Az ember saját létformájának fenntartása és növekvő igényeinek kielégítése érdekében folyamatosan csökkenti az élővilág változatosságát, a megmaradó helyeket pedig újrahasznosításra nem kerülő hulladékaival szennyezi – olvashatjuk a kiírás indoklásában. A biológiai sokféleséget többek között az élőhelyek elpusztítása, a különböző ipari tevékenységek és a környezet szennyezése veszélyezteti. A szakemberek véleménye szerint évente ötven állatfaj kerül közelebb a kihaláshoz. Erre a jelenségre figyelmeztetnek alkotásukkal a földvári fiatalok, akik az elmúlt évben az első Trash Art rendezvényen szemétszobrukkal a zsűritől különdíjat kaptak.
A hét elejére az AztaKeservit Duna-parti bázisán elkészült az új installáció. Szerdán reggel szállították a gödöllői helyszínre. A fesztivál május 25-én kezdődik, az eredményhirdetés pedig a fesztivál természet- és környezetvédelmi gáláján, május 27-én vasárnap délután lesz.
Az AztaKeservit legújabb alkotása, amely a Trash Art Magyarország pályázatára készült, május 25-től
Gödöllőn a Grassalkovich-kastély udvarán tekinthető meg Fotó: Karádi Áron
A földvári installáció középpontjában lévő öreg fa egyik oldalán az életet jelenítették meg állatok, gyümölcsök gazdagságával, a másikon pedig az ezt veszélyeztető mai problémákat, figyelmeztetve arra, hogy a technika felgyorsulása és a szennyezés okozza a fajok kihalását. A földön játékállatok közelednek a hegyekből a folyó mellett, míg a másik oldalon a kommunikációs eszközök – mint levéltetvek – másznak fel a törzsön. A fa tövében pedig a pénzt „majszolgató” öltönyös úriember minderre ügyet sem vető alakja hordoz újabb üzenetet.
Mint Ferenczi Zsolt, az AztaKeservit kapitánya elmondta, a fémváz, a gumi és egyéb anyagok mind újrahasznosított hulladékok. Sokfelől gyűjtötték össze, a kidobott koszorúk virágait, kellékeit például a temető szeméttárolójából.
Az AztaKeservit tagjai két másik alkotás létrejöttében is részt vettek: megbízásra létrehoztak egy szobrot a Heineken martfűi gyárában is, de az ő segédletükkel készült el a Tisza menti cigándiak, azaz a Pet Kupán szerzett barátok hulladékszobra is.
Ráadásul a Köztünk élnek filmsorozathoz kapcsolódva egy filmmel is készültek a gödöllői fesztiválra. Az egyesület egyik tagjának, Karádi Áronnak a filmje a januárban leégett dunaföldvári csónakházról és arról a közösségi értékről szól, amelyet a Linkáné Belvári Éva által vezetett Beszédes József Vízitúra Sportklub hozott létre a tűzesetet megelőző negyven év alatt.
Az idei pályázatra hatvanegy alkotás érkezett, öt külföldről. A szobrok a környezet nagykövetei – írják a Trash Art pályázati felhívásában. Hírül viszik, hogy a pazarlás és a fogyasztási eufória helyett a környezettudatosság és a hosszú távú gondolkodás a Homo sapiens, az „értelmes ember” boldogulásának sarokköve. A szobrok a gödöllői fesztivált követően országszerte több helyszínen is láthatók lesznek: júniusban a Gödöllői Királyi Kastély kertjében, majd a Művészetek Völgyében és a Sziget Fesztiválon is.