hogyan ne égjünk le

2018.06.16. 10:00

A nap csókja jótékony, de érdemes vele vigyázni

Bőrünk védelmére a nyári időszakban kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Ahogy az átlaghőmérséklet emelkedik, úgy a kedvünk is egyre inkább növekszik: érezni szeretnénk, ahogy a nap melege simogat minket.

duol.hu

c

A túlzásba vitt napozást elkerülendő – bőrtípusunktól függetlenül – mindig ügyeljünk a mértékletességre, és szigorúan tartsuk be a szakemberek tanácsát, miszerint 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon.

A biztonságos napozás érdekében tanácsos még a nyári időszak előtt bőrgyógyásszal átvizsgáltatni a meglévő anyajegyeinket, mondta Pillerné Szendi Veronika kozmetikus. A napfürdőzésnek a veszélyeket rejtő UVA- és UVB-sugárzása mellett természetesen számos előnye is van, ha körültekintő az ember. A nap jótékony hatása révén nyerjük szervezetünk D-vitamin-szükségletének egy részét is.

– Nyár elején magas faktorszámú fényvédő krémet használjunk, mert a tél után még nem szokott hozzá a bőrünk a napfényhez. Majd igazítsuk a bőrtípusunkhoz megfelelően a fényvédő faktorszámának megválasztását. Naponta többször ismételjük meg a naptej használatát.

Fontos a nyári bőrvédelem –mondja Pillerné Szendi Veronika kozmetikus Fotó: Borsos Renáta

A napfürdő előnyt jelenthet egyebek mellett a pattanásos bőr számára, ha azt alapos tisztítás előzte meg. Sokan vágynak az egészséges, napcsókolta bőrszínre, amely nagyon jól mutat, optikailag karcsúsít, és az apróbb bőrhibákat is elfedi. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a barna bőrnek gondos ápolásra van szüksége: ha szeretnénk megőrizni a barnaságunkat, hetente egyszer-kétszer érdemes finom szemcséjű bőrradírt használnunk, hogy csak az elhalt fátylat koptassuk le a bőrről.

Ne feledkezzünk meg a belső táplálásról sem, különböző napozóvitaminokkal segíthetjük a barna bőrszín megtartását. Ezekben általában antioxidánsok, karotinoidok vannak, amelyeket az alábbi ételek elfogyasztásával lehet magunkhoz venni: sok béta-karotin van például a sárgarépában, sárgadinnyében, sárgabarackban, szilvában, sütőtökben, paprikában. Likopinhoz jutunk, ha egyebek mellett paradicsomot, görögdinnyét fogyasztunk, luteinhez pedig akkor, ha minél több zöld növényt eszünk – fejtette ki véleményét Pillerné Szendi Veronika.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában