Külföld

2013.09.26. 07:08

Szíria - A kínai és az orosz parlament a tárgyalásos rendezés híve

A kínai és az orosz parlament csütörtökön közös közleményben utasította el az erő alkalmazását Szíriában, és határozottan kiállt a tárgyalások mellett - jelentette a kínai állami Hszinhua hírügynökség.

MTI

A dokumentumot, amely kifejezi Moszkva és Peking nagy aggodalmát a szíriai helyzettel kapcsolatban, a kínai Országos Népi Gyűlés és az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) külügyi bizottsága írta alá.

A közleményben Kína és Oroszország leszögezi, hogy elfogadhatatlannak tartják az erő alkalmazását, illetve a külső katonai beavatkozást a közel-keleti országban, egyúttal üdvözlik Damaszkusz csatlakozási szándékát a Vegyifegyver-tilalmi Szerződéshez.

Oroszország kész részt venni a szíriai vegyifegyver-objektumok őrzésében

Oroszország kész részt venni azoknak a létesítményeknek az őrzésében, amelyekben majd megsemmisítik a szíriai vegyi fegyvereket - közölte csütörtökön Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettese a Nyizsnyij Tagilban rendezett szakértői tanácskozáson.

Hozzátette, nem kizárt, hogy a vegyi fegyverek megsemmisítésének biztosításában az Oroszországgal együtt hat volt szovjet tagköztársaságot egyesítő Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének tagállamai is szerepet vállalnak. 

Szergej Rjabkov az Ural hegység keleti lábánál található városban zajló nemzetközi fegyverkiállításon szólalt fel. Kifejtette, hogy megítélése szerint a NATO a líbiai forgatókönyv megismétlésére készül Szíriában. "A NATO-hoz tartozó országok egy csoportja megsérti tevékenységével az ENSZ Biztonsági Tanácsának normáit" - mondta Rjabkov, utalva arra, hogy az Egyesült Államok és Franciaország is kész arra, hogy a nemzetközi szervezet beleegyezése nélkül légicsapásokat mérjen a közel-keleti országra. 

Oroszország, amely Szíria legfőbb szövetségese, továbbra is kitart amellett, hogy egy Szíriával foglalkozó új ENSZ-határozat ne tegye lehetővé az erő alkalmazását. 

Szergej Rjabkov a Russia Arms EXPO-2013 nevű haditechnikai rendezvényen arról is beszélt, hogy Oroszország egyelőre nem csatlakozik a hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló nemzetközi szerződéshez (ATT), mert annak normái gyengébbek, mint az orosz haditechnikai együttműködés rendszerébe foglalt szabályozás. Moszkva arra törekszik, hogy módosítsák az egyezményt. 

Az ATT megtiltja, hogy az aláírók olyan országokba szállítsanak fegyvereket, amelyekben háború zajlik, és azokba is, ahol megsértik az emberi jogokat. Mint azt a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap kiemelte: az olasz parlament szerdán hagyta jóvá a nemzetközi szerződést, elsőként az Európai Unió tagállamai közül.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!