2022.09.15. 11:30
A Fekete Madonna restaurálás utáni másolatának megáldása
Bölcske/Dunaföldvár A közelmúltban egy szentmise keretében a bölcskei hívők régi szép emlékét, a restaurálással helyreállított Fekete Madonna néven ismert ikon másolatát mutatták be és áldották meg a helyi templomban.
A Fekete Madonna néven ismert ikon restaurált másolatát tekinthették meg a hívők a bölcskei templomban Fotók: Balogh Tamás
A különleges eseményről Szabó Oszkár, Dunaföldvár plébánosa is mesélt nekünk:
– Szép ünnepünk volt a bölcskei hívek büszke örömére a helyi templomban. Az emlékezetes esemény a lengyel katolikus egyház częstochowai pálos kolostorának szentélyében lévő, Fekete Madonna néven ismert ikon restaurálás utáni másolatának a megáldása és az eredeti helyére való állítása volt. Ez a kép az egyházmegyénk legrégebbi festménye. Reméljük, hogy a jó hír hallatán a zarándokok is útra kelnek hozzá.

– A mai ember is útnak indul egy ilyen alkotással találkozni? – kérdeztük a plébánostól, aki elmondta:
– Alapvetőn a zarándoklat egy vallási kifejezés, ami azt jelenti, hogy a hétköznapi világunkból elmegyünk egy olyan földi helyszínre, ahol úgy érezzük, hogy összekötődik a föld és az ég. Ez emlékeztethet bennünket a mennyországba vezető örök zarándoklatunkra. Ott aztán ünnepi vagy csendes körülmények között egy kicsit feltöltődünk, majd visszatérünk a szokásos környezetünkbe.
– A mostani világban gyakran az a gond, hogy a régi fogalmakat tetszőlegesen átminősítik. Például hallottam, hogy valaki bejelentette: „elzarándokoltunk egy sör-, majd egy motorosfesztiválra”. Ez bizony csalódást jelentő kijelentés a számomra.
– Örömöt adott ez az ünnepi szertartás a híveknek?
– Először is az átlagosnál többen voltunk, hiszen az ottaniak büszkék arra, hogy ismét történt egy jó dolog, és visszakerült a helyére a képünk. Emellett volt közöttük egyfajta áhítat is. Azt is jó néven vették, hogy felolvastuk nekik a restaurátor levelét, amiben elmesélte az elvégzett munka történetét. Falun több időt szánnak ilyesmire az emberek, ezért türelmesen meghallgatták, majd elé álltak és alaposan megszemlélték.
Pongrácz Gábor, Bölcske hitoktatója és helytörténésze hihetetlenül sok megalapozott történetet ismer a faluja múltjából. A római katolikus templom a mai állapotában is példaértékű gondossággal van rendben tartva. Építése is különleges számba menő. Pongrácz Gábor elmondta lapunknak:
– A Szentháromság tiszteletére szentelt templomunk 1792–96 között épült az akkor már romos állapotban lévő madocsai bencés apátság kövei egy részének felhasználásával. Közöttük római és középkori köveket is találhatunk a szentély külső oldalán.

– Ez egy híres kegykép, a restaurálással helyreállított Fekete Madonna-másolat, amely a XVIII. század második felében készülhetett – folytatta gondolatait Pongrácz Gábor. Hozzátéve: – Az első róla szóló publikáció 1991-ben jelent meg. A mű a korábbi állapotában szinte teljesen élvezhetetlen állapotban volt, egyrészt ezért nem került a templomban bemutatásra. Másrészt a jelentős értéke miatt az ötvenes években, a kommunista időkben a titokban tartásával, a lefátyolozásával igyekezték megőrizni az utókor számára.
– A restaurálásról elmondható, hogy a feladatra Makói Juhász István és neje, Dóra asszony jelentkezett. A munkájukhoz fölvették a kapcsolatot dr. Terdik Szilveszterrel, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékéről, az ő iránymutatása sokat jelentett. Továbbá, mivel nem akartuk terhelni az egyházközségünk pénzügyi keretét, úgy döntöttünk, hogy közadakozásból végeztetjük el a munkát. Elsőként Süli János úrral vettük föl a kapcsolatot, aki a szükséges összeg csaknem felével támogatta a tervünket. A fennmaradó összeget pedig a helyi közösség tagjai biztosították.
A Fekete Madonna egyik különlegessége a rajta látható latin nyelvű felirat, egy III–IV. századi Mária-ének kezdősora: „A te oltalmad alá futunk Istenünk szent anyja!”. Ezt az alkotást „útmutatónak” is nevezhetjük, mivel a Szűzanya a kezében könyvet tartó kis Jézusra mutat, ami azt szimbolizálja, hogy „ő az út, az igazság és az élet”.
A kép további érdekessége, hogy „felékszerezték”. Egy dombornyomott sárgarézből és ezüstből álló koronát készítettek hozzá. Ennek a stílusa XVIII. századi. Ezt az ékességet kalandos módon találtuk meg a templom kriptapincéjében. Ugyanott hiába kerestük a Szűzanya nyakláncát, aminek a nyomait viszont megleltük a festményen. Nem találtunk rá a kis Jézus koronájára sem. Ezeket másolat formájában kívánjuk pótolni.
– A kegykép megáldását Szabó Oszkár dunaföldvári-bölcskei plébános végezte. Ezt követően még egy ünnepségen vettünk részt. A hívekkel együtt átsétáltunk a közelben található, száz évvel ezelőtt megalakult Bölcskei Miasszonyunk Rend Szent József Leányiskolai Zárdája épületéhez, ami ma bölcsődeként szolgál. A rajta lévő emléktáblát is megáldotta a plébános úr.