– Bizonyára önök is nehéz szívvel élték meg 2020-at, ugye?
– A vírushelyzet miatt számunkra is nehéz év volt a tavalyi. A településünket minden más évben annyira jellemző, színes és aktív közéleti tevékenységünket mellőznünk kellett, a szabadidőnkben otthon kellett maradnunk. A tervezett rendezvényeink közül a legkisebbek is nagyobb létszámúak lettek volna, mint amit a jogszabályok megengedtek, ezért nem tarthattuk meg egyiket sem. A bezártságtól mára már nagyon rossz hangulatba került az emberek többsége. Bízom benne, hogy az idei év már lazább és jobb lesz. Az embereknek óriási igényük van az egymással való találkozásra, és hogy a korábbi életüket élhessék.
Rauf Norbert, Daruszentmiklós polgármestere a terveikről is mondott néhány szót
Fotók: Balogh Tamás
– Melyek voltak a különleges, a járványhelyzettel kapcsolatos feladatok?
– Ezek a teendőink elsősorban a segítségnyújtással voltak kapcsolatosak. A daruszentmiklósiak közül is sokan úgy érezték magukat biztonságban, ha otthon maradtak. Közülük a legtöbben az idősebb korosztályokból kerültek ki. Az ő ügyes-bajos gondjaikat (mint például a bevásárlás vagy a gyógyszerkiváltás) igyekeztünk megoldani. Főleg azoknak volt erre szükségük, akik a hozzátartozóik nélkül élnek a településünkön. Elsősorban a házi gondozóinknak és a szakápolónak növekedtek meg ettől a feladataik, mégpedig jelentős mértékben. De minden flottul ment, amit nagyon köszönök. A különleges helyzethez a településünkön élő embereknek kiemelkedően jó volt a hozzáállásuk. Azt gondolom, hogy ez visszatükröződik egyebek mellett például azon is, hogy a megyénkben, a lakosság létszámával arányosan, a mi községünkben volt az egyik legalacsonyabb a fertőződöttség.
Az inkubátorház átadását idénre tervezik, és a kezdő kisvállalkozóknak nyújthat kedvező lehetőséget
– Át kellett szervezni a tevékenységeket. Ezt miként oldották meg?
– A nehéz helyzet miatt, a jogszabályi feltételek betartásával, át kellett szerveznünk az ügyfélszolgálati tevékenységünket, hogy az emberek el tudják intézni a dolgaikat. Hasonlóképpen külön figyelemre volt szükség – és a rendkívüli kihívásoknak megfelelően kellett eljárnunk itt is – az oktatási intézmények működtetéséhez is. Sikerült megoldanunk ezeket a feladatainkat.
Rendezvények idején a stábnak, máskor pedig a piaci árusoknak ad helyet ez a többfunkciós épület a faluparkban
– A bezártság ellenére a település fejlesztésében nem volt megállás, azt tovább folytatták az elmúlt évben is.
– Büszke vagyok ezekre a munkálatokra, mert a lakosság javát szolgálják. Ilyen volt például a belterületi közútjaink felújítása, valamint a csapadékvíz elvezetése a Daru soron. Mellette a közösségi színtereink fejlesztése is befejeződött. A lakosságunk jó része kihasználta a lehetőséget, és szívesen látogatta meg a parkjainkat. Így legalább kimozdultak, ezekben a parkokban kikapcsolódhattak az egy háztartásban élők. Jó hasznát vettük a három játszóterünknek is, ami az ilyen kis létszámú településeken talán ritkaságszámba megy. Ezek felújítása is tavaly fejeződött be.
A műfüves focipálya többfunkciós, akár teniszezni is lehet rajta
– Vannak az idei évben befejeződő fejlesztéseik is…
– Igen. Ebben az évben szeretnénk a bölcsődénket átadni, mert az különösen fontos a számunkra. Sokan a hiánya miatt nem tudnak munkát vállalni, mivel a kisgyermekek miatt otthon kell maradniuk. A kormányzati szerepvállaláshoz is valamennyire bekapcsolódva hoztuk létre az inkubátorházunkat, amivel segíteni szeretnénk a kezdő kisvállalkozásokat. Ez egy kész, kialakított komfortos telephely, amit nonprofit jelleggel üzemeltetnénk. A létesítményt – az átadása után – bérleti díj ellenében használhatják a vállalkozások, ami hasznos, mert nem kell jelentős tőkét és hosszú időt fordítaniuk telephely kialakítására, hanem egyből megkezdhetik ott a tevékenységüket.
A parkban családok, közösségek is szívesen találkoztak a nyáron
– A munkahelyteremtésre is érezhetően nagy hangsúlyt helyez Daruszentmiklós!
– Továbbra is igyekszünk segítséget nyújtani és lehetőséget biztosítani a befektetőknek és a vállalkozásoknak. Az utóbbiak közül van olyan, amellyel már évekkel ezelőtt kapcsolatba léptünk, és azóta már itt folytatja a termelését. Jelenleg a korábban megépített és üzembe helyezett telephelyének a bővítésénél tart. A közeljövőben újabbak is fognak nálunk letelepedni, a tárgyalások legalábbis erre engednek következtetni. Egy komoly koncepcióval várjuk a hozzánk érkezőket, aminek a keretében több száz fő foglalkoztatását is tervezzük. Bízunk benne, hogy ehhez kormányzati segítséget is kapunk.
A község játszóterei a mai kornak megfelelőek
– Gondjaik is vannak, ha jól tudom, mert a járványhelyzet okozott gazdálkodási nehézségeket szinte mindenütt.
– Valóban. Mint minden önkormányzatnál, úgy nálunk is nagyon komoly kihívást jelentett és problémát okozott, hogy a gépjárműadó, ami eddig helyi bevételünk volt, most a Covid miatt – a gazdasági életet támogatva – egy közös kasszába került. Ez volt a fedezete a további fejlesztéseinknek. A mi önkormányzatunk még szerencsés helyzetben volt, ugyanis ezt a hiányt egy másik forrásból, egy iparterület céljául szolgáló telek értékesítéséből pótolni tudtuk. Ezért ez a költségvetésünket nem rengette meg.
Fesztiválhelyszínné alakult a jól felszerelt falupark
– Ezt sem a sorsnak köszönhetik, hanem annak, hogy nem álmokat szőnek, hanem terveznek!
– Megpróbálunk a realitás talaján maradni. Ezért olyan beruházásokat akarunk létrehozni, amik bevételeket hoznak számunkra a jövőben.
– Terveznek szabadidős rendezvényt erre az évre?
– Az idei évre még az eddigieknél is nagyobb érdeklődés mutatkozik a rendezvényeink iránt, de a jelenlegi bizonytalan helyzet miatt csak nagyon nagy óvatossággal tudunk tervezni. Természetesen mi is egyetértünk a hasonló nagy létszámú rendezvényeket körbevevő fokozott óvatossággal. Bízunk a vírushelyzet legyőzésében.