Emlékezés

2025.05.13. 07:00

Huszonöt éve írt történelmet a Dunaferr focicsapata

25 évvel ezelőtt, 2000. május 13-án szerezték meg a Dunaferr labdarúgói a bajnoki címet, miután Orosz kettő, Zavad­szky és Nicsenko egy-egy góljával 4–1-es sikert arattak a címvédő MTK otthonában.

Ezzel a győzelemmel három fordulóval a labdarúgó-bajnokság befejezése előtt, matematikailag behozhatatlan előnyre tett szert legyőzött ellenfelével szemben a Dunaferr. Ezzel pedig a Nagyváradi AC, a Rába ETO és a Vác után negyedik nem fővárosi klubként szerzett aranyérmet, ami aztán az első és utolsó is volt labdarúgásban a klub életében.

Dunaferr
A Dunaferr SE csapata bajnoki címét ünnepli
Fotó: Dunaújvárosi Hírlap

Mivel a mérkőzés szombatra esett, így a Dunaújvárosi Hírlap címlapján május 15-én ez a csoportkép szerepelt, az alábbi szöveggel: „A kimondhatatlan boldogság percei. Hanacsek játékvezető sípszava után ország-világ megtudhatta: a Dunaferr csapata az első osztály bajnoka. 

Hányszor nyilatkozott Solymos Ernő szakosztályelnök az elmúlt öt év alatt: Mi a „langyos vizet” már kiöntöttük. Igazi futballcsapatot kell Dunaújvárosban szervezni.

A középszerűségnek vége... És nem csak az ország, Európa is ízlelgetheti a Dunaferr szót... Nagyvárad, Győr és Vác után Dunaújváros a negyedik vidéki város, amely magyar bajnok labdarúgócsapattal büszkélkedhet. Hogy mi volt a siker titka? Ezt százszor fel fogják majd tenni vezetőnek, játékosnak, edzőnek egyaránt. Titok valószínűleg nincs, de van anyagi háttér, okos vezetés, szakszerű munka, közösséget formáló nevelő tevékenység, önbizalom, tudás...” 

Nos, ez a bizonyos tudás a pályán is megmutatkozott, a második helyen álló MTK elleni találkozó jegyzőkönyve szerint az azóta tragikusan elhunyt Zavadszky Gábor Tököli passzából szerezte meg a vezetést a 12. percben, Orosz a félidő előtt kettőre növelte az előnyt. A fordulás után Gusatu szépített, de négy perccel később megint jött Orosz, a 83. percben pedig Nicsenko tette fel a pontot az i-re. 

JEGYZŐKÖNYV
2000. május 13.

MTK Hungária FC-Dunaferr SE 1-4 (0-2)

Hungária körút, 6000 néző. Vezette: Hanacsek (Dubraviczky, Kovács).

  • MTK: Babos – Komlósi (Bea), Kuttor, Szamosi, Elek, Madar (Egressy), Erős, Halmai, Illés, Kenesei, Gusatu. Vezetőedző: Henk ten Cate.
  • Dunaferr: Rabóczki – Molnár, Salamon, Éger, Kóczián, Zavadszky (Komódi), Lengyel, Kiss Gy., Rósa, Orosz (Nicsenko), Tököli (Nagy T.). Vezetőedző: Egervári Sándor.

Sárga lap: Komlósi, Halmai.

– Nagyon boldog vagyok, de pár nap kell, amíg ez leülepszik, de az igazság az, hetek óta már erre készültünk. Meglepően sima mérkőzés volt, azért erre nem számítottunk. 

Pikantériája van ennek a győzelemnek, de talán így még jobban emeli, mert voltak nyilatkozatok arról, hogy nem mi vagyunk a legjobb csapat Magyarországon, azt hiszem, ezt most cáfoltuk. 

– Bizonyítani kellett az ország előtt, és az edzői stábnak is szerettünk volna meglepetést okozni, hiszen ők az MTK-tól jöttek hozzánk. Az biztos, most ünnepelni fogunk, mert ez a brigád arról is híres, hogy tud örülni a sikereknek, ezért nem félek a mai estétől. Spontán buli lesz, mivel előre nem terveztük be, de meg fogunk felelni ennek a feladatnak is – nyilatkozta a siker után Lengyel Ferenc a Magyar Televíziónak.

