negyeddöntő

2018.07.05. 14:06

Nem kis ütközetek várhatók pénteken

A nyolcaddöntőben két gólt szerző Kylian Mbappé a francia labdarúgó-válogatott világbajnoki negyeddöntőjének is kulcsszereplője lehet, igaz, a kőkemény uruguayi védelemmel szemben várhatóan nehéz dolga lesz.

Fotós: AFP

A Paris Saint-Germain 19 éves támadója Pelé óta az első tinédzser, aki vb-meccsen duplázni tudott, ráadásul góljai mellett is kiválóan játszott a nyolcaddöntőben: hihetetlen sebességű megindulásaival szemben az argentin hátvédek tehetetlenek voltak, legtöbbször csak szabálytalanul tudták megállítani.

„Néhányszor azon gondolkoztam, robogóval közlekedik-e”

- viccelődött csapattársa gyorsaságával Florian Thauvin, a francia együttes középpályása.

Az uruguayiak ellen vélhetően sokkal nehezebb dolga lesz Mbappénak, illetve csatártársainak, Olivier Giroud-nak és Antoine Griezmannak, mivel a dél-amerikaiak nagyon eredményesen védekeznek, Fernando Muslera a portugálok elleni nyolcaddöntőben 597 perc elteltével kapott gólt. A Diego Godín vezette védelem az Atlético Madridnál megszokott keménységgel játszik, ugyanakkor kirívó szabálytalanságot ritkán követ el: négy vb-meccsen mindössze egy sárga lapot gyűjtött be a La Celeste.

Óscar Tabárez szövetségi kapitány joggal bízhat abban, hogy sikerül megfékezni Mbappét, ugyanis a nyolcaddöntőben csapata tökéletesen semlegesítette a világ egyik legjobb játékosát, Cristiano Ronaldót: a portugál szupersztár hiába próbálkozott hatszor lövéssel, kísérletei nagy részét blokkolták.

„Nem szabad nekik területet adnunk, meg kell fojtanunk a játékukat,

el kell érnünk, hogy a támadóik kényelmetlenül érezzék magukat a pályán. Ez a mi fegyverünk”

- jelentette ki Diego Laxalt uruguayi középpályás.

A dél-amerikaiak számára a legnagyobb kérdés az, hogy a portugálok ellen duplázó Edinson Cavani bevethető állapotban lesz-e. A PSG csatárát a nyolcaddöntőben vádlisérülés miatt le kellett cserélni, és a beszámolók szerint még szerdán is nagy fájdalmai voltak. Amennyiben a támadó nem léphet pályára, úgy még nagyobb szerep hárul majd Luis Suárezre, aki – bár két gólt már szerzett – eddig adós az igazán jó játékkal, és elsősorban a rengeteg színészkedése miatt beszélnek róla.

A mostani világbajnokságon még veretlen együttesek eddig összesen három alkalommal játszottak vb-n: az első, 1966-os találkozót a dél-amerikaiak nyerték 2-1-re, azt követően viszont kétszer is 0-0-s döntetlenre végeztek a felek. Felkészülési mérkőzést háromszor vívtak, abból is kettő gól nélküli volt. Legutóbbi találkozásuk alkalmával 2013-ban, Montevideóban 1-0-ra az uruguayiak nyertek.

A dél-amerikaiak legutóbb a 2010-es világbajnokságon jutottak el a legjobb négyig, a franciák pedig 2006-ban. Az előző, brazíliai tornán előbbiek Kolumbia ellen a nyolcaddöntőben, utóbbiak a németekkel szemben a legjobb nyolc között búcsúztak.

A továbbjutó az elődöntőben a belga-brazil összecsapás győztesével játszik kedd este Szentpéterváron.

Belga-brazil derbi

Az eddigi legnagyobb feladat vár a belga aranygenerációra pénteken, amikor a labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjében megmérkőzik az ötszörös világbajnok brazil válogatottal.

Kazanyban a vb-mezőny két, legtöbb mérkőzés óta veretlen együttese találkozik: az európaiak a legutóbbi 22, a dél-amerikaiak pedig a péntekit megelőző 16 tétmeccsükön nem kaptak ki. Előbbi csapat a 2016-os Európa-bajnokság negyeddöntőjében Wales, míg utóbbi a két évvel ezelőtti Copa Américán Peru válogatottjával szemben maradt alul.

A két válogatott némileg eltérő módon jutott negyeddöntőbe, ugyanakkor mindkettőnek nagy önbizalmat adhat az eddigi szereplése: a brazilok úgy veretlenek a tornán, hogy volt döntetlenjük is, és a nyolcaddöntőben különösebb gond nélkül győzték le Mexikót (2-0). A belgák mind a négy eddigi mérkőzésüket megnyerték, a 16 között azonban ezért nagyot kellett küzdeniük, 2-0-s hátrányból fordítottak a japán csapattal szemben.

A Neymar vezette dél-amerikaiak számára a negyeddöntő mindig kulcsmérkőzés: a legutóbbi három világbajnokságból kétszer is a torna ezen szakaszában búcsúztak, ám amikor bejutottak a négy közé, két negyedik hely mellett öt világbajnoki cím, két ezüstérem és két bronzérem volt a jutalmuk.

Az előző vb-n – és a két évvel ezelőtti Eb-n is – a negyeddöntő jelentette a végállomást Kevin De Bruyne-ék számára, előbbin a későbbi finalista argentinok 1-0-ra győzték le a még Marc Wilmots irányította együttest. Elődöntőbe eddig egyszer, az 1986-os seregszemlén jutott a belga válogatott, amely abban az évben a negyedik helyen zárt.

A sokak által legjobban várt negyeddöntős összecsapáson

mindkét nemzeti csapat elsősorban kiváló támadójátékában bízhat:

az európaiak 12 (ez a legtöbb a mostani vb-n), a dél-amerikaiak hét gólt szereztek eddig. A csapatok védelmét sem érheti sok kritika, hiszen négy összecsapáson Thibaut Courtois-nak négyszer, Allisonnak mindössze egyszer kellett kiszednie a hálójából a labdát. A brazilok hátsó alakzata nem csak Oroszországban teljesít kiválóan: a dél-amerikai válogatott a legutóbbi 25 tétmérkőzésén mindössze hat gólt kapott.

Hazard és Neymar jó játéka döntő tényező lehet.
Fotó: Odd Andersen, Patrik Stollarz / AFP PHOTO

Némi gondot jelenthet a szövetségi kapitány Tite számára, hogy a Real Madrid védekező középpályására, Casemiróra eltiltás miatt nem számíthat – a helyén vélhetően a Manchester City 33 éves játékosa, Fernandinho szerepel majd -, ugyanakkor szinte biztosan visszatér a kezdőcsapatba Marcelo, aki a nyolcaddöntőről sérülés miatt lemaradt. Szakértők szerint a pénteki mérkőzésen döntő tényező lesz, hogy a három magas, lassabb belga belső védő hogyan birkózik majd meg a Neymar, Philippe Coutinho és Willian alkotta mozgékony brazil támadótrióval.

A túloldalon mindenki egészséges, és Roberto Martínez, a belgák spanyol szövetségi kapitánya szerint nagyon fontos, hogy futballistái „az első perctől fogva élvezzék a játékot”.

„Nem hiszem, hogy bárki azt gondolja, mi jutunk az elődöntőbe”

- fogalmazott a szakvezető, igyekezve ezzel levenni a terhet a csapatáról.

A két válogatott eddig négyszer mérkőzött egymással, a brazilok háromszor nyertek, legutóbb a 2002-es torna nyolcaddöntőjében.

Borítókép: Griezmann és Suárez közül valakinek majd jobban fájhat a feje