Elő a bakancsokkal

2018.09.30. 20:00

A túrázás egy idő után az ember életformájává válik

A városi ember keveset gyalogol, inkább igénybe veszi a tömegközlekedést, vagy autóba ül és úgy teszi meg a métereket, kilométereket. Öt éve, amikor az első teljesítménytúrámra készültem, elég gyorsan begyűjtöttem a furcsálló tekinteteket, hiszen ki az, aki önszántából legyalogol pl. 20 kilométert vagy még többet.

Varga Zsófia

cof

Nagyon gyorsan rá lehet kapni az ízére és csak úgy falni a távokat utána. Városunkban éppen a napokban ünnepeli fennállásának 15 évfordulóját a Pentele Természetjáró Egyesület, két alapító tagjával, a Csontos házaspárral beszélgettem.

– Miért alapít valaki természetjáró egyesületet?

– A Dunaferren belül már régóta szerveztünk túrákat. Először a Dunaferr Ifjúsági Szervezetnél voltunk túravezetők, majd később úgy döntöttünk, hogy egyesületet alapítunk. 2003-ban, 10 alapító taggal megalakult a Pentele Természetjáró Egyesület, először gyalogtúrák szervezésével foglalkoztunk, majd kerékpáros- és vízi túrák bővítették a palettát. Az egyesületi tagok létszáma változó, most 44 fő tart velünk rendszeresen. Remek közösségformáló hatása is van egy ilyen egyesületnek, például volt egy kék jelzésű turistaút, amit nem gondoztak, ezért 2006-ban úgy döntöttünk, hogy piros jelzésre változtatjuk, ez illeszkedett a jelzésfestési rendszerbe. A Szentmihályi erdőtől Dunaújvárosig kifestettük az útvonalat az egyesülettel, majd később egészen Dunavecséig folytattuk, aztán később Dunaföldvárig, a Szentmihályi erdőtől Adonyig bővítettük.

A Pentele Természetjáró Egyesület két alapító tagja, a Csontos házaspár
Fotó: Varga Zsófi a

– Meg kell említeni a saját szervezésű Dunán innen–Dunán túl teljesítménytúrát is, aminek nagy hagyománya van…

– Ezen a piros sávon halad minden évben februárban ez a túra. Általában 300 fő vesz részt rajta, volt olyan év, amikor 400-nál is többen indultak. Idén volt a tizenhatodik ilyen túránk, az ország minden szegletéből érkeznek, sőt Szerbiából is érkezett már csoport. Ez is saját kezdeményezés, hogy a városi fiatalokkal igyekszünk megszerettetni a természetjárást, a Gárdonyi Géza Általános Iskola alsós diákjainak évente két alkalommal vezetünk túrát, a DKSE kajakos utánpótlás csapatának pedig év végén.

– Ha megszületett az elhatározás, hogy irány az erdő, mező, hogyan vágjak bele?

– Ha szeretne valaki túrázni, csatlakozhat hozzánk, a honlapunkon megtalálható az elérhetőségünk, felveszi velünk a kapcsolatot és minden tájékoztatást megkap. Fontos kiemelni, hogy nem csak az túrázhat velünk, aki egyesületi tag, minden túránk nyitott, bárki jöhet velünk. Sok embert megmozgattunk már, 15 év alatt volt körülbelül 100 buszos túránk, ez körülbelül 5000 embert jelent.

– 15 év, számtalan túra. Van olyan, amit ki tudna emelni?

– Mindegyik túra emlékezetes valamiért, ilyenek a külföldi utak, például a Tátrát nagyon szeretjük. Csapatunk egy kisebb része több kihívásokkal teli szakaszt is teljesített, ez láncokkal, létrákkal felszerelt rész, ami tériszonyosoknak nem ajánlott, azonban amikor az ember 2000 méteres csúcsokra feljut, az kárpótolja mindenért. A gyalogtúrák mellett két keréken is szervezünk utakat és vízitúráink közül is választhatnak az érdeklődők. A kerékpáros túrákat általában hosszú hétvégékre szervezzük, hogy beleférjen 3–4 napba, a Balatont, a Fertő tavat többször megkerültünk már, a Zselic, az Ormánság, az Őrség is szerepelt már túráinkon. Vízitúrát 2004 óta szervezünk, minden évben 1–2 alkalom van, előfordult, hogy több vízi kirándulás is belefér a menetrendbe. A rövidebb túrák 4–5 naposak, néha 10 napra is útra kelünk, ilyen volt, amikor végig eveztük a Rábát. Fejér megyében a mi egyesületünkben van vízitúra-vezető, a többi egyesületnél nincs ilyen jellegű túráztatás, ezért a fehérváriak is velünk tartanak ilyenkor.

Mire kell odafigyelni vásárlásnál

- Amikor az első sportbolt felé vesszük az irányt, hogy felkészüljünk a túrára, mire figyeljünk oda, a bevásárláskor?

– Érdemes mindenek előtt egy kényelmes túrabakancsot beszerezniük, nem kell a legdrágábbat választani, elég ha kényelmes és fogja a bokát. Fontos kiegészítő egy kényelmes hátizsák, célszerű még akkor is, ha nem várható eső, ha bekészítünk egy esőkabátot. Lényeges a réteges öltözködés, kényelmes nadrág és felsőruházat. Az idei évtől a buszos túráinkon két táv közül lehet választani, van egy rövidebb, az általában 5–8 km-es táv, és a hosszabb 15–18 kilométert jelent. Aki először tart velünk, érdemes először a rövidebb távnak nekivágnia, így ki tudja próbálni, hogy milyen egy ilyen túra.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában