Mária zarándoklatok - A város is érintett és érdekelt

Dunaföldvár - A Mária Zarándokútról többször írtunk már. A kezdeményezést semmi sem menti meg a sikertől!

A dunaföldvári Városháza pompázatos dísztermében találkoztak április 30-án önkormányzatok képviselői, vállalkozók, gyalogtúrázók, hogy megvitassák, hogyan lehetne minél gyorsabban és alaposabban megszervezni a közép-európai Mária Út zarándokösvényét. Maga az ösvény tulajdonképpen már csak néhány igazításra szorul de vendéglátó- és szálláshelyek, útbaigazító csomópontok, idegenforgalmi attrakciók még beleférnek az útvonalba…

Városunk is érintett és érdekelt a zarándoklatban. Amely máris remekül működik nyugat-keleti irányban. Így lesz északról délre is!

Szőke Zoltán (itt Kisapostagon) már végigjárta az útvonalat
Fotó: Archív

Fejlődésének új szakaszához érkezett a Mária Út Egyesület: most már nem elég az Európa egyik legnagyobb zarándokútjának lehetőségeit magában rejtő kezdeményezés menedzseléséhez az a néhány lelkes magánember, akik eddig végezték a munkát, mondta a dunaföldvári Mária Út konferencián az egyesület egyik alapítója, Szabó Tamás.

Szerencsére megvan már a továbblépés útja és lehetősége: a zarándokút által érintett települések önkormányzatát be kell vonni az egyesületbe, a szervezésbe, sőt: a pályázatok megalkotásába és menedzselésébe is! Így, szövetkezve panziósokkal, vízi-, kerékpáros-, lovas- és gyalogos turizmust szervező irodákkal, valamint az önkormányzatokkal már olyan erő áll rendelkezésre, amely képes lehet a becslések szerint mintegy tíz-tizenöt év alatt lepipálni a földrészünkön és világszerte is az egyik legismertebb és legnépszerűbb zarándokutat, a francia-spanyol El Caminót!

A Mária Út Közép-Eurpa Szűz Mária kegyhelyeit köti össze, bemutatva más kulturális és természeti értékeket is. Nyugat-keleti ága már működik, az bosztrák Mariazell-től a székelyföldi Csíksomlyóig. Ezúttal az észak-déli ág magyar szakaszának középső részén érintett érdeklődőket hívták össze a földvári városháza nagyon szép dísztermébe.

Az észak-déli ág a lengyelországi Czestochowától a boszniai Medjugorjéig vezet majd. Magyarországon Esztergom, Budapest, Ercsi, Adony, Dunaújváros, Dunaföldvár, Paks, Szekszárd, Pécs, Máriagyűd érintésével érkezne a horvát határra, s menne onnan tovább. Szabó Tamás egy remek előadásban ismertette, miért olyan népszerűek a zarándokutak? Hát azért, mert boldogságot adnak…

Nem vicc: aki vállalkozik egy zarándoklatra, nem csak a természettel kerül meghitt kapcsolatba, nem csak megmérheti saját teljesítőképességét, hanem őszinte barátságokat köthet, feledhetetlen élményekkel gazdagodhat. Az észak-déli utat nagyjából már kijelölték a térképen. A részletek tisztázása, az elágazások rendezése, a pihenőhelyek kialakítása, a szállások egységes szolgáltatási szintjének kidolgozása még hátravan, de ajánlatokból, jelentkezőkből és szervezőkből nincs hiány. Gyakorlási lehetőség is van: a tavalyi nagy siker után idén is megrendezik az 1Út című rendezvényt: a zarándoklat minden egyes, egynapos szakaszán egy időben, augusztus 22-én egyszerre tűrázhatnak az érdeklődők!

Ehhez környékünkön is szervezőket keresnek: részletek a Mária Út Egyesület internetes honlapján! Városunk amolyan csomópontja lehet a zarándoklatnak. Ahogyan az önkormányzatot képviselő Szabó Imre dunaújvárosi főépítész elmondta a konferencián: igen szerencsés módon földrajzilag is szinte ugyanazon a ponton, a római kőtárnál és a pentelei kálvária keresztjénél találkozik két nagy kezdeményezés: a limes világörökségi vonalának és a Mária Út. Becslések szerint mintegy tizenötmilliárd pályázati forint befektetésével ennek a a sokszorosát kaphatjuk vissza. S akkor az még csak a pénz…


