Külföld

2012.03.04. 16:17

Elektromos áram szennyvízből

London/Budapest - Szennyvízből elektromos áramot előállító szerkezet prototípusát készítették el amerikai kutatók.

MTI

A Pennsylvania Állami Egyetem szakemberei szerint az eszköz egyúttal meg is tisztítja a vizet - olvasható a BBC hírportálján.
   
Holland tudósok már néhány éve hasonló kísérleteket folytatnak az ország tengerpartjánál, ahol az édes víz találkozik a sóssal. A fordított elektrodialízisen (RED) alapuló eljárásban egyfajta sóakkumulátor jön létre: a sós és az édes vizet membránok által elválasztott váltakozó kamrába helyezik, és elektrokémiai töltést hoznak létre. Egy norvég cég szintén az édes és a sós víz elvén működő, hasonló technológia megvalósításán dolgozik.
 
Az amerikai kutatók szerint a RED technológia sok problémát rejt magában, mert nagyszámú membránt kell alkalmazni, és az erőművet a tengerbe kell süllyeszteni. Úgy vélik, hogy a membránok számát csökkenteni, a teljesítményt növelni lehet mikrobás üzemanyagcellák (MFCs) kiegészítő használatával.
   
Az MFCs segítségével a szennyvízben lévő szerves anyagok lebontásával villanyáramot hoznak létre. A prototípusban ammónium bikarbonát helyettesíti a sós vizet, és így a tengerektől távoli területeken is üzemeltethető. Ez a technológiai megoldás a helyi ipar hulladék hőjét használja fel.
   
Az amerikai egyetem kutatói úgy vélik, hogy az eljárás alkalmas lesz a fejlődő országok ivóvíz és elektromos áram gondjainak leküzdésére.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!