2024.12.05. 18:00
Különleges kiállítással lepték meg a közönséget
Különleges témájú kiállítással lepte meg szerdán a nagyvenyimi közönséget két fotós, Fabóné Bíró Ágnes és Fabó Ferenc.
A Palágyi József Művelődési Ház és Könyvtárban megnyíló különleges kiállítással a Dunaföldvár bel- és külterületén fellelhető kő, illetve fa kereszteket tárták elénk rendszerezve és fellelhetőségüket is bemutatva egy GPS koordinátákkal kiegészített térképes ismertetővel. A kiállítást Kiss Csaba Gábor katolikus középiskolai hittanár, akolitus nyitotta meg.
Az ajánlóban többek között elhangzott, hogy minden felállított kereszt egy tanúságtétel Isten csodálatos kegyelméről. A kiállítás képei ezt hirdetik, tovább éltetik és gazdagítják. A keresztállítók áhítatos felajánlását.
Az út menti keresztek adják a mi utunk történetét. Fizikai és szakrális útjelzői az életünknek. Gyökerek, melyből ki tudunk sarjadni, ami utat mutat az ősöktől az utódok felé
– hallhattuk a megnyitó részleteiben.
A folytatásban a Fontana Női Kar műsora emelte a rendezvény hangulatát, majd a kiállítók közül Fabó Ferenc mondta el a képekhez kapcsolódó gondolatait.
Különleges kiállítással érkeztek
– Egy egészen más jellegű kiállítással készültünk kedves közönségünknek, hiszen alapvetően a természetfotózáshoz kapcsolódik a tevékenységünk. Magunk is meglepődtünk mennyi kereszt található Dunaföldváron és határában. Köztük vannak gondozottak és vannak olyanok, amiket már az enyészet foga harapdál.
Gondoltuk, ha elődeink fontosnak tartották ezeket állítani, akkor nekünk érdemes megőrizni, archiválni, hiszen nem csak egyháztörténeti érték, hanem kulturális és helytörténeti szempontból is jelentős.
– A mi lehetőségeinkkel a jelenlegi állapotot igyekeztünk megörökíteni. Dunaföldvár közigazgatási területén belül 58 keresztet találtunk. Ezzel a magas számmal Dunaföldvár az ország élvonalába tartozik. Reméljük, minél többen megismerkednek a város ezen kis történelmi szeletkéjével.
A képek készítőjétől azt is megtudtuk, bizony sok keresztet elég nehéz volt felkutatni. Még a fotózásoz is komoly takarítói munka szükségeltetett.
A jó hírek között pedig arról a helyreállító igyekezetről is hallhattunk, amit a kutató munka során megtapasztaltak fotósaink. Talán nem lehetetlen, hogy egy társadalmi összefogás is kibontakozik épített, szakrális, vagy éppen kulturális értékeink megmentése érdekében. A kiállítás a fotós megnyilvánulás mellett ehhez is nyújthat óriási segítséget. Ajánljuk jó szívvel minden érdeklődőnek a 2025. január 15-ig nyitva tartó tárlatot!