Negyedik alkalommal érkeztek Dunaújvárosba

2019.08.26. 07:00

Lóháton, egyenruhában a hősök emlékezetére

Isten hozta önöket Dunaújvárosban! – köszöntötte Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója a városunkba immár negyedik éve zarándokoló lovasokat.

Tóth Alexandra

20190824 Dunaújváros Lovas zarándoklat a Lajos köveknél Laczkó Izabella LI Dunaújvárosi Hírlap

Fotó: LI

Farkas Lajos elmondta, Dunaújváros már visszavárja a lovasokat, és megtiszteltetés, hogy a zarándoklatuk részét képezi városunk is. A múzeum igazgatója vasárnap tizenegy órakor köszöntötte a Rády József Lovas Sportegyesület és Tolna Megyei Huszárbandérium tagjait a Lajos köveknél, a mohácsi vész áldozatairól és hőseiről való megemlékezés egyik helyszínénél.

A magyarság történelmének egyik legsúlyosabb következményeivel bíró csatáról tudjuk, hogy Szulejmán hadai 1526. augusztus 29-én mértek megsemmisítő csapást II. Lajos 26 ezres magyar seregére. Az eseményekről pár szóban megemlékezett Farkas Lajos is, majd átadta a zarándokoknak ajándékul a város borát.

 

A megemlékezésen Varga Zsolt őrszolgálat-vezetőtől megtudhattuk, a zarándoklat gondolatát a Magyar Királyi Hadtörténeti Múzeum 1926-os kezdeményezése ihlette, ugyanis az intézmény akkori vezetője, Aggházi Kamil alezredes felhívására azokon a településeken, ahol a sereg táborozott, emléktáblákat helyeztek el. 1926-’28 között Érden, Ercsiben, Dunapentelén- Dunaújvárosban, Dunaföldváron, Tolnán, Szekszárdon, Bátán és Dunaszekcsőn avattak emlékhelyet. Az elképzelés az volt, hogy a sereg útvonalának valamennyi állomásához elzarándokoljanak a hagyományőrzők, emlékezve arra a több ezer honvédre, akik életüket áldozták a hazáért.

„A tavalyi évben egy bencés szerzetes érkezett hozzánk Pannonhalmáról, és azt kérdezte, hogyan tudjuk úgy bemutatni a mohácsi vész eseményeit és hatásait, hogy nem csupán a tragédiára hegyezzük ki az információkat? Erre azt mondtam, hogy tegyük fel magunknak a kérdést, amikor azt mondjuk, mindent elvesztettük Mohácsnál! Milyen nyelvet beszélünk? Milyen vallásúak vagyunk? Milyen hagyományaink vannak? Milyen meséket mesélünk estenként a gyerekeknek? Úgy gondolom, amíg él a magyar múltunk, van történelmünk, addig van jövőnk is.” – fogalmazott Varga Zsolt.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!