A Dunaferr már bajnokként hátralévő három meccsét is megnyerte a Győr, a Nyíregyháza és a Diósgyőr ellen. Így tizenhat ponttal előzték meg a második MTK-t, egy vereség, hét döntetlen mellett huszonnégy győzelmet arattak. 

A Dunaferr bajnokcsapatának névsora

Bita László, Rabóczki Balázs – kapusok; Cseke László, Éger László, Jäkl Antal, Kiss György, Komódi László, Kóczián Ferenc, Lengyel Ferenc, Dejan Milovanovics, Molnár Zoltán, Oleh Mozhovij, Nagy Tamás, Ihor Nyicsenko, Nikolov Balázs, Orosz Ferenc, Rósa Henrik, Salamon Miklós, Tököli Attila, Zavadszky Gábor. A szakmai stábban Egervári Sándor vezetőedző munkáját, Kenyeres Imre pályaedző és Pálinkás András kapusedző segítette. 

Egervári emlékei 

Egervári Sándor így emlékezett korábban a Dunaújvárosi  Hírlapnak adott interjújában. – Szeretettel emlékezem az újvárosi évekre. Európai csúcstartók voltunk azzal, hogy másfél éven át nem kaptunk ki, 43 fordulón keresztül veretlenek maradtunk a bajnokságban. Nagyszerű időszakot töltöttem itt, évekkel ezelőtt boldogan vettem át a város dísz­polgára kitüntetést. 

Ez volt a legjobb hangulatú, legközvetlenebb klub, ahol dolgoztam, amiben elévülhetetlen érdemei voltak Szabó Józsefnek. A legjobb sportvezető, akivel pályafutásom során dolgoztam. Harmóniát teremtett, a bajnoki arany évében minden a helyén volt.

– Sajnos az anyacégnél bekövetkezett változások a folytatásban már éreztették hatásukat. Előzőleg az MTK-val 19 pont előnnyel nyertünk bajnokságot, a Dunaújvárossal pedig 16 pont volt az előnyünk a második helyezettel szemben. A Hungária körúton egymás után kétszer ünnepeltem bajnoki címet, előbb a fővárosiakkal, egy évvel később az újvárosiakkal, 4–1-es győzelmet arattunk korábbi együttesem ellen.

Gróf András, a Dunaferr SE ügyvezető igazgatója, Egervári Sándor, a Dunaferr vezetőedzője, Zavadszky Gábor, Lengyel Ferenc, Salamon Miklós, Tököli Attila és Rósa Henrik a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Hivatásos Labdarúgók Szakszervezetének elnöksége díjátadó ünnepsége után az elnyert trófeákkal a Millennium szállodában 2000-ben 
Fotó: MTI

Szabó József, azaz „Johnny” hatalmas szerepet vállalt a diadalban 

Nagy hatalmú klub­elnökként biztosította a feltételeket. Ő korábban így beszélt erről a sikerről.

– Büszke voltam a futballistákra, de a többi, csapatsportágban érdekelt együttesünkre is. Nagyszerű időszakot éltünk meg, ott voltunk az élen, a cél az aranyérem volt mindenütt. A labdarúgócsapat 2000-ben szerzett aranyérme azért is különleges, mert előzőleg ilyen magasságokba nem jutottunk. A Hajduk Split legyőzése után a csoportkör volt a tét Trondheimben, a jelentős BL-múlttal rendelkező Rosenborg ellen, nem sok hiányzott a bravúrhoz. Itthon, Győrben 2–2-re végeztünk, idegenben kikaptunk 2–1-re, de végig komoly esélyünk volt a sikerre. 

Ha továbbjutunk, kis túlzással ma is abból élhetnénk. Az biztos, még évekig bajnokcsapattal rendelkeztünk volna, továbbá a stadionunk is előbb kerül a jelenlegi állapotába. 

– Persze, hosszú út vezetett a BL-selejtezőig, előző nyáron az első bajnokit elbuktuk a Hajdúságban, aztán nem lehetett minket megállítani. Nagyszerű légkört sikerült kialakítani a pályán és az öltözőben, családias volt a hangulat. Fontos volt, hogy mindenki tudta, mi a feladata, mire számíthat. Egervárit az MTK-tól igazoltuk, bár aranyat nyert, ott nem kellett, nálunk is kiváló munkát végzett. Azt mondtam, kis vidéki klub voltunk, bár egy akkoriban óriásnak számító hazai cég, a Dunaferr Zrt. támogatott bennünket. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában