Mostantól a kulcsiaknak eggyel több esélyük van, hogy kivédjék a váratlan szívhalálokat!
A helyi Vöröskeresztes Klub, a Jövő Kulcsa Egyesület, a Kulcsi Sportegyesület és a település önkormányzata gyűjtéseiből és támogatásaiból defibrillátort vásárolt, amelyet csütörtökön délután adtak át a Faluházban nagy érdeklődés közepette.
A defibrillátor egy kisebb táskányi készülék, amely alkalmas elektromos sokk leadására, és ezzel a szívkamra-fibrilláció, a hirtelen szívhalál leggyakoribb okának megszüntetésére.
Feth Katalin bemutatja az újraélesztést Fotók: Hankusz Kálmán
Ez a készülék jelenti sokszor az egyetlen esélyt a túlélésre, habár egyes szakvélemények szerint nem pótolja az újraélesztést: a szívtáji masszázs és a levegőbefúvás kombinációját. A hirtelen szívhalál bekövetkezése utáni öt percben kell használni.
Valószínűleg a téma és a közösségi kezdeményezés együtt eredményezte, hogy zsúfolásig megtelt a Faluház nagyterme. Hihetetlen összpontosítással figyelték a közönség tagjai, ahogyan Feth Katalin, a vöröskereszt dunaújvárosi területi vezetője egy úgynevezett ambu-babán bemutatja az újraélesztés fogásait, majd a defibrillátor alkalmazását.
Fejes Balázs átadja Kovács Péternek a defibrillátort
Hogyan használjuk?
Előbb azonban egy nagyon fontos elméleti megközelítést osztott meg a jelenlévőkkel. Azt, hogy akin a defibrillátor készüléket, vagy az újraélesztés fogásait alkalmazni kell: az már halott! Ártani tehát semmiképpen sem árthatunk neki, csakis és kizárólag használhatunk, ha stabil fekvésbe helyezzük a földre (ágyon vagy asztalon soha nem élesztünk újra!), kissé hátraemeljük az állát, ezzel szabaddá téve a lélegzet útját, és megfigyeljük, hogy az újraélesztendő lélegzik-e? Ha nem halljuk a lélegzetet, nem érezzük bőrünkön a kilégzés melegét, és nem látjuk a mellkast emelkedni, süllyedni, akkor az illető egyetlen esélye, ha minél gyorsabban megkezdjük az újraélesztést. Előtte azonban hívjunk segítséget! Az újraélesztést addig folytatjuk, amíg szakértő nem veszi át tőlünk a munkát.
S még egy fontos mondat: ne aggódjunk, hogy kárt teszünk az újraélesztendőben, mondjuk azzal, hogy eltörjük egy-két bordáját, ami ugyan nem cél, de előfordul. Ne aggódjunk: hiszen az alany halott. Ha az újraélesztés sikerül, a túlélő elviseli a törött bordákat, ha nem sikerül, akkor már úgyis mindegy…
A vadonatúj, közepes kategóriájú, sterilen csomagolt defibrillátort Fejes Balázs kulcsi alpolgármester adta át a Kulcs Biztonságáért Polgárőr Egyesület vezetőjének, Kovács Péternek. A készülék ezentúl mindig a polgárőrök szolgálati autójában lesz, és a szolgálatban lévő polgárőrt lehet riasztani érte, mobiltelefonon. Kovács Péter megígérte: a riasztás után öt percen belül bárhová elérnek Kulcs területén.
Az átadás után a jelenlévő mintegy száz érdeklődő sorra kipróbálta az újraélesztést az ambu-babán, és kipróbálták (nem az új, hanem az oktató) defibrillátort is.