Növénytermesztés

2021.05.22. 16:00

Csigabiga menj ki innen

A meztelencsiga feneketlen étvágya komoly károkat tud okozni a kiskertekben.

Horváth Imre

Nem okoz meglepetést, ha a kertészek 90 százaléka a csigát, meztelencsigát tartja a legbosszantóbb kártevőnek a kertben. Az elmúlt hetekben pedig már több olvasónktól érkezett is a jelzés: megjelentek a kiskertekben, és a frissen kikelt saláta-, retek-, sóskatövekben pusztítani kezdtek, de az érésnek indult eper is úgy vonzza őket, mint a legyeket a cukros víz, írja a boon.hu.

Drasztikus eszközök

Sokan nyúlnak drasztikus eszközökhöz a csiga ellen, így mérgeket vagy sót szórnak szét az ágyások körül, ami nagyrészt szintén távol tartja a meztelencsigát. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a méreg és a drasztikus megoldások más élőlényben is kárt tehetnek, amelyek egyébként hasznosak a kertünkben. Ugyanakkor magának a talajnak sem tesz jót, ha ilyesmit szórunk ki a kertünkben.

Aki nem akar mérgeket használni ellene, csak rendszeres és alapos munkával tudja kordában tartani őket. Meg lehet próbálkozni az összeszedésükkel is, ehhez azonban este, sötétedés után vagy hajnalban, még napkelte előtt kell kimennünk a kertbe és lámpafény mellett megtalálni, illetve begyűjteni őket.

Ha kedvező az időjárás, akkor mértéktelenül elszaporodnak, és esznek, rágnak mindent a kertben, ami csak zöld. Csigák mindenhol vannak, és nagyon jól rejtőzködnek, nappal menedéket keresnek, de amint besötétedik, előkúsznak rejtekhelyükről. Kevés természetes ellenségük van, legalábbis egy városi kertben nehezen találunk sündisznót, de egy vidéki kertben, ha megtelepszik, nagy csigapusztítást tud véghez vinni. Ha tehát a csigákkal küzdünk, jó ötlet lehet sündisznót édesgetni a kertünkbe.

Távoltartó rézszalag

Azok a kertészek, akik a vegyi anyagokat szeretnék minimálisra korlátozni a kertjükben, próbálják ki a rézszalag hatását. Nem pontos a tudományos magyarázat a rézszalag kontra csiga találkozásánál, de valami olyasmi folyamat játszódik le, mintha elektromos kerítéshez érne a csiga. Minivillanypásztorként működik a rézszalag.

Természetesen, a sünöket, varangyokat, madarakat is óvjuk, védjük, hisz a táplálékuk megmarad, csak nem fér a salátánkhoz, egyéb növényeinkhez.

Sokan esküsznek a sörös módszerre is. Ennek a lényege, hogy egy edényt – lehet levágott műanyag flakon, virágcserép, befőttesüveg, tálka, bármi más – be kell süllyeszteni a földbe, hogy pont szintben legyen a talajjal a szája, majd fel kell tölteni félig, háromnegyedig sörrel. A csigák belemásznak, de már nem tudnak kimászni.

A kipalántázott növénykéinket a csigák egy éjszaka alatt letarolhatják. A háztartásokban összegyűjtött műanyag palackok azonban ilyenkor nagyon hasznosak. Vágjuk le a palackok alját, és húzzuk a palántákra, természetesen nyomjuk stabilan a földbe.

Kevésbé csábító

A kupakot vegyük le, kötözzünk rá egy darab ritkás szövésű anyagot/hálót, hogy levegőt kapjon a növény, de a meztelencsiga ne tudjon bemászni. Mikor a növény már eléggé megerősödött, kevésbé csábító a csiga számára, a palackot levehetjük.

(A borítóképen: A hazai kertekben is elszaporodott a spanyol csiga)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában