Belföld

2012.04.24. 15:31

Orbán Viktor - Barroso találkozó: elhárultak az akadályok

Brüsszel - Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, lényegében elhárultak az akadályok a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó hivatalos tárgyalások megkezdése elől.

MTI

José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel kedden Brüsszelben folytatott informális megbeszélése után a kormányfő bejelentette, hogy az uniós javaslattevő-végrehajtó testület szerdán vitatja meg hivatalosan a Magyarországgal kapcsolatos kérdéseket.

"Az IMF-fel történő tárgyalások megkezdése elől az akadályok lényegében elhárultak" - fogalmazott Orbán Viktor magyar újságíróknak nyilatkozva.

Hangsúlyozta, hogy a magyar parlamentnek a vállalt törvénymódosításokat lehetőleg gyorsan és egészében végre kell hajtania, és szerinte "amint az lezárult, tehát a jogszabályi változások megtörténtek, akkor meg lehet kezdeni a tárgyalásokat".

Azt viszont nem tudta megmondani, hogy az Európai Bizottság a maga részéről milyen álláspontot alakít ki szerdán. Így - derült ki egy kérdésre adott válaszából - az is az uniós testület döntésétől függ, hogy beleegyezik-e Brüsszel a pénzügyi tárgyalások megkezdésébe úgy, hogy adott esetben néhány fennmaradt vita a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság elé kerül.

"Ez a mai találkozó a bizottság elnökével informális találkozó volt, amelynek az volt a célja, hogy megkönnyítse a holnapi döntéshozatalt" - mondta nyomatékkal, és hozzátette: Barroso ezen a napon semmilyen kötelezettséget nem vállalhatott, hiszen annak joga a testület egészét illeti meg.

Orbán szerint mindenesetre "nagyon közel kerültünk ahhoz, hogy lényegében áttörést érhessünk el". Szerinte ez "napok, legfeljebb hetek kérdése". Kiemelte, hogy az év eleje óta megoldott kérdések száma messze felülmúlja a még meg nem oldott ügyekét.

Orbán Viktor a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban felhívta az újságírók figyelmét arra, hogy voltak olyan bizottsági aggályok, amelyekkel a magyar kormány nem értett egyet, de engedett. Így Magyarország elállt az MNB és a PSZÁF összevonását lehetővé tevő jogi szabályozástól. Két kérdés azonban fennmaradt, amelyben a magyar kormány nem engedhet - mondta a miniszterelnök. Az egyik ilyen a jegybankelnök esküje: azt le kell tennie a magyar alaptörvényre - szögezte le a kormányfő. A másik a jegybank vezetőjének a fizetése: ezt Magyarország szociális igazságossági kérdésnek tekinti - mondta. E két ügyben Orbán azt valószínűsítette, hogy a vita Luxembourgban rendeződik majd.

Orbán az újságíróknak adott nyilatkozatában kitért a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárásra is. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország az előző napon a konvergencia-programban nyilvánosságra hozta szándékait. Meglátása szerint mind az üzleti, mind a politikai világ "otthon és a nemzetközi térben" kedvezően fogadta ezeket az elképzeléseket.

A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország nem egyszerűen az unió által elvárt három százalékos költségvetési hiánycélhoz akar igazodni, hanem 2012-ben 2,5 százalékra, 2013-ban pedig a 2,2 százalékra akarja leszorítani a deficitet. Magyarországnak - mondta - van elképzelése, menetrendje arra nézve, miként dolgozza ki magát "az alól az adóssághegy alól, amelyet az elmúlt években halmoztak fel a fejünk fölé".

A magyar újságíróknak nyilatkozva Orbán Viktor felidézte: amikor 2010-ben azzal a hírrel érkezett Brüsszelbe, hogy az előző kormány által tett, a költségvetési hiány mértékére vonatkozó állítások nem állják meg a helyüket, és a deficit a valóságban jóval nagyobb, azt kérte Barrosótól, "adjanak némi levegőt" Magyarországnak. A bizottsági elnök azonban egyértelműen tudatta, hogy a hiánycélokat így is tartani kell.

Orbán szerint ennek, tehát lényegében az elutasító bizottsági válasznak volt a következménye több rendkívüli intézkedés - így például a válságadók - elrendelése. A miniszterelnök megjegyezte: Európa most több vonatkozásban bajban van, Magyarországon viszont már lát okot a derűlátásra. Utalt a görög és a spanyol helyzetre. Úgy látja, hogy most a spanyolok kapnak "némi levegőt" Brüsszeltől, de - mint hozzátette - bármennyire is szurkol a jobbközép irányzatú spanyol kormánynak, azt nem lehet tudni, hogy ez a levegő elég lesz-e.

Kedden Orbán Viktor miniszterelnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke informális találkozón tekintették át a Magyarország és az Európai Bizottság közötti tárgyalások alatt álló ügyeket. A miniszterelnök tájékoztatást adott az Európai Bizottság elnökének a tárgyalás alatt álló ügyekben képviselt kormányzati szándékokról. A Magyar Nemzeti Bank ügyében a kormány gyorsan és egészében meghozza az eddig megküldött megoldási javaslatoknak megfelelő intézkedéseket, mint ahogyan azt a már megkezdett parlamenti vita is bizonyítja. Ugyanakkor a kormány tovább folytatja a korábban megkezdett és biztató előrehaladást mutató konzultációt az Európai Központi Bankkal az általa felvetett, de az Európai Bizottsággal fennálló jogvitákban nem szereplő kérdésekről. Az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatban felmerült vitás kérdések többsége sikeresen lezárult, már csak két jogvita maradt fenn, melyekkel kapcsolatban a kormány tudomásul veszi, ha azok lezárására az Európai Bíróság eljárásában kerül sor. Az ott megszülető döntéseket a kormány gyorsan és egészében végrehajtja. A miniszterelnök ismételten biztosította az Európai Bizottság elnökét, hogy a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét semmi sem veszélyezteti, a kormány szándéka éppen a bíróságok függetlenségének, hatékonyságának és polgárbarát működésének megerősítése. Mindazonáltal gyorsan és egészében végrehajtjuk a Velencei Bizottság által javasolt azon lépéseket, melyeket a kormány elfogadott. Ezt a kormányzati szándékot Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is megerősítette az Európa Tanács főtitkárának írott levelében. A fennmaradó nyitott kérdésekben tovább folytatjuk a konzultációt az Európa Tanács intézményeivel.

Szijjártó Péter,

a miniszterelnök szóvivője

Kiadó: Miniszterelnökség

Orbán Viktor: az igazságügy függetlenségét semmi nem veszélyezteti

Orbán Viktor miniszterelnök egyebek között arról biztosította José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnököt keddi brüsszeli találkozójukon, hogy a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét semmi sem veszélyezteti. Hozzátette, hogy a Velencei Bizottság által javasolt azon lépéseket, amelyeket a kormány már elfogadott, gyorsan és egészében végre is hajtja.

A Magyar Nemzeti Bank ügyében a kormányfő azt jelezte a bizottsági elnöknek, hogy a kormány gyorsan meghozza az eddig megküldött megoldási javaslatoknak megfelelő intézkedéseket, az Európai Központi Bankkal pedig folytatja a "biztató előrehaladást mutató" konzultációt az általa felvetett kérdésekről.

Az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatban a magyar közlés szerint a vitás kérdések többsége sikeresen lezárult, már csak két jogvita maradt, a kormány ezekkel kapcsolatban "tudomásul veszi, ha azok lezárására az Európai Bíróság eljárásában kerül sor".

Üdvözli a Bizottság az MNB függetlenségével kapcsolatos lépések gyors megvalósítására tett vállalást

Üdvözölte az Európai Bizottság elnöke kedden Orbán Viktor miniszterelnöknek azt a személyes állásfoglalását, hogy Magyarországon gyorsan és teljes egészében átültetik a gyakorlatba a Magyar Nemzeti Bank függetlenségére vonatkozóan bejelentett intézkedéseket. José Manuel Durao Barroso szóvivője azt követően adott ki közleményt, hogy a bizottsági elnök Brüsszelben találkozott a magyar kormányfővel.

A bizottsági illetékes eszerint méltatta azokat a vállalásokat is, amelyeket Orbán Viktor tett a többi nyitott kérdéssel, vagyis az igazságügyi reformmal, az adatvédelmi hatósággal és a bírák nyugdíjkorhatárával kapcsolatosan.

A közlemény megerősítette, hogy az Európai Bizottság szerdán foglalkozik a Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárásokkal.

Orbán-Barroso – MSZP: semmiben sem sikerült megállapodni

A jelek szerint semmiben sem sikerült megállapodnia Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnöknek és José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője. Az ellenzéki párt elnökségi tagja szerint a kormányfő nyilatkozata nem tartalmazott új elemet, vagyis nem tudni, hogy miben született megállapodás. Az MSZP nem lát előrelépést a tárgyalásokon, hiszen több vitás kérdésben, köztük hogy az adatvédelmi biztos, illetve a bírák nyugdíjkorhatára ügyében a megoldásra bírósági eljárásban kerül sor – tette hozzá. Szanyi Tibor hangsúlyozta: az Európai Bizottság álláspontja a szerdai, Magyarországot érintő döntésekben fog testet ölteni. Mint elmondta: minden felelősség Orbán Viktort terheli, mert hónapok óta húzódnak azok az előkészületi tárgyalások, amelyeknek a nemzetközi pénzügyi szervezettel való egyességet kell megelőzniük.

Az MSZP számításai szerint heti 7-8 milliárd forint kár éri az országot azért, mert nem sikerül normál piaci körülmények között finanszírozáshoz jutni – vélekedett Szanyi Tibor. Az ellenzéki politikus szerint ez minden magyar állampolgárnak havi 3 ezer forintjába kerül. Ez az a különadó, amit már fizetünk azért a felelőtlen gazdaságpolitikáért, amit a kormány folytat – fogalmazott Szanyi Tibor.

Hozzátette: az MSZP rezignáltan vette tudomásul, hogy Orbán Viktor mindenfajta egyeztetés nélkül egy konvergencia-programmal jelent meg Brüsszelben. Szanyi Tibor szerint a „Széll Kálmán Terv 2.0 teljesen felesleges lenne, ha egy normális és eurokonform gazdaságpolitikát folytatna a kormány. Így viszont az útszéli rablás folytatását látják” - fogalmazott az ellenzéki politikus.

Jobbik: Orbán Viktor újra meghátrált

A Jobbik szerint Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Bizottság elnökével folytatott keddi megbeszélésen újra meghátrált és engedményeket tett, vagyis újabb "visszavonulót fújt a gazdasági szabadságharcban", amelynek "a levét a magyar társadalom fogja meginni" - nyilatkozta az MTI-nek Balczó Zoltán az ellenzéki párt alelnöke. A jobbikos politikus szerint a keddi találkozó után nyilvánvaló, hogy "a lakosságot sanyargató legkülönbözőbb adók életbe fognak lépni, mint a sárgacsekk-adó, az átutalási adó és talán még az oxigén fogyasztási adó is". Balczó Zoltán hangsúlyozta: a magyar kormány meghátrálása a Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatandó tárgyalások megkezdését alapozza meg, amelyek eredményeképpen újabb megszorításokat kell majd bevezetni.

LMP: Magyarország érdeke a mihamarabbi megegyezés

Az LMP üdvözölné, ha valóban elhárulnának az akadályok az IMF-fel való tárgyalások megkezdése elől - mondta keddi sajtótájékoztatóján Heltai László, az ellenzéki párt szóvivője kedden. A politikus szerint a kormányfő korábbi brüsszeli bejelentését az Európai Bizottság (EB) szerdai döntése fogja megerősíteni vagy cáfolni. Az LMP szóvivője hozzátette: három vitás kérdés közül kettő várhatóan bírósági szakaszba fog lépni, amelynek lezárultáig nem kezdődhetnek el a tárgyalások. Magyarország érdeke, hogy mielőbb megegyezés szülessen a vitás kérdésekben, ennek feltétele, hogy a kormány mihamarabb teljesítse az EB kötelezettségszegési eljárása során támasztott feltételeket - fogalmazott Heltai László. Az ellenzéki politikus szerint engednie kell a kormánynak a vitás kérdésekben, hiszen "havi 10 milliárd forintjába kerül az országnak, hogy olyan dolgokhoz ragaszkodik, amely nem az ország érdekeit szolgálják, hanem csak a Fidesz hatalmi törekvéseit".

Heltai László szerint nem igaz, hogy az Európai Unió miatt kell megszorításokat bevezetni. Ennek valódi oka, hogy a kormány nem hajlandó elfogadni ezekben a kérdésekben az unió álláspontját - tette hozzá.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!