hogy mezőőri szolgálatot tudjon működtetni és térfigyelő kamerákat tudjon elhelyezni az illegális szemétlerakás megfékezésére.

Akár ezer évbe is telhet, mire ezek a hulladékok lebomlanak

Kulcs

Jobb Gyula polgármester is azt mondta, hogy településüket érinti ez a probléma. Kulcs elhagyatottabb részeit szemelik ki maguknak az illegális hulladékot lerakók. De – mint kiemelte – Kulcson jó a lakóközösség, figyelnek a tisztaságra, sokszor a szemetet a lakók maguk szedik össze és hordják el önerőből. Rendszeresen szedik a szemetet kis közösségekbe tömörülve is, majd az így összegyűlt hulladék elszállítására felkérik az önkormányzatot, ami ezen kérésnek rendre eleget is tesz. Minden évben van egy nagy szemétszedési akció Kulcson, amikor két-háromszázan jönnek össze és szedik a szemetet. Ilyenkor kitakarítják a Kulcsot Rácalmással összekötő út menti területeket is. A polgármester üdvözölte a miniszterelnök és a kormány klíma- és környezetvédelmi akciótervét, amelyet szükséges lépésnek tart.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában