Jó előre beharangozták, hogy Pintér Tamás polgármester az első 100 nap(já)ról értékelést tart. Valószínűleg nem voltak könynyű helyzetben azok, akik ezt az anyagot összeállították neki. Mi is történt ez alatt a száz nap alatt? Röviden mi is számot vetettünk ezzel.
Meghökkentő győzelem
Pintér Tamás és a pártszövetség túlnyerte magát az október 13-i választáson. Olyannyira meglepte őket ez a fajta eredmény, hogy nem is voltak felkészülve rá. Bizonyítja ezt az is, hogy nem nagyon tudtak mit kezdeni a hivatallal. A Fidesz-hű vagy nem gyorsan átálló kollégák helyettesítésére nyugdíjból hívtak be embereket. A hivatali létbizonytalanságot – ezzel a lojalitást – azzal próbálták erősíteni, hogy átültették egyik hivatalnokot a másik helyére.
A tanácsadói körben is két, jól elkülöníthető réteg jelent meg: a polgármesterhez köthető pesti jobbikos holdudvar és a hatalomból korábban kiszorult egykori balos „helyi öregek”
Fotó: Zsedrovits Enikő / Dunaújvárosi Hírlap
Pestiek és az öregek
Közben a tanácsadói körben is két jól elkülönülő réteg jelent meg. Egyrészt Pintér Tamás pesti jobbikos holdudvara, akiket valószínűleg magával kellett hoznia a friss polgármesternek. Gondoljunk csak bele, jószántukból nem nagyon jönne ide „le” egy jobb szakember a Parlament vagy az országos tévék szomszédságából. A másik vonulat a hatalomból kiszorultak vagy kiöregedettek, akik úgy érezték, hogy van bennük még elég svung, hogy ott folytassák, ahol pár éve vagy évtizede abbahagyták vagy abbahagyatták velük. Hogy mennyire nem érdekes, hogy népnemzeti vagy echte balos volt-e valaki, azt igazolja, hogy zokszó nélkül, ahogy a hatalomról volt szó, „testvéri szövetséget” kötöttek. Ez a szövetség, azonban már önmagában hordja a bukását is.
Pénzhiány
A legfontosabb elválasztó tényező a város pénzhiánya lesz. Enélkül még a hatalom sem annyira érdekes. Az pedig már most is teljesen nyilvánvaló, hogy a városnak nem lesz pénze. Nem azért, mert a fideszesek elköltötték, a folyószámlán az átadáskor ugyanis Cserna szerint több mint kétmilliárd volt. Az ellopták a pénzt szöveg pedig legfeljebb csak még egy-két hónapig lesz használható. Aztán már nem érdekli a városlakót, csak az, hogy miért nincs kész ez vagy az, miért rohad, romlik emez vagy amaz. A nincs pénznek két jelentős oka van. Az egyik, hogy jelentősen visszaesett az iparűzési adó. Olyan 1,5 milliárd forintnyival kevesebb a Hankook és az ISD Dunaferr recessziója miatt, ami gyakorlatilag majdnem 2 hónap működési költsége a városnak. Nehezíti a helyzetet, hogy a kormány sem annyira bőkezűen nyitja a pénztárcáját, mint ezt korábban tette. Így a beruházások felére adtak csak „előleget”. S ahogy hallottuk, a folyószámla-hitel ugyan meg lesz az OTP-től, de ezt is vissza kell fizetni, még pedig kamatokkal. Azaz komoly baj van.
A beszűkülő források következményei érzékenyen érintik a sportot, benne a DKKA felnőttcsapatát is
Nem lesz sportváros
A „nincs pénz” érzékenyen érinti a sportot, a kultúrát és a rendkívüli szociális juttatásokat. Nem véletlen, hogy negyedévre adták csak meg a sporttámogatásokat. Elhalasztották a nyugdíjasok 5000 forintját karácsonyra, amely több lesz, de hogy mennyivel, azt senki nem mondta meg. A kézilabda akadémia kikerült a kiemelt állami akadémiák sorából, a csapat a jelen helyzetben szétszéled, a jégkorong háza táján is nagy a bizonytalanság. A futball is hiába kezdett újraéledni, a város nem fogja tudni olyan mértékben ezeket a hagyománnyal bíró sportokat támogatni, hogy létezni tudjanak. Jobb, ha tudomásul veszszük, nincs számukra igazolható jövőkép.
Új adók szükségesek
Feltehetően több lesz az önkéntes szemétszedés is, meg hasonlók, s elengedhetetlen lesz, hogy valami új adót ne vezessenek be. Az időközi országgyűlési választásig ez politikai baklövés lenne, de utána jönni fog a parkolási díj vagy az ingatlanadó, vagy mindkettő. Ugyanis nincs más lehetőségük, ha a csőd széléről vissza szeretnék rántani a költségvetést. Csak zárójelben, mivel nincs egy gazdasági vezetője a városnak, így a megoldások is esetlegesek lesznek, lehetnek.
Vissza vagy fejlődés?
A beruházások egy része, amely már folyamatban van, befejeződik, de a többi sorsa teljesen képlékeny. Nagyban befolyásolja az, hogy mennyire lesz hajlandó együttműködni a város vezetése a kormányzattal. A volt vezetők, meghatározó emberek üldöztetése, vesszőfutása nem segít ebben az alkuban.
Pintér Tamás, Dunaújváros MJV polgármestere előbb közel száz százalékra értékelte dr. Sürü Renáta munkáját, majd megvált tőle
Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Hibák, hibák hátán
A kapkodást és az átgondolatlanságot igazolja az, hogy az alakuló közgyűlés és számos más közgyűlés, valamint a bizottsági ülések is tele voltak hibával, ezért gyakorlatilag majdnem minden döntést meg kell ismételni. Olyan amatőr hibákkal, hogy nem egyezik az ülés jegyzőkönyve a jelenléti ívvel. Mindezen balhét rá próbálták verni dr. Sürü Renátára, a város most már csak volt jegyzőjére. Elterjedt az is, hogy azért kellett elsősorban távoznia, mert időközben országgyűlési képviselőnek is elindult. Hogy a szakmai hibákért nem ő a felelős, igazolja az, hogy jóval a távozása utáni közgyűlés előterjesztéseiben például az előkészítők benne felejtették a nevét, s egyes döntéseknél ő szerepel még felelősként.
Rohamléptekkel megsemmisítették a Vasmű úti platánsort
Kapkodás, átgondolatlanság, pánik. Közben rohamléptékben megsemmisítették a Vasmű úti platánsort, amelyre, ahogy hírlik, se engedély nem volt, se nem volt ésszerű, ráadásul utólag derült ki, hogy nem is lehet fákat ültetni a helyükre.
A közvéleményt erősen megmozgatta a több évtizedes platánsor engedély nélküli kivágása
Végezetül a további 100 napig: Hogy mi lesz a parkolókkal, a parkokkal, az új munkahelyekkel, hogyan alakul a Dunaferr sorsa, a válságban lévő vállalatot egyáltalán meg akarja-e menteni a kormány, mert az önkormányzat biztos nem tudja, mi lesz a virágzó és tiszta várossal? Csak remélhetjük, hogy a következő 100 napban majd kiderül. Addig is örüljünk annak, hogy jár a 13-as busz, s a Pipacs utcát megvette a város.