Állatvilág

2017.01.23. 16:35

Sasszinkron - Ragadozó madarak számlálása

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immár 14. alkalommal szervezte meg az Országos Sasszinkront.

Dunaújvárosi Hírlap

A hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálása ebben az évben az elmúlt hét végén, január 13. és 15. között zajlott le.

Hazánk területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van - áll a civil szervezet közleményében, amit még a 2017-es számlálás előtt adtak ki. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak nálunk tölti a telet a parlagi sas kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része is. Ritkaságnak számít ugyan, de előfordul a szirti sas és a fekete sas is.

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő, úgynevezett szinkron felmérését. A tavalyi Sasszinkron alkalmával már 421 felmérő járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit az ország területének 19 százalékán. A 789-884 közötti rétisas és 346-392 közötti parlagi sas mellett hat szirti sast és négy-öt fekete sast, valamint további 13 ragadozómadár-faj mintegy 7000 példányát is megfigyelték a szakemberek.

A hónap elején zajlott a telelő európai vörös kányák számlálása, a Nyugat-Európában helyenként tömeges éjszakázóhelyek felmérése is. Ebben Magyarország a 14. Országos Sasszinkronnal vesz részt, amit az tesz lehetővé, hogy a magyarországi akció keretében nemcsak a sasokat, hanem minden ragadozómadarat számba vesznek a szakemberek. A visszatelepülő vörös kánya hazánkban egyelőre még ritka, a 4-10 páros fészkelőállomány különösen érzékeny, ezért a faj védelme kapcsán a telelési viselkedést is felmérő információgyűjtés kiemelten fontos.

A ragadozó madarak egyedszáma a szisztematikus védelemnek hála folyamatosan növekszik, ám a fajok így is veszélyeztetettek: tíz madárból csak 4-5 éri meg a felnőttkort.

Az országos sasszinkron központi rendezvényére, a III. Sas Napra a jászsági Sasközpontban került sor szombaton. Az MME, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a Jászberényi Állat- és Növénykert által hagyományteremtő szándékkal két éve indított kezdeményezés célja a ragadozómadarak bemutatása, a lakosság figyelmének felhívása hazánk rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!