Belföld

2011.10.26. 16:14

Tagadta bűnösségét Hagyó

Tagadta bűnösségét Hagyó Miklós volt szocialista országgyűlési képviselő, főpolgármester-helyettes és két társa a magánokirat-hamisítás vádjával a Pesti Központi Kerületi Bíróságon szerdán megkezdődött büntetőperben.

MTI

A vád szerint a tavaly nyáron súlyos korrupciós bűncselekmények gyanújával előzetes letartóztatásban lévő volt szocialista politikus és élettársa egy ügyvéd segítségével készített meghatalmazást, mely szerint a hölgy Hagyót képviselheti egy polgári perben. Ám a nőnek nem is volt jogi végzettsége és az ügyészség szerint csak azért készítették a meghatalmazást, hogy a hozzátartozókra vonatkozó szabályoknál jóval enyhébb korlátozással, illetve ellenőrzés nélkül érintkezhessen a fogvatartott Hagyó és őt látogató élettársa.
   
Az ügyészség mindezek miatt magánokirat-hamisítással vádolja Hagyó Miklóst, élettársát és ügyvédjét, aki a meghatalmazást aláírta és pecsétjével ellenjegyezte.
   
A szerdai tárgyaláson Hagyó és élettársa nem tett vallomást, ám az ismertetett nyomozati vallomásukban tagadták, hogy bűncselekményt követtek el, és ezt hangoztatta a megvádolt ügyvéd is a bíróság előtt.
   
A vallomások ismertetése során kiderült, hogy Hagyó és élettársa közösen indított polgári pert az egyik televízió ellen, mert otthonukban éjjellátó készülék segítségével készített felvételeket, és azokat közzétette. A vádlottak állítása szerint ebben a perben kellett volna az élettársnak Hagyót is képviselnie a polgári bíróság előtt.
   
A tárgyaláson tanúként meghallgatott büntetés-végrehajtási ügyintéző, Hagyó egykori nevelőtisztje elmondta, hogy a nyilvántartási rendszerükben nem tudnak különbséget tenni a jogi képviselő és a törvényes képviselő között. Az utóbbihoz pedig természetesen nem kell jogi végzettség.
   
A tanú szerint Hagyó és élettársa esetéhez hasonló már máskor is előfordult a gyakorlatában, azaz hogy a hozzátartozó törvényes képviselőként járt el a fogvatartott érdekében. Arra a felvetésre, hogy miért nem a hozzátartozói láthatásokon egyeztetett Hagyó és élettársa a peres ügyről, a büntetés-végrehajtási dolgozó azt mondta: szerinte érthető, ha a hozzátartozók számára biztosított havi egy órában nem erről akartak beszélgetni.
   
A tanú egyébként megjegyezte azt is, hogy a fogvatartottakat látogató személyek nyilvántartásának nehézségeivel összefüggésben "hercehurcák" voltak, perek indultak, ugyanis "sok túlbuzgó okostojás" belehallgatott olyan fogvatartotti beszélgetésekbe is, amelyekbe nem lehetett volna.
   
A szabadlábon lévő Hagyó Miklós a tárgyaláson többször hangsúlyozta, hogy bűncselekményt nem követett el, a büntetés-végrehajtás szabályait nem sértette meg.
   
A bíróság döntött arról, hogy a büntetés-végrehajtás nyilvántartási rendszerére vonatkozó dokumentumokat kér be, és tanúként megidézi az illetékes bv-parancsnokot, így a következő januári tárgyaláson bizonyítással folytatódik  a Hagyó Miklós és társai elleni magánokirat-hamisítási ügy a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!