2014.01.15. 16:10
Két kukában, szelektíven
Dunaújváros - A kétkukás, szelektív hulladékszállítást vezetik be Magyarországon jövő év január elsejétől.
A teljesen új hulladékgazdálkodási rendszerről dr. Illés Zoltán államtitkár beszélt keddi, mezőfalvi látogatásakor. Elmondta, hogy januártól hazánk is követi a lengyelországi mintát: a háztartásokban és az ország minden pontján két kukába szelektálva kell gyűjteni a szemetet. Az egyik edénybe kerül minden olyan anyag, amely száraz, a másikba pedig a nedveseket kell rakni. Száraz például a fém, a papír, az üveg, a molyrágta ing, a használaton kívüli nyakkendő, a lyukas cipő. Ezek az anyagok egy válogatóba kerülnek, ahol alapanyaguk szerint szortírozzák a hulladékokat, és a nem fém, üveg, papír, műanyag, hanem minden más további feldolgozásra alkalmatlan anyag olyan nyersanyaggá válik, amelyet tüzelőként értékesítenek, használnak fel, mert a fűtőértéke vetekszik a barnaszénével.
Az államtitkár szerint a hazai szeméttelepek tulajdonosai eddig nem voltak érdekeltek az újrahasznosításban, arra törekedtek inkább, hogy minél több hulladék után szedjenek be lerakási díjat. Az unió viszont meghatározta, hogy 2016-tól az újra hasznosítható szemét fém, üveg, papír, valamint a komposztálható anyag hány százaléka kerülhet lerakóba. Ezért is lesz már jövőre két kuka nedves hulladéknak szánt másodikba kell rakni például a zöldségek tisztogatásából visszamaradó, komposztálható anyagokat. Ezeknek az EU-s elvárásoknak eleget téve bevezette be a magyar állam a lerakási járulékot, és a kormány úgy döntött, hogy e járuléknak a költségeit a szolgáltatók nem háríthatják át a lakosságra.
A 2014-2020 közötti pályázati időszakban a környezetvédelmen belül csak hulladékgazdálkodásra, kommunális hulladékkal összefüggő tevékenység, beruházás, fejlesztés támogatására 200 milliárd forintnak megfelelő eurót szán az Európai Unio. Illés Zoltán szerint végső cél, hogy megmaradjanak a közszolgáltató cégek, amelyekben minimum 51 százalékot az államnak és/vagy az önkormányzatnak kell tulajdonolnia, de az egész hulladékgazdálkodásnak egy kézbe kell kerülnie. Az új rendszer kidolgozására, amely az állami irányítást eredményezné, további 200 milliárd forintot terveznek költeni.