Megvizsgálták a jelenlegi állapotot, és bemutatták az alkalmazott stratégiát

2020.07.20. 14:00

Nagy lehetőség előtt állunk a szúnyogok elleni védekezésben

A lehető legjobb időszakban, a vérszívók szezonja közben, az ellenük küzdő európai és hazai szövetségek vezetői töltöttek közös munkával és eredményes tapasztalatcserével egy napot Dunaföldváron.

Balogh Tamás

Kőszegi Dániel a Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetségének elnöke meghívására Magyarországra látogatott dr. Rubén Bueno, a szakterületén belül, harminc országot összefogó Európai Szúnyogirtók Szövetségének (EMCA) elnöke, és Manuel García Howlett, a kártevők elleni védelemmel foglalkozó Lokimica Laboratories SA madridi irodájának vezetője.

A programmal ismerkedtek a rendezvény résztvevői

A vendéglátó a spanyol vendégeivel közösen vizsgálta meg a Duna itteni szigetén lévő árterületen a szúnyog populáció jelenlegi állapotát, és bemutatta az ellenük alkalmazott stratégiát.

A tapasztalatok arra mutatnak, hogy legalább régiós együttműködés kell

A rövid túra után a szakemberek munkaebéden találkoztak Barta Endrével, Dunaújváros alpolgármesterével és Horváth Zsolttal, Dunaföldvár polgármesterével. A felek a feltárt tények ismeretében további együttműködést határoztak el.

Dr. Rubén Bueno megismerkedett a Dunaföldvárra telepített szén-dioxid-csapdára épített számítógépes szúnyogszámláló berendezéssel, amivel összehasonlítható a különböző települések szúnyoginváziója.

A jól működő európai példák nyomán

Dr. Rubén Bueno mutatja a területen vett mintát

Dr. Rubén Bueno igyekezett további szakmai ismeretek gyarapítására kihasználni az itt tartózkodását:

– Természetesen örülök a komoly szakmai találkozóknak, jól éreztem magam Magyarországon. Az ismerkedés után máris munkába álltunk, a régió szúnyoghelyzetét vizsgáltuk. Jelentős inváziót észleltünk, hiszen most jártunk a szúnyogszezon legmélyebb bugyraiban.

A kémiai hadviselés helyett a biológiait!

– Mi már hosszú évtizedek óta ezzel foglalkozunk, és rengeteg tapasztalatunk van a biológiai gyérítéssel. és minden ehhez kapcsolódó témakörrel kapcsolatban. Kizárólag ezzel a módszerrel irtunk Spanyolországban már huszonöt éve. Az előnye, hogy az eredményes, szúnyogok elleni harc közben a természetvédelmi területeken a lehető legnagyobb mértékben meg tudjuk óvni az ottani élővilágot és a környezetet.

Ez nem lesz sokkal drágább, mint a vegyi eljárás?

– Közép- illetve hosszú távon mindenképpen olcsóbb lesz, mert amit mi csinálunk, az a megelőzésről, és nem a probléma akkori kezeléséről szól, amikor az már itt van velünk.

Nálunk is találhat jó partnereket ehhez a munkához?

– Igen, itt is vannak a nagyon szimpatikus emberek, akik ezen a területen dolgoznak. Hozzánk hasonlóan látják a probléma megoldását. A velük való együttműködésünk nem lesz nehéz, ezért sikeres lehet a jövőben.

Szúnyogszámlálás – vizsgálták a populáció jelenlegi állapotát is Fotók: Balogh Tamás/Dunaújvárosi Hírlap

A közös tudást kell felhasználnunk

Már a terepre indulás előtt kiderült, hogy Manuel García Howlett, a madridi Lokimica irodájának vezetője parádésan felkészült Magyarországból.

– Nagyon élvezem, hogy itt vagyok, mert tetszik ez az ország. Fontos volt idejönni, és beszélgetni a tapasztalatainkról. A térképre pillantva is azt mondhatjuk, hogy Magyarországon nagyon ideális a környezet a szúnyogok szaporodására, az itt élő emberek sajnálatára.

Megoldhatónak tűnik a probléma?

– Természetesen, ez csak az erőforrásokon múlik, amik nem feltétlenül anyagiak. Abban az esetben, ha a régiós és a városi vezetések, valamint a lakosság is megteszi a szükséges lépéseket, akkor ez a probléma kezelhető.

Mit tehetünk megoldásért mi, a polgárok?

– A szúnyogok elsősorban vizes élőhelyeken tenyésznek, de azok, amik a házak környékén megjelennek, lehet, hogy ott keltek ki. A lakóhelyünkön is találhatunk kisebb pocsolyákat, ahogy a virágcserepekben, az elhanyagolt úszómedencékben, és egyéb helyeken is pangó vizet. Ezeket főleg a tenyészés időszakában szükséges megszüntetni.

Manuel García Howlett „terepszemle” közben

Milyen segítséget tud adni a nemzetközi szövetség nekünk az előrelépéshez?

– Az európai és nemzetközi szúnyogirtó szövetség a terepen is használják és kipróbálják a tapasztalatikat, amiket átadunk a partnereinknek.

– Kell-e attól tartani, hogy a szúnyogok valamilyen betegséget is hordozhatnak?

– Azt semmiképpen sem mondanám, hogy félnünk kell tőle, mert elég jó eszközök és tudás áll a rendelkezésünkre ahhoz, hogy védekezni tudjunk ellene. Az intézményrendszerünk is elég jól kiépült hozzá. Azt viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy nem árt óvatosnak lennünk, folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk az általuk terjesztett potenciális betegségek, illetve a járványok a felbukkanását.

Kőszegi Dániel a MaSZOSZ elnöke nagy fába vágta a fejszéjét, amikor a szúnyogok elleni küzdelemben a biológiai megoldásokat kezdte alkalmazni. Tanulmányai és tapasztalatai arra mutattak, hogy ne a helyi, hanem legalább régiós együttműködéssel küzdjenek meg a kihívással. A most nála vendégeskedett európai szervezet első emberei is úgy látják, hogy jó úton jár. Munkatársaival lépésről lépésre feltérképezték a régió néhány településének „szúnyogbölcsőit”: – Elégedett vagyok ennek a három napnak a hozadékával. A kiválóan felkészült vendégeinkkel máris hasznos eszmecseréket folytattunk, ami a jövőben gyakorlati együttműködésre lesz bővíthető.

A jövőbe utaztak a résztvevők?!

A munkaebéd résztvevője volt Barta Endre, Dunaújváros humán alpolgármestere, akitől a következőket hallottuk:

– Ezen az eseményen napjaink egyik nagy problémájáról a szúnyoghelyzetről esett szó. Örülök, hogy olyan embereket ismertem meg, akik már egy kicsit a jövőben gondolkodnak Egy olyan rendszerben, ami Európában már nagyon jól működik, de sajnos hazánkban még nem honosodott meg. Ez pedig a biológiai szúnyoggyérítés, a lárvaidőszakban történő megoldással. Azt gondolom, hogy valóban ezt kell tennünk a jövőben. Ahogy itt hallottuk, nem elég a településeknek külön-külön gondolkodni, és tenni a célunk érdekében. Ezért is jó, hogy itt vagyok, mert régiós szinten kell majd közösen lépni, hiszen egy-egy szúnyog akár húsz kilométerre is el tud mozdulni. Ennek a közösen elvégzett munkával lehet igazi értelme.

Ezzel a módszerrel is a jövőnket építjük

Horváth Zsolt polgármester

Horváth Zsolt, Dunaföldvár polgármestere évekkel ezelőtt csatlakozott a módszer támogatói közé:

– Azt gondolom, hogy a spanyol vendégeink felvillantották előttünk a jövőben bejárandó utunkat. A környezettudatos élet szándéka olyan új innovációt indít, ami előre visz bennünket. Büszke vagyok rá, hogy ebben Dunaföldvár úttörő szerepet játszott. A magyar szúnyogirtók elnökétől hallottunk róla először, és nem volt egyszerű elszakadni a régi AN2-es repülőgépes, vagy a földi „füstölős” módszertől, de megtettük. Elfogadtuk, hogy mint minden problémát, ezt is alaposan fel kell térképezni, és a megoldását a gyökereknél kell elkezdeni.

A jó gyakorlat átvételét nem kell szégyellni. Amennyiben a világ más területein jól működik, akkor azt a mi körülményeinkre alkalmazva kell működtetnünk.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!