2024.08.18. 14:00
Szeressen, de éljen saját magáért!
Bő két hét van már csak hátra a nyárból, ám a szabadságolások fő időszaka az augusztus, és a hosszú, augusztus huszadikai hétvégéből is van még hátra két és fél nap. A pihenés napjai alatt sokan előveszik azokat a könyveket, amelyeket gyűjtögette, az elmúlt hónapok alatt, hogy: "Ezt majd kiolvasom, amikor lesz rá időm!" A bakancslistás könyveik mellé javasoljuk, hogy válasszanak olyan köteteket is, amelyeket a dunaújvárosi József Attila Könyvtár munkatársai ajánlanak. Ezúttal Garbaczné Rapcsák Rita ajánlja Fábián Janka: Ida titkai című regényét.
2177399149
Fotó: Shutterstock
„Szép és nemes dolog valakit úgy szeretni, hogy az egész létezésünket tőle függővé tesszük, viszont, ha azt a személyt elveszítjük, úgy rögtön kicsúszik a lábunk alól a talaj. Szeressen, de éljen saját magáért! Váltsa valóra az álmait és a vágyait, tűnjenek azok bármilyen különösnek vagy elérhetetlennek.”
Kinga egyetemista lány, aki művészettörténet-esztétika szakos hallgatóként a szakdolgozatát írja Kecskemét híres városházájáról, a Tündérpalotáról. Egy kisebb biciklis balesetet követően érdekes körülmények között kerül hozzá egy több mint száz évvel korábban élt fiatal lány, Zelma naplója, illetve a városháza építését megörökítő rajzok. Zelma, az építész Pártos Gyula unokahúga, szívesen tölti szabadidejét az építkezésen. Ennek köszönhetően ismerkedik meg Ferenczy Idával, Erzsébet királyné felolvasónőjével, aki hamar megkedveli a fiatal lányt és felajánlja, modellt ül neki. Az együtt töltött idő alatt közel kerülnek egymáshoz, Zelma feljegyzi beszélgetéseiket naplójába. Közben egy fiatal segéderő, Fülöp is közel kerül Zelma szívéhez, azonban a romantikus kapcsolat a nagybácsi közbelépésével megszakad. Kinga a történet kapcsán kutatásba kezd, megismerkedik az éppen válófélben lévő múzeulógussal, valamint a Ferenczy család leszármazottjával is. Egyre jobban beleássa magát Ida életébe, így betekintést kap a császári udvar, különösen Sissi királyné mindennapjaiba.
„Erzsébet királyné emlékét a magyarok mindörökre meg fogják őrizni, és szükségük lesz mindenre, ami ezt az emléket segít majd felidézni. Ki tudná jobban és lelkesebben segíteni őket ebben, mint Őfelsége legkedvesebb barátnője, bizalmasa, árnyéka, Ferenczy Ida?”
Érdekes, romantikus szállal is átszőtt történet Kecskemét 1890-es éveiből Fábián Janka tollából. Megismerhetjük a „hirös város” egyik legszebb épületének, a városházának építési körülményeit, Lechner Ödön és Pártos Gyula munkásságát.
az ajánlást készítette: Garbaczné Rapcsák Rita
Forrás: https://www.jakd.hu/konyvajanlo