Nagy csatában

2024.06.16. 18:11

Pár századdal maradtak csak le az Eb-éremről

Célfotó után, mindössze huszonnégy századdal lemaradva a dobogóról, végül negyedik helyen végzett vasárnap a szegedi kajak-kenu Európa-bajnokságon a C-2 500 méteres távon Hajdu Jonatán és Adolf Balázs kettőse.

Hajdu Jonatán és Adolf Balázs

Fotó: MTI/Kovács Tamás

A Dunaújvárosi KSE és a Ferencváros sportolója a csütörtöki előfutamából másodikként, összességében pedig a harmadik legjobb idővel egyből kavilifikálta magát a fináléba. A páros már bebiztosította az olimpiai csapattagságát, így felszabadultan versenyezhetett a Maty-éren.

Az előfutamhoz hasonlóan, a nagy erős mezőnyt felvonultató döntőben is ők kezdtek a legjobban, rövidesen az élre álltak, a nagy esélyes, semleges színekben induló oroszokat megelőzve. A kőkemény kezdés után utóbbiak tudták tartani a lépést velük, majd éltávhoz érve ők haladtak át egy másodperc előnnyel az időmérő ponton, a lengyelek hat tizeddel jöttek Hajduék után. A hajrára úgy nézett ki, e két egység között dől el az aranyérem sorsa, azonban robbantottak a lengyelek és az olaszok is, s egyre jobban zárkóztak fel.

A mieink próbálták visszaverni a támadásokat, végül nagyon szoros befutó után az oroszok, Alekszej Korovaskov és Ivan Stil győzelméhez nem férhetett kétség, a számítógép elsőként a második helyre rangsorolta a magyar hajót. Azonban a célfotó elemzése után ebből csak negyedik hely lett,  miután a lengyelek két tizeddel, az olaszok pedig  huszonnégy századdal előttük végeztek.

– A szembeszélben jól be kell osztani az erőt, de próbáltuk magunkat az oroszokhoz mérni és nem akartuk őket elengedni és ez sikerült is. Ezzel felbátorodtunk és végig bírtuk is a tempót, jó pálya volt, de ott van bennem a tüske, hogy ez majdnem dobogó lett. Nem baj, inkább próbáljuk pozitívan felfogni és az olimpiára teher és eredménykényszer nélkül menni – mondta az MTI-nek Adolf Balázs.

Egyébként Hajdu Jonatán az Eb előtt azt mondta, azt is szeretnék, hogy a világkupához képest közelebb kerüljenek az az akkor is nyertes oroszokhoz. Ez sikerült, hiszen májusban 1,64 másodperccel voltak előttük, most viszont már csak 0,380-cal.

A nap során Adolf C-1 1000 méteren hatodik helyen végzett, majd 5000-en Európa-bajnoki címet szerzett.

Nagy fölénnyel az éremtáblázat élén

A magyar versenyzők négy érmet, közte két aranyat nyertek a vasárnapi 5000 méteres versenyekben a szegedi gyorsasági, para kajak-kenu és SUP Európa-bajnokság utolsó napján, így a gyorsasági szakágat tekintve tíz első, hat második és négy harmadik hellyel zárták az ötnapos viadalt. Ezzel pedig nagy fölénnyel megnyerték az éremtáblázatot. A második Fehéroroszország képviselői öt arany-, két ezüst- és két bronzéremmel zárták szereplésüket a második helyen. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Lengyelország állhatott fel, ők három elsőséget gyűjtöttek a Maty-éren, tíz második, valamint egy harmadik helyezés mellett. Összeségében az Európa-bajnokságon huszonegy nemzet szerzett érmet.