Égből pottyant gondolatok

2017.09.10. 08:30

Ha nem nézünk szembe és éljük át fájdalmunkat, sohasem jövünk rá, kik vagyunk valójában…

Vannak az életnek egyetemes témái. Amik mindenki életútján szerepet játszanak. Lehet, hogy nem érezzük, de jobban hatnak ránk, mint gondolnánk…

Molnár Éva Zsófia

Fájdalom

Az ember mint lélek (tudati aspektus) útja során sérül, és a sérülés fáj… Nem is kell hozzá traumát átélni, hisz’ a gyermeki agy értelmezése tapasztalat híján még korlátozottabb, mint a felnőtté – s persze az sem korlátlan. A PRI (Past Reality Integration = Múlt realitásának integrálása) pszichológiai irányzat megfigyelése alapján a fájó élményeket leválasztjuk tudatunkról, mintegy „elfalazzuk” a fájdalom elkerülése céljából, s így soha nem tanulunk meg velük érett, építő módon bánni. Ha erre az emlékre asszociálunk, aktiválódik akkori gyermeki énünk – akinek tapasztalata már rég a tudatalattiba süllyedt, csak egy túlélési mechanizmus veszi át józan eszünk irányítását – s bölcs lelkiismeretünk szavát meg se halljuk. Mélyhipnózis tapasztalatok mutatják, hogy a kisbaba sem „tiszta lappal” születik! S mivel a gének teljes működését még homály fedi, feltételezhető, hogy ez az információ a géneken keresztül érkezik, akár az evolúció kezdetéig visszanyúlva…

Teljesen emberi, hogy a fájdalmat nem akarjuk érezni, el akarjuk kerülni: ezt a „programot” a Természet a testbe oltotta. Mindez az emberi faj fennmaradását szolgálta, hiszen a kellemetlen érzet figyelmeztet a testi veszélyre – ugyanakkor ismert, hogy a testi és lelki fájdalomra agyunk hasonlóan reagál. (Lásd a Vipassana elméletéről szóló „Égből pottyant gondolatok”-at, vagy figyeld meg magad: kellemetlen érzelem kellemetlen testi érzettel jár. Az sem meglepő, hogy a kellemeshez meg ragaszkodunk – ami szintén a fájdalom előszobája, hisz fizikai, érzelmi-gondolati szinten állandó a mozgás, a változás – így minden élmény, sőt testi életünk is mulandó.)

Viszont, ha nem vállaljuk, hogy szembenézzünk a fájdalommal, és át is éljük, sohasem jövünk rá, hogy kik is vagyunk valójában: legmélyebb szintünkön lelkek, a Teremtő önmagára ébredő részei… Ha jól mennek dolgaink, azonosulunk testi érzékelésünkkel, az ezekhez tartozó érzésekkel és gondolatokkal, és nem késztet semmi, hogy kilépjünk kényelmi állapotunkból s perspektívát váltsunk… Hogy megálljunk, és nem csak a világ ingereire robotként reagáljunk, hanem ismerjük meg belső világunkat is…

S ha nem ébredünk tudatára e Valóságnak, a test programja – önzése folytán – megsemmisítheti az emberiséget… (Gondolj a környezetszennyezésre, háborúkra – a teljesség igénye nélkül!)

Egyszerre vagyunk önzetlenek, mert Isten részeiként létezünk, ugyanakkor önzőek is, mert testben lakunk. Ez az emberiség, a megtestesült lélek ellentmondása, amely elpusztíthatja vagy tudatossá teheti, fölemelheti – akár a Teremtő szintjére – az embert.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!