2025.02.06. 11:30
Fotóslesben a természetben Nagy Károllyal (galériával)
Pillanatfelvétel a város természetfotós társadalmából, Nagy Károly fotóssal. A mai technikai világunkban már olyan szintre fejlődtek az eszközök, hogy földön, vízen, levegőben, azaz bárhonnan készíthetünk csodálatos felvételeket a körülöttünk lévő világról.

Nagy Károly fotós
Fotó: Horváth László - duol.hu
A technika azonban csak egy eszköz, amihez kell a fotós különleges, másokból talán hiányzó képessége, mint a látásmód és a felkészültség. Dunaújváros igen gazdag a különböző stílusban alkotó profi, vagy csak pusztán hobbiból tevékenykedő amatőr fotósokból, mint például Nagy Károly is.

Fotó: Horváth László - duol.hu
Riportalanyunk, Nagy Károly
Riportunk alanyát az utóbbi kategóriából választottuk. Pillanatfelvételünk Nagy Károly amatőr fotósról szól, akit a közeli napokban a maga által épített mobil álcahelyen látogattunk meg Dunaújvárosban, a Szalki-szigeten.
– Már korán, egészen a kisgyerek koromtól indult a fotózás iránti érdeklődés. Nem is nagyon tehettem mást, hiszen édesapám mellett a sötétkamrában tanulhattam a fotós alapokat. Nálunk a fürdőben a ruhák helyett főleg a száradó filmtekercsek lógtak. Drága dolog volt akkoriban ez a hobbi, így csak jobbára a felnőttek, a keresőképesek engedhették meg maguknak.
Fotóslesben a Szalki-szigeten
Fotók: Nagy Károly - Horváth László
– Mikor vált komolyabbá a fotózás?
– Tizenöt éve vettem az első nagyobb tudású gépemet. Persze előtte is sokat fotóztam, de a természet megörökítése utáni vágy akkor még nem tudtosult bennem. Először tájképekkel, meg úgy mindennel is próbálkoztam. Most már csak a teleobjektív van felszerelve. Kimondottan nagy a szerelem a természet, azon belül pedig a madarak fotózása iránt. Általában a Jónás-sziget a kedvenc helyem. A gépeim az évek sorrendjében: Zorki-4 édespámtól 1965 környéke, Keystone Everflash 1982, Chinon GL-SV 1990, Samsung WB 650 2010, Canon 7D 2011.10.30., Olimpus TG-12012, Nikon D-750 2015 nyár, Samsung NX300 2015 november, Nikon Z6 2019.12.01., Canon R5 2020.12.12. Jelenleg Canon R5 gépvázzal, rajta RF 200-800mm f/6.3-9) objektívvel fotózom. A képeket Photoshop, illetve a Topaz szoftverrel javítom. A tanulás teljesen autodidakta, tehát szerelem igazából. Drónt is vásároltam, melyhez a drónvizsgát is letettem.

Fotó: Horváth László - duol.hu
– Mennyi időt vesz el az életből?
– Nem vagyok fanatikus. Amikor jó idő van kijövök, amikor nincs kedvem, nem vagyok itt. Néha párommal is eljövünk, de akkor többnyire sétálunk. Fényképezőgép nélkül azonban sosem mozdulok ki.
– Milyen felszerelést kell cipelni?
– Több álcahálót használok. Ezen kívül van les-sátram, valamint sokat sétálok és úgy kapom objektív végére a madarakat. Azért néha utána kell nézni, mikor, melyik madár van éppen a fotón.

Fotó: Horváth László - duol.hu
– Mit szeretnél elérni, mi az álom?
– Csodálatos a természet és ennél nincs is boldogítóbb. Az egészség, a béke és legyen idő, ez a legfontosabb. Nagy álmom nincs. A kiállításokat is inkább meghagyom a fiataloknak. Ma már szinte mindenki fotózik. Többször kérdezték, én szerkesztem a fotókat? Természetesen, hiszen azt vágni, igazítani kell a jó eredményért. Enélkül el sem tudom képzelni a minőségi munkát – mondta a záró gondolatokban Nagy Károly amatőr természetfotós.
A fotózásnak számtalan stílusa, fajtája van technikától és érdeklődéstől függően. Kinek, melyik lesz a kedvence, az teljesen szubjektív és ez így jó, mert így színes a világ igazán. Ahogy a természet is.