irigylésre méltó gyep

2021.05.17. 14:00

Kert: az önkéntes rabszolgaság

Aki kertes házban lakik, az biztosan szeretne szép, gondozott fűfelületet az udvarában. Nincs is kellemesebb időtöltés és látvány egy üde zöld füves területet nézni a kellemesen hűs teraszról. De ennek megvan az ára. Nem is kevés. Azt mondják: aki füvet vet, az a modern kori rabszolga.

Bajusz György

Ha füvesítésre szánjuk rá magunkat, az első lépésünk az alapos tervezés legyen. Nagyon könnyen megbosszulja magát, ha nem megfelelően terveztük meg a kertünket. Egy keskeny füves részt nehezebben érünk el fűnyíróval, és ha még a területre bokrokat, cserjéket is ültetünk, akkor fűnyíráskor úgy érezzük, egy akadálypályán szlalomozunk. Ugyanakkora felületű, de rossz alaprajzi elrendezésű gyepet akár háromszor annyi időbe is telhet lenyírni. Ehelyett tervezzünk kompakt, nagyobb méretű, lehetőleg napos gyepfoltot, és a cserjéket is inkább foltokban helyezzük el, a kert határai mentén. Rézsűre akkor telepítsünk gyepet, ha elég nagy és lankás a fűnyíró könnyű mozgatására. A kisebb felületeknek vagy rézsűknek talajtakarókkal, vagy, ha kevés a fény, árnyéki gyeppótló fajokkal adhatunk rendezett hatást. Függőleges ágyásszegély helyett földbe süllyesztett vagy térkőből kirakott szegély alkalmazásával a fűnyíróval a gyep határán is tudunk dolgozni.

Az egyenletes, bőséges, de szabályozott öntözés a szép gyep egyik feltétele

A következő lépés, hogy gondoljuk végig, milyen célra szeretnénk a gyepet használni, mert ez fogja meghatározni a használt fűmagkeverék típusát. Ha nagyon szép, de keveset használt felületet szeretnénk, akkor vethetünk díszgyepet. Taposástűrő gyepet telepítsünk, ha kevesebbet tudjuk gondozni, és gyerekek is játszanak rajta. A sportgyep házi kertbe is jó, elviseli a fokozott igénybevételt, és egészen rövidre nyírhatjuk. Ha kertünk árnyékos, akkor árnyéktűrő fűmagkeveréket használjunk, ha nagyon kevés a lakóhelyünkön a csapadék, és nem is tudjuk rendszeresen locsolni, akkor szárazságtűrő fűmagkeveréket vessünk.

A gyep telepítésénél fontos a jó talaj-előkészítés. Ha hosszú távon szeretnénk szép gyepet, érdemes a területén 10, de inkább 20 cm mélyen kicserélni a talajt tápanyagdús kerti talajra, és ezt lehetőleg ősszel egyenletesen elteríteni. Gyepszőnyeget tavasztól őszig fektethetünk, lehetőleg borús napon. Ha fűmagot vetünk, 10 °C feletti talajhőmérsékletre van szükség. Április végétől augusztus végéig az esős időszak a legalkalmasabb, mert fontos, hogy a nyirkos magok 2-3 hétig ne száradjanak ki.

Vágás után az elsárgult fűszálvégek jelzik: a fűnyíró kése élezésre szorul Fotó: Bajusz György/Dunaújvárosi Hírlap

Az egyenletes, bőséges, de szabályozott öntözés a szép gyep egyik alapfeltétele. Nálunk több vízzel kell öntözni, mint az esős, enyhe Angliában. Az öntözésre a leghatékonyabb megoldás az automatikus öntözőrendszer. Érdemes a kert elkészülte előtt betervezni és telepíteni, legjobb, ha lehetőségünk van kutat fúratni, és merülő-szivattyúval a talajvízből öntözni. Ez a beruházás két-három év alatt megtérülhet, és nem kell ivóvizet használni.

A másik elengedhetetlen, és mindenki által ismert munka a fűnyírás. A nyírásnál a legfontosabb a vágási magasság. Átlagosan 3-5 cm-re vágjuk, de ez függ a gyepfajtától, időjárástól, évszaktól. Tavasszal akkor kezdjük, amikor a fűszálak elérik a 6-8 cm-es magasságot. Állítsuk a magasságot 3-4 cm-re, és lehetőleg hetente kétszer nyírjunk füvet. Legjobb, ha a fűszálak egyharmadát vágjuk le. Nyáron elég hetente egyszer nyírni, magasabbra véve a magasságot. A magasabb fűszálak jobban beárnyékolják a gyökereket, a talaj nyirkosabb marad, nem ég ki a fű, nem csíráznak ki a gyommagvak sem.

A betömörödött talaj és az elhalt fűszálakból képződő gyepnemez elzárja a fűszálak gyökerétől a levegőt, és ettől kiritkulhat, bemohásodhat vagy begombásodhat a gyepünk. Ezen a levegőztetés segíthet. Ezt végezhetjük kézzel vagy gépi vertikulátorral is. Tavasszal kezdjünk a késes gereblyéhez hasonlító kézi szellőztetővel, és hathetente ismételjük meg. Kora ősszel végezzük el a teljes szellőztetést, ehhez használjuk a motoros vertikulátort.

Legjobb, ha a gyepet ősszel, enyhe eső után levegőztetjük, nem baj, ha a talaj nyirkos, de ne legyen átázott. A trágyázás biztosítja, hogy a gyep mindig zölden és erősen fejlődjön. Alkalmazhatunk szerves- és műtrágyákat is. 3-4 évente tavasszal vegyünk talajmintát, vizsgáljuk meg a tápanyagtartalmat és a pH-t (a gyep 6,5 és 7,2 között érzi jól magát).

(Forrás: fitoland.hu)

Mi a teendő, ha nagy foltok jelennek meg a pázsiton?

Szinte bármely barkácsáruházban és szaküzletben megtalálhatunk mindent, ami az újravetéshez kell. Gyakran különféle fűmagkeverékeket ajánlanak, mivel ezzel gyorsan eltüntethetjük a foltokat. Először vágjuk a gyepet meglehetősen rövidre, és fésüljük át gyepszellőztető gereblyével vagy elektromos gyepszellőztetővel. Ezzel eltávolíthatjuk a levágott fűszálakat, a mohát és gyomokat. Ezután nekiláthatunk az újravetésnek, amit áprilistól egészen szeptemberig végezhetünk.

Keverjük össze a magvakat egy vödörben. A magokat keresztvonalban szórjuk el (először hosszában, aztán széltében) az egyenletes vetés érdekében, majd dolgozzuk be a magvakat a foltokba. Ehhez használhatunk gereblyét vagy óvatosan belocsolhatjuk vízzel. Az első négy hétben öntözzünk alaposan. Meleg időszakokban naponta több alkalommal is locsoljuk meg a gyepet. Várjuk meg a kb. 10 centiméteres nyírási magasságot az első fűnyírással, amikor 5 centiméteresre levághatjuk a füvet. Ha követjük az utasításokat, pázsitunk négy héten belül gyönyörű, sűrű és fenntartható lesz.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!