elkeserítő
Minden harmadik 7-9. osztályos dohányzik
bűnügy / 37 perce
Őrizetbe vették a gyulai késelőt (videó)
A gyanú szerint egy 18 éves fiatalember szúrta meg a barátját és egy 27 éves férfit Gyulán. A 27 éves férfi életét vesztette, támadóját a rendőrség őrizetbe vette.
Gyász
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy BACH LÁSZLÓNÉ életének 89. évében csendben megpihent. Temetése 2020. június 4-én 14.30-kor lesz a dunaújvárosi köztemetőben. Gyászolja Őt a Toriszky és Török család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy FARKAS JÓZSEFNÉ Magdi néni 86 éves korában elhunyt. Temetése 2020. június 4-én 11.30-kor lesz a dunaújvárosi köztemetőben. A gyászoló család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy SZABÓ ANDRÁS JÁNOS életének 63. évében elhunyt. Búcsúztatása 2020. június 4-én 13 órakor lesz a dunaújvárosi temetőben. A gyászoló család
Megemlékezés POZSONYI CSABA halálának 25. évfordulójára. "Már 25 éve, hogy meghaltál, Tőlem búcsúzni nem tudtál. Szívemben nagy fájdalmat hagytál, Hiába várlak, nem jössz már. Állok a sírodnál, és nézlek Téged, Közben apró könnycseppek hullanak érted." Szerető édesanyád
Mély fájdalommal tudatjuk, mindazokkal. akik ismerték és szerették, hogy KŐVÁRI JÓZSEF 62 éves korában elhunyt. Temetése szűk családi körben lesz megtartva. A gyászoló család
Köszönetet mondunk mindazoknak, akik KONDOR KÁROLY GYULA temetésén részt vettek, sírjára koszorút, virágot helyeztek, mély fájdalmunkban osztoztak. A gyászoló család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy KONDOR KÁROLY GYULA rácalmási lakos 86 éves korában elhunyt. Temetése 2020. május 26-án, kedden 11.30-kor lesz a rácalmási temetőben református szertartás szerint. A gyászoló család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy GYÖNGYÖSI JÁNOS 78 éves korában elhunyt. Temetése 2020. május 29-én 10 órakor lesz a dunaújvárosi köztemetőben. A gyászoló család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy BOGDÁN SÁNDOR 61 éves korában türelemmel viselt hosszan tartó betegsége után elhunyt. A gyászoló család
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy NEDESÓCZKI MIHÁLY 73 éves korában elhunyt. Temetése 2020. május 29-én 13 órakor lesz a dunaújvárosi temetőben. A gyászoló család
"Elcsitul a szív, mely értünk dobogott, Pihen a kéz, mely értünk dolgozott, Számunkra te sosem leszel halott, Örökké élni fogsz, mint a csillagok." Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy SZENCZI MIHÁLYNÉ szül. Magyar Margit (a Kék Duna Áruház volt dolgozója) 75 éves korában váratlanul elhunyt. Hamvasztás utáni búcsúztatására családi körben kerül sor. A gyászoló család
Köszönetet mondunk mindazoknak, akik SÁNDOR JÓZSEFNÉ temetésén részt vettek, sírjára koszorút, virágot helyeztek, gyászunkban osztoztak. A gyászoló család
„Megállt a szív, megállt a kéz, nincs szó az ajkadon. Szívünkben örökké élsz, mert szerettünk nagyon.” Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy SKODA BÉLA életének 81. évében, 2020. május 5-én elhunyt. Búcsúztatása szűk családi körben megtörtént. A gyászoló család
"Ma öt éve, hogy meghaltál, Tőlünk búcsúzni nem tudtál. Szívünkben nagy bánatot hagytál. Nélküled szomorú, üres a ház, Hiába várunk, nem jössz már." Soha el nem múló szeretettel emlékezünk ILLÉS JÁNOSRA halálának 6. évfordulóján. Gizus és családja
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal akik ismerték és szerették, hogy SUHA ZOLTÁNNÉ szül.: Kuti Julianna életének 81. évében csendesen elhunyt. Szűk családi körben 2020.május 14-én 11.30 kor helyezzük örök nyugalomra. A gyászoló család
"Csak az hal meg, akit elfelednek, Örökké élni fog, kit igazán szeretnek." Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy KASZÁS SÁNDOR 70 éves korában, tragikus hirtelenséggel elhunyt. Temetése 2020. május 11-én, 14.30-kor lesz, a dunaújvárosi temetőben. Felesége és fiai
Köszönetet mondunk mindazoknak, akik MOLNÁR MIHÁLY temetésén részt vettek, sírjára virágot helyeztek, fájdalmunkban osztoztak. Gyászoló család
"Elmentem tőletek, nem tudtam búcsúzni, nem volt időm arra, el kellett indulni. Szívetekben hagyom emlékem örökre, ha látni akartok, nézzetek az égre." Tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy LOMBOS FERENC életének 76. évében 2020. április 23-án súlyos betegségben elhunyt. Hamvasztás utáni búcsúztatójáról később intézkedünk. Gyászoló családja
Fájó szívvel tudatjuk mindazokkal,akik ismerték és szerették, hogy PÉTER ISTVÁN a Papírgyár volt dolgozója 89 éves korában elhunyt. Megtört szívvel búcsúzik felesége és családja
"Elcsitult a szív, mely értünk dobogott Elpihent a kéz, mely értünk dolgozott Lelkünkben élni fogsz, míg szívünk dobog De te számunkra nem leszel halott Élni fogsz, mint a csillagok." Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy GYIMESVÁRI JÓZSEF ZSOLT életének 57. évében elhunyt. Búcsúztatója 2020. május 8-án 13 órakor lesz a dunaújvárosi temető ravatalozójában. Kérjük kegyeletüket egy szál virággal róják le. A gyászoló család
június 1-től / 48 perce
Nyári Volánbusz menetrend Dunaújvárosban
duol.hu
kvíz / 55 perce
Felismered a régi dunaújvárosi épületeket?
duol.hu
háborús övezet / 1 órája
Gyújtogatás és fosztogatás már Los Angelesben is, New Yorkban járókelőket is összevernek
óceánkutatás / 1 órája
Rekordszámú új ragadozó szivacsfajt azonosítottak Ausztrália partjainál
1 órája
Hasznos tanácsok a Velencei-tavon vízi eszközt használóknak
duol.hu
Mambókirály / 2 órája
20 éve halt meg a latin zene királya (videó)